miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zumbach raz jeszcze... (2015-09-19,15:28)

www.tvn24.pl/-1,1589121,0,1,brytyjska-prawica-sklada-hold-polskim-lotnikom,wiadomosc.html
AmigoDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 6, strona 1 z 1

(6) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2015-09-19, 15:28 :
Uważam, że wiele można wywnioskować ze wpisu w Brytyjskiej Wikipedii:    
    
Zumbach died in unclear circumstances on 3 January 1986, in France and was buried at Powązki Military Cemetery in Warsaw, Poland. The investigation into his death was closed by order of the French authorities without public explanations.     
Zumabach umarł w niejasnych okolicznościah (...) Śledztwo w sprawie śmierci zostało zamknięte rozkazem władz Francji, bez podania powodu w przestrzeni publicznej.    
Jarosław Malesa[90.192.101.139]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2012-05-06, 09:07 :
Panie Sławku,    
wiem że wpis jest sprzed 3 lat, ale czy brat Jana Zumbacha jeszcze żyje?Ew. ktoś z rodziny?
Paweł[164.127.135.90]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2012-05-06, 08:47 :
Gdzieś czytałem że został zadźgany nożem....
Karol[77.89.75.58]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2012-05-06, 01:55 :
Jan Zumbach - filmik dla tych,ktorzy lizneli francuskiego ;)     
    
www.tv5.org/apocalypse/Angleterre-l-esprit-de-resistance?bonus=180
Lukasz
[89.19.82.65]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2009-03-30, 20:46 :
Skoro padło już nazwisko Zumbacha Jana, to czy ktoś z Szanownych Forumowiczów zna dokładną przyczynę jego śmierci? W jego wspomnieniach (autobiografii) pt. "Ostatnia walka", Warszawa 2007, na     
s. 316 jest tylko zdanie "zmarł nagle 2 stycznia 1986 roku w Paryżu". Znalazłem natomiast informację, że:    
1. "Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach niedługo po tym, jak pochwalił się znajomym nowym, intratnym interesem" (miasta.gazeta.pl/plock/1,35686,3521640.html).     
2. "3 stycznia 1986 roku znaleziono martwego mjr Jana Zumbacha. Przyczyna jego śmierci nigdy nie została podana, ale wielu jego przyjaciół uważa, iż nie była to śmierć naturalna" (wp39.pl/jan-zumbach).     
3. W artykule Jakuba Mielnika pt. "Pies wielu wojen" ("Focus" z 6 lutego 2008 r.) jest nieco więcej "szczegółów": "Tymczasem 3 stycznia 1986 r. niespełna 71-letni lotnik umiera nagle w Paryżu. Do Polski docierają pogłoski o nienaturalnych przyczynach jego śmierci. Powtarza je dr Jerzy Pawlak, który popijał z Zumbachem w Londynie i w Polsce. Docierają też do Ryszarda Witkowskiego, który spotkał Zumbacha w barze Aeroklubu w Paryżu, a po latach przetłumaczył na polski jego wspomnienia. W rozmowie z „Focusem Historia” plotkę o nienaturalnej śmierci Zumbacha potwierdza też Lynne Olsen, współautorka książki „Sprawa honoru”. Nikt jednak nie zna żadnych szczegółów. Żyjący w Zurychu brat Jana Zumbacha nie lubi pytań o śmierć brata. – „Mój brat zajmował się rzeczami, o których nie chcę nic wiedzieć; mogę tylko powiedzieć, że zmarł we własnym łóżku, ale strasznie poraniony” – mówi i odkłada słuchawkę" (www.focus.pl/historia/artykuly/zobacz/publikacje/pies-wielu-wojen/nc/1/do-druku/1/).     
    
    
Sławomir HordejukDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Zumbach raz jeszcze... z dnia 2009-03-30, 12:52 :
To może i tu ktoś zechce zajrzeć    
jerometaylor.independentminds.livejournal.com/4071.html    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 6, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców