ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2022-10-05,22:41)

Stałem się historykiem z przypadku. Porządkując książki po zmarłej teściowej trafiłem na informację, że w Jeleniej Górze, gdzie mieszkam, zamordowano czterech pilotów w ramach obławy za uciekinierami z tzw. Wielkiej Ucieczki.    
Na kanwie tych spektakularnych wydarzeń nakręcono znany film (tzw. duży format).    
Bulwersuje mnie, że mieszkańcy Jeleniej Góry nie mają o tym żadnego pojęcia. Ja mieszkając tu od 57 lat dowiedziałem się przypadkowo. Z owej czwórki dwóch to Polacy:    
kpt. Pawluk Kazimierz    
por. Kiewnarski Antoni    
Okazuje się, że wśród 76 skutecznie zbiegłych, było łącznie 6-ciu Polaków, Amerykanów nie było (filmowa fikcja).    
por. Król Stanisław - Jego biografia jest zamieszczona     
por. Kolanowski Włodzimierz    
por. Mondszajn Jerzy ( Mondschein ?)    
por. Tobolski Paweł (lub Piotr)    
Jako Polacy zostali wymienieni na liście zamordowanych 50-ciu j e ń c ó w w procesie w Norymberdze, co stanowiło przełom tego procesu i złamanie buty Goeringa.    
Bulwersuje mnie ignorancja lokalnych "historyków" - modne jest poszukiwanie niemieckich ciekawostek w Jeleniej Górze np. Hanna Reitsch tu się urodziła. A o sprawiedliwych się nie wie.    
    
    
    
    

Lech ŚmiarowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 135, strona 7 z 14
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

(75) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-05-11, 10:38 :
Cytat:
Od redaktora naczelnego dostałem dzisiaj cynk, że nowy numer będzie niestety dopiero na początku maja (w 2009 r. czasopismo wychodzi co 3, a nie - jak rok wcześniej - co 2 miesiące)... :(
    
    
...i nowe "Lotnictwo z Szachownicą" już wyszło z 4-stronicowym tekstem o Kiewnarskim mojego autorstwa (przepraszam za autoreklamę :)). Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury i bardzo proszę o uwagi!
Wojtek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(74) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-29, 23:16 :
Cytat:
Mając więcej czasu, nie odpuszczę. Zaglądam do MPiK-u, czekam na życiorys Antoniego Kiewnarskiego.
    
    
Od redaktora naczelnego dostałem dzisiaj cynk, że nowy numer będzie niestety dopiero na początku maja (w 2009 r. czasopismo wychodzi co 3, a nie - jak rok wcześniej - co 2 miesiące)... :(
wojtek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(73) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-28, 01:31 :
    
    
    
Cytat:
Na pewno pan Lech Śmiarowski ucieszy się a ja razem z nim.
    
    
Cieszę się oczywiście. Jest to zasługa władz miasta Żagania i pracowników muzeum. Bardzo prężna współpraca z Brytyjczykami.    
Jestem pod wrażeniem, zażenowany trochę swoją małą przebojowością, bo jakiś akcent winien mieć miejsce w Jeleniej Górze. - Np. rzeka Bóbr łączy oba miasta. Kolej nie ma już bezpośredniego połączenia, ale jakieś... retro.    
    
Nie chciałem przykrywać ważnych, informacyjnych wpisów kolegów, za które dziękuję, swoją paplaniną. Mogło więc wyglądać, że nie zaglądam. Moja sytuacja rodzinna i zatrudnieniowa akurat jest niesprzyjająca i nie będę mógł uczestniczyć w uroczystościach. Ogromnie żałuję. Ale mam nadzieję, że za miesiąc, dwa się poprawi. Mając więcej czasu, nie odpuszczę. Zaglądam do MPiK-u, czekam na życiorys Antoniego Kiewnarskiego.    
Pozdrawiam.    
    
    
..    
Lech Śmiarowski
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(72) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-26, 11:04 :
Witam.    
Cytat:
1944 - Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki z obozu w Żaganiu
    
Na pewno pan Lech Śmiarowski ucieszy się a ja razem z nim.     
Ktoś musiał te Urzędy mocno molestować.    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(71) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-21, 00:59 :
1944 - Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki z obozu w Żaganiu    
www.dobroni.pl/rekonstrukcje,1944-rekonstrukcja-wielkiej-ucieczki-z-obozu-w-zaganiu,1575    
    
Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki odbędzie się w ramach uroczystości obchodów 65. Rocznicy Wielkiej Ucieczki z obozu Stalag Luft III w Żaganiu 28 marca 2009 r.    
    
Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Żagań oraz Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) i Fundacja Polonia Militaris. Rekonstrukcja została wsparta finansowo przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.    
    
Inscenizację poprzedzi oficjalna ceremonia z udziałem przedstawicieli ambasad z państw pochodzenia jeńców (ponad 10), dowództwa RAF, przedstawicieli rządu RP oraz władz samorządowych województwa lubuskiego.     
    
Rekonstrukcja przewidziana jest na godzinę 15.00 28 marca 2009 roku na terenie byłego obozu Stalag Luft III w Żaganiu.
PiotrH
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(70) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-01-19, 01:53 :
Cytat:
W dalszym ciągu poszukuję wszelkich informacji biograficznych o Antonim Kiewnarskim i Kazimierzu Pawluku. A także o pozostałych uczestnikach "Wielkiej Ucieczki"
    
    
Dość obszerny życiorys Kiewnarskiego ukaże się w 32 numerze "Lotnictwa z Szachownicą" (około końca marca br.).
Wojtek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(69) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-01-18, 03:33 :
    
    
    
Temat nie zamiera.     
Próbuję, bez nachalności, zainteresować różne osoby upamiętnieniem męczeńskiej śmierci polskich pilotów w Jeleniej Górze.    
    
W dalszym ciągu poszukuję wszelkich informacji biograficznych o Antonim Kiewnarskim i Kazimierzu Pawluku.    
A także o pozostałych uczestnikach "Wielkiej Ucieczki"
Lech Śmiarowski
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(68) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2008-11-24, 03:02 :
    
    
Przyjmuję Pana wyjaśnienie sprawy, nie jestem fachowcem od takich szczegółów technicznych.    
Dziękuję Panie Franku.    
    
Spotkałem się w tygodniu z Grażyną Sobczak, pilotem grup turystycznych, angielskojęzycznych po Kotlinie Jeleniogórskiej, której zaproponowano oprowadzenie nietypowej grupy z dziewięćdziesięcioletnim staruszkiem pilotem RAF.    
Pani Grażyna doskonale pamięta, że było to 2. grudnia ale którego roku ? Nie pamiętała, chyba 2004. - Taka jest pamięć kobieca.    
    
Owym pilotem był Bertram James „Jimmy”, który z grupą Jerzego Mondscheina w 12 osób dotarli pociągiem do Siedlęcina (Boberrohrsdorf) 25. marca 1944r. ok. 9-tej rano i próbował wraz z kolegą Skanziklasem przekroczyć Karkonosze, by dostać się do Czech.    
Wg Pani Grażyny Jimmy twierdził, że został schwytany na stacji w Siedlęcinie i stamtąd pociągiem przetransportowany na dworzec Jelenia Góra Zachodnia (Hirschberg West ) pociągiem, ale to nie zgadza się z relacjami w innych źródłach np. Antony Gill`em. - Pani Grażyna coś pomyliła. Grupa którą oprowadzała była to ekipa BBC z Howardem Tuckiem na czele. Szukali Gestapohaus - pomieszczenia niedaleko stacji, gdzie przetrzymywano i przesłuchiwano Jimmy`ego. Poszukiwania nie powiodły się.    
    
Bertram James „Jimmy” zmarł 18.01.2008r. w Ludlow, był ostatnim żyjącym zbiegiem z obozu.    
    
    
    
..    
    
Lech Śmiarowski
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(67) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2008-11-17, 14:03 :
Cytat:
Zaskoczył mnie brak odzewu na sprzeczność jaka wynika z faktu, że Kazimierz Pawluk (P-0740) wraz z załogą wyskoczył na spadochronach a samolot ocalał. Ktoś musiał nim wylądować
    
Bo tu nie ma żadnej sprzeczności. Jeżeli samolot w chwili opuszcznia go przez załogę był stateczny, to w sprzyjających okolicznościach mógł sam wylądować w polu, jeżeli oczywiście nie natrafił po drodze na przeszkody. Były wypadki samolotów pokonujących w ten sposób znaczne odległości.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(66) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2008-11-17, 02:28 :
W powietrzu przejeli go chlopcy z Luftwaffe. Pan nie ma pojecia co oni wyczyniali...te orly, sokoly. Pan zapyta Mariusa.
Kolega Mariusa
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 135, strona 7 z 14
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców