Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lotnisko polowe w Poniatowie (2016-11-02,00:29)

Przegladając rózne opracowania i szukając jednego, traktującego kompleksowo temat lotniska polowego w Poniatowie (obecnie gmina Wieliszew) koło Warszawy nie znalazłem takowego. Oczywiście są pozycje które wnoszą wiele informacji np. "Brygada Pościgowa Alarm" czy "114-sta Start", ale brak jest opracowania całkowicie poświęconego lotnisku w Poniatowie. Lotnisko w Poniatowie odegrało znaczącą rolę w pierwszych dniach września 1939r. w obronie polskiego nieba, stąd zasługuje na takie monograficzne opracowanie. Postanowiłem zająć się tym tematem tym bardziej iż znalazłem już osoby chcące mnie wspomóc np. Pan Andrzej Glass autor pozycji "Wrześniowe straty 1939", czy też Pan Henryk Grocholski syn właściciela majątku w Poniatowie na obszarze którego było lotnisko i w dworze którego mieszkali piloci 113, 114 i 123 eskadry Brygady Pościgowej.    
Również postanowiłem zwrócić się do wszystkich uczestników forum z ogromną prośbą o wsparcie mojego wyzwania, każda przekazana przez Państwa informacja jest na wagę złota i niezmiernie ważna w gromadzonych materiałach na temat tego lotniska. Ponadto bardzo liczę na skany zdjęć, dokumentów dotyczących tego lotniska, które mógłbym wykorzystać w przygotowywanej publikacji. W przypadku konieczności zapłacenia za skany jeśli uda mi się znaleść sponsora to wówczas je pokryje, jednakże proszę bardzo o przesyłanie każdej informacji o takich zdjeciach. Wiem iż było wiele zdjęć sprzedawanych na e-bayu szczególnie tych zrobionych przez Niemców samolotu PZL P-11c, który został uszkodzony w locie w dniu 1 września 1939 roku. Samolot z numerem taktycznym "10", (numer seryjny 8.70) pilotowany był przez ppor. Hieronima Dudwała ze 113 Eskadry Myśliwskiej.     
Będę ogromnie wdzięczny za każdą informację    
Krzysztof Klimaszewski e-mail [email protected], tel. kom 605-721-406
Krzysztof Klimaszewski[Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 5 z 46
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(415) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-09-25, 22:36 :
Tuż przed wybuchem II wojny światowej, jak również w pierwszych dniach jej trwania funkcjonowało w majątku hrabiego Zdzisława Grocholskiego w Poniatowie lotnisko polowe, w miejscu zwanym przez miejscowych mieszkańców Pyrzowy Kiesz. Stąd startowały w obronie polskiego nieba samoloty myśliwskie PZL trzech eskadr 113, 114 i 123, należących do Brygady Pościgowej, a po ich odejściu lotnictwo Armii Modlin.     
Książka ilustrowana dużą ilością zdjęć, w tym wieloma publikowanymi po raz pierwszy.     
Zapraszam do lektury Eskadry nad Poniatowem
Krzysztof[83.6.100.75]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(414) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-09-14, 22:19 :
Już jest w sprzedaży    
stratusbooks.com.pl/sklep/index.php?p123%2Ceskadry-nad-poniatowem-wrzesien-1939    
oraz    
allegro.pl/eskadry-nad-poniatowem-wrzesien-39-stratus-nowosc-i2628653392.html    
naprawdę warto poczytać, wiele zdjęć nowych.    
Wszystkich bardzo zapraszam
Krzysztof[83.6.153.151]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(413) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-09-02, 21:26 :
Dzisiaj postanowiłem uczcić pamieć pilotów IV/1 Dywizjonu startujących z Poniatowa i udałem się na miejsce gdzie spadł zestrzelony 1 września 1939 roku PZL pilotowany przez Gabszewicza, co ciekawe oprócz świadka spotkałem miłych poszukiwaczy i co.. zobaczyłem wiaderko wyciągniętych różnych kawałków drobiazgów metalowych. Jedno jest pewne że wrak samolotu został otoczony przez wojsko i nie pozwalali zbliżyć się miejscowym do niego. Ciąg dalszy nastąpi
Krzysztof[83.9.202.140]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(412) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-25, 21:41 :
Witam    
Gratuluję i czekam na ukazanie się na rynku.    
Wiesiek
W.G[83.24.76.206]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(411) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-25, 00:15 :
Bardzo się cieszę i gratuluję. :)
Elek[83.24.212.115]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(410) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-24, 23:23 :
Udało się Eskadry nad Poniatowem się wydrukowało!!!!!!Co prawda nie udało mi się pozyskać dwóch zdjęć "10" Dudwała pozostawionej w Poniatowie, których poszukiwałem, ale i tak jest tam sporo zdjęć nigdzie dotąd niepublikowanych. Wielkie podziękowania dla tych wszystkich osób, którzy wsparli mnie!!! Wszystkich zapraszam do lektury. Specjalne podziękowania dla Stratusa, za podjęcie się wydania tej książki. Naprawdę cięzko ostatnio pracowaliśmy nad uzupełnieniami, ale najważniejsze UDAŁO się!!!!
Krzysztof[83.6.188.151]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(409) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-16, 23:28 :
i jeszcze tego, wdzięczność moja nie będzie miała granic

Krzysztof[83.28.89.56]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(408) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-16, 23:27 :
Co mi się udało zebrac to zebrałem w przygotowywanej publikacji Eskadry nad Poniatowem, niestety do wszystkiego nie dotarłem, nie udało się chociaż robiłem wszystko i wszystkich prosiłem. Niemniej sami zobaczycie co się udało, już nie długo!!! Wszystkich zapraszam serdecznie.    
Nie dotarłem i poddaje się bo już wszystkich prosiłem kto może mieć te dwa zdjęcia 10 Dudwała, ale nic, cisza jak kamień w wodę. Tak bardzo chciałem wszystko zebrać co jest z Poniatowa, może Ktoś rzutem na taśmę się jeszcze zdecyduję!!!!!!

Krzysztof[83.28.89.56]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(407) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-08, 11:03 :
Witam.     
No. Czekam z niecierpliwością.    
Wiesiek
W.G[83.24.76.114]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(406) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2012-08-07, 13:29 :
Mam super wiadomość. Dzięki ogromnej pomocy wielu życzliwych osób, wszystko wskazuje na to, iż w tym roku uda się upamiętnić lotnisko polowe w Poniatowie oraz pilotów, którzy w tych pierwszych dniach II wojny światowej, startując z tego kawałka folwarcznego pola, bronili polskiego nieba nad Warszawą. Startowały z niego samoloty trzech eskadr Brygady Pościgowej i dwóch eskadr lotnictwa Armii „Modlin” i to w jak ważnym momencie, bo na samym początku napaści hitlerowskiej na Polskę.    
Właśnie otrzymałem projekt okładki więc spieszę się tym podzielić ze światem zewnętrznym moją radością. Naprawdę ciężka praca wielu ludzi. Nazwiska tych osób i specjalne podziękowania od autora znajdują się już na pierwszej stronie. Niemniej jeszcze raz tym wszystkim którzy mi pomagali w gromadzeniu materiałów i swoją wiedzą wspierali serdeczne podziękowania. Również przepraszam wszystkich że ciągle męczyłem na tym forum o wsparcie i pomoc, ale uwierzcie mi wszystko w dobrym celu. Warto było!!!    
Oczywiście wszystkich zapraszam do lektury, książka będzie dostępna na przełomie sierpnia i września    
Krzysztof

Krzysztof[195.245.217.251]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 5 z 46
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców