Royal Air Force

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 (2009-08-08, 19:53)
308_MiGol
Witaj Piotrze.    
Pierwszy raz o Smejkalu dowiedziałem się zaledwie kilka miesięcy temu, kiedy uzyskałem dostęp do roczników czeskiego, wydawanego w Ostrawie (po części naszej, cieszyńskiej :-), dwumiesięcznika "Revi". Wydaje mi się, że to była tylko krótka wzmianka o nim w artykule o spotkaniu weteranów LW (z udziałem słynnego Guntera Ralla) i USAAF w Kovarskiej. Próbowałem ponownie odnaleźć ten artykuł, niestety bez powodzenia.     
Właśnie po lekturze tego artykułu utkwiła mi w pamięci informacja o zestrzeleniu w Norwegii przez Smejkala dwóch Mustangów, w tym jednego polskiego. Smejkal ma oficjalnie na koncie 2 zwycięstwa.     
Np. z tego linku wynika, że służył w IV./JG 5.    
http://forums.ubi.com/eve/forums/a/tpc/f/23110283/m/5391038714    

PS. Piotrze, do Twojej wiadomości :-) Tropiąc w czasie urlopu zestrzelone nad naszą ziemią ("zrodzoną z uśmiechu Pana Boga" - za G. Morcinek) Szturmowiki, Messerschmitty i Latające Fortece/Liberatory/ i jednego Mustanga odnalazłem kolejnego (po Peterku i Pustówce) "ferry" pilota (urodzonego na Zaolziu)! Ciekawostka: przed wojną służył w lotnictwie czechosłowackim, ale został zeń wyrzucony za spowodowanie katastofy samolotu - niesłusznie! W 1938 r. wrócił na za Olzę jako polski policjant.     
Zanim został lotnikiem, zjeżdżał na rowerze ze stromego pagórka, po którym i ja jeździłem. Nawet założył się z bratem, że zdąży uciec przed "brokiem" wystrzelonym z wiatrówki. Próba zakończyła się wyjmowaniem szczypcami kawałka metalu z tylnej części ciała przyszłego pilota...
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku