ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego (2017-08-10,18:26)

Witam wszystkich! Poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego. Na jego temat wiem niewiele. Był Ojcem chrzestnym mojego taty, tato tez wie niewiele. Dowiedziałam się,że służył w Dywizjonie 303 myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki w warszawie. Brał udział w walce powietrznej, został zestrzelony przez niemców musiał się katapultować, był w niewoli, miał odstrzeloną rękę, wiem że przeżył. Czytałam książkę pt. : "Dywizjon 303" niewiele można się dowiedzieć o Kolasińskim.    
Kolasiński Feliks Jakub - chorąży. -oddział: PSZ -odznaczony Orderem Virtuti Militari- V kl. -za okres : 1939-1945     
Nadanie miało miejsce 21 grudnia 1940 r., wśród odznaczonych znaleźli się m. in. trzej lotnicy za walki we Francji tj. ppłk pil. Kępiński Józef, chor. Kolasiński Feliks Jakub oraz kpr. pil. Nowakiewicz Eugeniusz.    
Feliks jakub Kolasiński zmarł w Warszawie w lipcu 1993 r    
    
Proszę o pomoc. Chciałabym się dowiedzieć kiedy i gdzie się urodził, kilka słów z życiorysu, wiadomości o jego życiu i służbie. Jeśli ktoś ma jakieś wiadomości albo zdjęcia z Feliksem to chciałabym je zobaczyć.
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(7) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 14:38 :
Pani Katarzyno!    
Nie wiem, jak zakończyła się rekonwalescencja Feliksa Kolasińskiego po tak ciężkich obrażeniach odniesionych we Francji. Niemniej jednak jest możliwość, że po niej został uznany za zdolnego do służby wojskowej. Być może więc udało mu się zostać członkiem PSZ na Zachodzie i wziąć udział w walkach w szeregach którejś z jednostek. Tutaj przydałoby się więcej informacji na temat ewentualnej ewakuacji pani krewnego z Francji. Wtedy można by próbować ustalić, do której jednostki mógłby trafić i jakie były jego dalsze dzieje...    
    
Pozdrawiam,    
    
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 14:25 :
Panie Grzegorzu, ma Pan w zupełności rację pisząc: "Dywizjon 303 zaczął swoje pierwsze loty bojowe od 30.08.1940, a Pani krewny w tym czasie był ciężko ranny, więc z pewnością nie miał możliwości latac bojowo... "     
    
Ale nadal będę docieliwie szukać. Jednakże "męczy" mnie fakt, że jednak walczyl dla naszej Ojczyzny. Nadal poszukuję informacji dotyczących Feliksa Kolasińskiego. Zapewne ma ktoś zdjęcia, notatki, wiadomości, daty gdzie i kiedy wykonywał swoje zadania, dowiedziałam się, że walczył pod Monte Cassino czy to prawda?
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-26, 18:42 :
Pan Zenon Dudek dostarcza mi wiele ciekawych informacji.     
Jeśli chodzi o pilota- to nim był i jestem w 100% przekonana. Powołany był do służby wojskowej w batalionie lotniczym.    
Z moich przypuszczeń wynika, że swoje loty odbywał w innym czasie lub też w innej dywizji do czasu kiedy został ranny.    
skierowany został do ``francuskiej grupy myśliwskiej 3/2`` z kluczem kpt. pil. Łaszkiewicza. Dnia 24.05.1940 na lotnisku Beaupont ciężko ranny.     
Nazwisko Kolasiński w dywizjonie pojawia się, ale jak się dowiedziałam chodzi tu o Jana Grzegorza Kolasińskiego ,a nie jak to przypuszczałam o Feliksa Kolasińskiego.Z Dywizjonem 303 sprawa wyjaśniona.    
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-26, 18:06 :
Szanowna Pani!    
Dywizjon 3030 zaczął swoje pierwsze loty bojowe od 30.08.1940, a Pani krewny w tym czasie był ciężko ranny, więc z pewnością nie miał możliwości latac bojowo...    
Ale to, że nie był pilotem w żaden sposób nie umniejsza jego zasług dla ojczyzny.    
Zresztą wynika to VM, który, jak sama Pani wcześniej podała, otrzymał...    
    
Pan Zenon Dudek z pewnością udzieli Pani więcej informacji na temat okoliczności przyznania VM Pani krewnemu.    
    
Z pozdrowieniami,
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-26, 17:17 :
Dnia 24.05.1940 na lotnisku Beaupont ciężko ranny ( urwana ręka, okaleczona noga). Po rekonwalescencji wstąpił do polskiego ruchu oporu we Francji.     
    
Nie służył w 303 !     
To dla mnie zaskoczenie....
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-25, 19:14 :
Witam Panią!    
W książce Bartłomieja Belcarza "Polskie Lotnictwo we Francji" na stronach 83 i 87 jest wymieniony Feliks Kolasiński mł. maj. w. zaw (we francuskim stopniu sierżanta) przydzielony do klucza Kpt. Stefana Łaszkiewicza - GC III/2 jako mechanik samolotowy.    
    
Jest też przytoczona relacja Kpt. Łaszkiewicza dot. nalotu w dn. 20.05.1940 na lotnisko, na którym stacjonował w/w klucz:    
"Na samo pole wzlotów kładzie się przeszło 400 bomb. Dostaję się ze swoimi ludźmi w skupienie 50 kilówek i ponoszę straty: plut. Kolasiński oderwana prawa ręka i rana w pachwinę, kpr. Lasek rana w udzie. [...]"    
    
Rodzaj rany może wskazywac, że Pani krewny może byc tą samą osobą, co raczej, niestety, wykluczałoby jego udział w wojnie jako pilot Dywizjonu 303.    
    
Niemniej jednak znawcy tematu z tego forum z pewnością udziela Pani więcej szczegółów na temat Pani krewnego!    
Pozdrawiam,
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-25, 16:19 :
Chciałabym dodać,że na stronach internetowych nie ma żadnych wiadomości na temat życiorysu Feliksa Kolasińskiego z Dywizjonu 303, dlatego zwracam się do Was drodzy forumowiczeo pomoc.
katarzyna Kolasińska
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców