Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Sztandar PSP (2007-06-18,21:59)

Sztandar Polskich Sił Powietrznych po wręczeniu go 16 lipca 1941 r. przez gen. Ujejskiego/gen. Żeligowskiego 300 dywizjonowi, miał co 3 miesiące zmieniać "właściciela", potem ten okres skrócono. Udało mi się wynotować kolejne daty przekazania:    
    
300 dywizjon: od 16 lipca 1941 r. (przekazanie w Hemswell)    
301 dywizjon: od 17 października 1941 r. (przekazanie w Hemswell)    
306 dywizjon: od 17 sierpnia 1942 r. (przekazanie w Northolt)    
307 dywizjon: od 15 listopada 1942 r. (przekazanie w Exeter)    
308 dywizjon: od 17 grudnia 1942 r. (przekazanie w ... ?)    
316 dywizjon: od 6 lipca 1944 r. (przekazanie w .... ?)    
obecny Instytut Sikorskiego: od 27 czerwca 1945 r.    
    
Czy znane są pozostałe daty i miejsca przekazania sztandaru? Czy sztandar kiedykolwiek zawędrował do 318 dywizjonu?
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 28, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(28) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-18, 21:59 :
Rzeczywiście jest to prawdopodobnie jedno z ostatnich, jeśli nie ostatnie zdjęcie Daszewskiego zrobione w niedzielę 29 marca 1942r. Zginie za 6 dni w Wielką Sobotę (przed Wielkanocą) prowadząc dywizjon w locie "circus 39" nad St. Omer. Był to Jego 90 lot bojowy w składzie 303 dywizjonu, w którym przebywał nieprzerwanie po powrocie ze szpitala po zestrzeleniu w czasie Bitwy o Anglię od stycznia 1941 roku.    
Z relacji rodziny wiem, że robił wszystko, aby nie odejść na odpoczynek z dywizjonu z którym był związany od 2 sierpnia 1940r.zwłaszcza, że na początku 1942r. było w nim wielu młodych, bez doświadczenia bojowego pilotów. Fakt ten potwierdził mi w rozmowie Bolesław Drobiński, którego miałem przyjemność poznać w Londynie w 1975r. Drobiński odszedł na odpoczynek 25 marca 1942r. W tym samym okresie miał odejść również Daszewski, zwłaszcza, że wracał z odpoczynku Zumbach. Jak to się stało, że mimo tak długiego okresu nieprzerwanej służby pozostał w dywizjonie, trudno powiedzieć. Siostra Daszewskiego relacjonowała mi swoje rozmowy z ówczesnym dowódcą 303-ego kpt. Kołaczkowskim z którym była zaprzyjażniona jeszcze przed wojną. Wynika z nich, że Daszewski brał na siebie wielką odpowiedzialność za podległych Mu pilotów, co między innymi miało przejawiać się we wręcz opiekuńczym chronieniu niedoświadczonych pilotów podczas lotów bojowych. Również Kołaczkowski twierdził, że Daszewski nie chciał odejść na odpoczynek i przeciągał w nieskończoność swój pobyt w dywizjonie. Aż do feralnego lotu w dniu 4 kwietnia 1942r.
KrzysztofDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(27) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-18, 12:46 :
jeszcze pare slow na temat - Daszewski wreczajacy sztandar (dnia 29.03.42) ,jest to prawdopodobnie jego ostatnie zdjecie , do ostatniego lotu 04.04.42 zostalo mu kilka dni , nastepnego dnia 05.04 byly jego urodziny
marcinDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(26) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-14, 21:57 :
Zapomniałem napisać, że przekazanie sztandaru z dywizjonu 302 do dywizjonu 303 miało miejsce w dniu 20 stycznia 1942r. również w Northolt. W kronice dywizjonu 303 zapisano :    
"... Uroczystość zaczęła się Mszą świętą. Po czym nastąpiła defilada Dyonu przed Sztandarem. Wkrótce potem nadjechał Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, aby uświetnić swą obecnością tę podniosłą uroczystość. Po przeglądzie Wingu przez Pana Prezydenta nastąpiła dekoracja Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Od nas tylko kilku "zaległych" stanęło w szeregu zasłużonych, a mianowicie: Antek Daszewski, Bronek Kłosin, Kłosiński i Nowicki.    
Po dekoracji, jak zwyczaj, Wing przemaszerował defiladą przed Prezydentem i przed dekorowanymi. Stare wygi z dumą patrzyli radosną przed siebie, ze oto nowe laury przybyły Dywizjonowi, młodzi zaś radośnie rzucali spojrzenia, marząc: kiedyż to oni takiej doczekają się chwili. Z defilady udaliśmy się wprost do dispersalu, by tam oczekiwać Prezydenta na mniej oficjalną "pogawędkę" ... "
KrzysztofDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(25) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-14, 21:43 :
Przekazanie sztandaru PSP dywizjonowi 304 miało miejsce w Northolt w dniu 29 marca 1942. Sztandar przekazywał por.pil. Jan Kazimierz Daszewski - dowódca eskadry w 303 dywizjonie i on jest uwidoczniony na tym zdjęciu, które również znajduje się w książce "Kosynierzy Warszawscy"
KrzysztofDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(24) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-14, 17:03 :
spozniona odpowiedz na post nr 15 , tak z pamieci , to zdjecie jest napewno w ksiazce Sprawa Honoru - (Olsona ? chyba nie pomylilem autora ) , w nr 16 podajesz date 24 .04 w tym czasie Daszewski juz niezyl , a to on jest na zdjeciu (moim zdaniem ) .
marcinDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(23) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-01, 21:59 :
Cytat:
W.G    
    
Ad.post 19     
Staram się Jacku pomóc Wojtkowi na ile mnie stać. Cytując wpis ze Skrzydeł Zjazdowych chciałem zwrócić mu uwagę właśnie na datę Zarządzenia MON - 1 lipca 1945 co by kolidowało z 27.VI.1945 nie mówiąc o dalszej części zdania.     
    
Pozdrawiam
    
    
Witam!    
    
Jasne, mnie się tylko ta data niezgadzała. Szczegóły związane z uroczystością przekazania sztandarów do Instytutu są w zespole NA-WO315/49/1 (w języku polskim) i WO315/49/2 (w języku angielskim). Obok szczegółowego planu uroczystości, jest tam lista zaproszonych gości, kolejność przekazywania, korespondencja różna, itd.    
    
Pozdrawiam
Jacek Kutzner
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-01, 21:07 :
    
Ad.post 19    
Staram się Jacku pomóc Wojtkowi na ile mnie stać. Cytując wpis ze Skrzydeł Zjazdowych chciałem zwrócić mu uwagę właśnie na datę Zarządzenia MON - 1 lipca 1945 co by kolidowało z 27.VI.1945 nie mówiąc o dalszej części zdania.     
    
Pozdrawiam    
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-01, 19:22 :
Cytat:
Z książki J. Cynka. Tylko teraz jeszcze raz spojrzałem i data ta dotyczy dekretu, nie przekazania.
    
    
Tak mi się wydawało, bo przekazanie miało miejsce 10 VII 1947 roku.     
    
Pozdrawiam
Jacek Kutzner
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-01, 19:15 :
Cytat:
Wojtku, przepraszam ale skąd ta data?
    
    
Z książki J. Cynka. Tylko teraz jeszcze raz spojrzałem i data ta dotyczy dekretu, nie przekazania.
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Sztandar PSP z dnia 2007-06-01, 17:45 :
Cytat:
W.G    
W wydaniu okolicznościowym pn. "Skrzydła Zjazdowe" napisano,cytat:     
    
1. Na podstawie Dekretu Prezydenta R.P. z mocą ustawy z dnia 27 czerwca 1945 i Zarządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 1 lipca 1945 Sztandar Polskich Sił Powietrznych został złożony do Instytutu w roku 1947.
    
    
No tak, ale do 10 lipca 1947 sztandar był oficjalnie w dyspozycji PRC i dopiero stamtąd trafił - razem z innymi - do Instytutu.     
    
Pozdrawiam
Jacek Kutzner
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 28, strona 1 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców