miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ pilot Adamski Marian - kto, o nim coś wie?. (2007-01-22, 08:45)
Remigiusz Gadacz
Cytat:
Czy ktoś może, coś wiem o pilocie myśliwskim o nazwisku Adamski (prawdpobnie imieniem Marian - stopień chyba kpr.)
    
    
    
W okresie przedwojennym było w lotnictwie polskim kilku lotników o nazwisku Adamski. Do tego opisu pasuje mi jednak Adamski z imieniem Edward.     
Co do okresu przedwojennego nie mam wprawdzie o nim więcej informacji oprócz tego że był pilotem w stopniu kaprala.    
Pojawia się ponownie we Francji, od 01.03.1940 roku jako pilot w składzie oddziału instruktorów pod dowództwem kpt. pil. Leszka Karczewskiego, skierowanych na szkolenie do Tours. (Szkoła Obserwatorów i Strzelców)(kpr. pil.)    
Więc jako kapral pilot przydzielony do szkoły jako instruktor musiał mieć już pewne (z naciskiem na +) doświadczenie lotnicze z okresu przed wrześniem 1939 roku.    
Oprócz lotów szkolnych z uczniami obserwatorami na Potezie 25 przechodził także przeszkolenie na samolocie myśliwskim Dewoitine D-500.     
Pod koniec czerwca ewakuowany do Wielkiej Brytanii.     
Niestety nic więcej na temat tego lotnika nie wiem.    
    
    
Druga sprawa dotyczy zdjęcia     
    
Cytat:
por. Henryk Sczęsny- instruktor
    
    
Według moich zapisków, por. pil. Henryk Szczęsny został przydzielony do WSP Grudziądz dopiero w grudniu 1938 roku. Jeśli jest to prawda, to zdjęcie z taką datą należałoby przypisać najprawdopodobniej do Pułkowej Szkoły Pilotażu 3 PL Poznań, w której Szczęsny był od sierpnia 1937 do grudnia 1938 dowódcą II plutonu szkolnego.    
Nie wykluczone, że mógł się pojawić na tym zdjęciu będąc z wizytą u szkolonych przez siebie pilotów z 3 PL gdy ci byli na kursie w Grudziądzu. Ale to wyjaśniłoby się, gdybyśmy mogli poznać dokładne daty i składy kursów WSP. Podany skład lotników ze zdjęcia sugerować może prędzej zakończenie szkolenia w 3 PL ?. Co na to może powiedzieć Pan Leon Skarbecki ?     
Oczywiście są to tylko takie moje przemyślenia i sugestie, które wcale nie muszą okazać się prawdziwe. Czy w zbiorach Pana Leona jest jakiś dokument, który jednoznacznie określałby daty przybycia do WSP i zakończenia kursu ? Mogłoby to wiele wyjaśnić.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku