Wiadomości, ogłoszenia

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Lotnisko polowe w Poniatowie (2010-02-17, 00:29)
Krzysztof
Po dłuższej ciszy i trochę znięchęceniu tematami lotniska w Poniatowie czas wrócić i dalej drązyć temat, o Pamule zawiele nie udało się podyskutować to może o Borowskim i jego sukcesie w Lesie Kabackim.     
Radomski podaje    
Pamiętam… ppor. Borowski Jan podawał zestrzelenie Me 109 w Lesie Kabackim - Me 109 rozbił się nie mogąc wyciągnąć się z nurkowania. Ppłk Tytus Karpiński, który przyjechał tego samego dnia do nas na lotnisko potwierdził to zestrzelenie oraz przywiózł rękawiczkę pilota, którym był ppłk Henschke (weteran Legionu Condora).    
Wiadomo że nie mógł to być Karl Hentschel weteran walk korpusu ochotników niemieckiej Luftwaffe wspierającego siły gen. Francisco Franco podczas hiszpańskiej wojny domowej. W czasie kampanii wrześniowej był w stopniu majora. Nie mógł być on jednak zestrzelony przez Borowskiego, ponieważ Hentschel umarł ponad jedenaście lat po zakończeniu wojny. Inny weteran Legionu Condor o zbliżonym nazwisku nie jest mi znany ani nie znalzłem w dostępnej literaturze. Niemniej kogo zestrzelił Borowski nad Lasem Kabackim i czy aby napewno zetrzelił i czy następnie znaleziono szczątki Me 109 w Lesie Kabackim. Janowicz w Krew nad Warszwą str. 64 stwierdza autorytatywnie:    
zachowane polskie wrześniowe dokumenty stwierdzają, że szcątki jednego Bf 109D zestrzelonego przez ppor. Borowskiego odnaleziono w Lesie Kabackim.     
Wolałbym aby takie mocne stwierdzenie było podparte w odnośnikach z podaniem źródła jakie to polskie, wrześniowe dokumenty to stwierdzają. Hm może ma na myśli relacje Radomskiego???    
Biuro Historyczne Lotnictwa nie zaliczyło zestrzelenia Borowskiemu. Następny badacz lotnictwa września publikujący swoje osiągniecia badawcze - J. Cynk w Polskim lotnictwie....s. 145 uważa, że zestrzelenie jest dobrze udokumentowane i por Borowski znalazł się na według niego skorygowanej liście zwycięstw pilotów Brygady w dniu 1 września 1939 roku. Tutaj też pominął podparcie takiego stwierdzenia podaniem źródeł takiego udokumentowania. Można się tylko załamać ilością domysłów. Oczywiście kwestia nazwiska zestrzelonego pilota niemieckiego o zbliżonym nazwisku jest już wyjaśniona i przypisana Gabszewiczowi. Jednak co z tym Borowskim i jego zestrzeleniem i odnalezieniem szczątek Me 109D w Lesie Kabackim, może ktoś zna źródła potwierdzające odnalezienie tych szczątków zestrzelonego niemieckiego samolotu w Lesie Kabackim??? Jak zawsze liczę na dyskusję, może Pan Marius Emmerling badacz niemieckich archiwów coś w tekj kwestii odnalazł??? Oczywiście można skorzystać z prywatnego maila [email protected] aby uniknąć tzw. wątków pobocznych. Pozdrawiam i zachęcam w nadziei na merytoryczną dyskusję.
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku