Royal Air Force

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Spitfire'y XVI z kroplowymi kabinami w 131 Skrzydle (2008-12-28, 08:47)
Petroniusz
Wojtek Matusiak w książce "SPITFIRE IX I XVI LOTNIKÓW POLSKICH" vol.I ( Panie Wojtku kiedy następne "vole" ? )kwestię tą ujął następującymi słowy: "Nie jest pewne ile samolotów w wersji z kroplową osłoną miało polskie Skrzydło ( nie są znane dokumenty fabryczne,pozwalające ustalić na podstawie numerów ewidencyjnych RAF które samoloty miały takie kabiny ), ale jak się wydaje,w żadnym z jego dywizjonów nie było ich więcej niż cztery jednocześnie".Jaki z tego wniosek ? Zostały tylko zdjęcia.Przekopałem literaturę jaką dysponuje, internet i wyszło mi coś takiego    
308 Dywizjon    
    
ZF-E TD242    
ZF-P TD317    
    
302 Dywizjon    
WX-V TD240 ( wcześniej SZ-G osobisty samolot G/Cpt Gabszewicza-czy istnieje zdjęcie tak oznaczonego Spitfire'a ? )    
QH-F TD345    
QH-M TE206 ( później w 317 Dywizjonie jako JH-A )    
    
317 Dywizjon    
JH-A TE206    
JH-Y .........    
JH-L ...38 ( niestety ale na zdjęciu widoczne są tylko dwie ostatnie cyfry;pierwsze skojarzenie :TD238 wcześniej osobisty samolot W/Cdr T.Sawicza z oznaczeniem SZ-K .Wojtek Matusiak podaje jednak że po zdaniu dowodzenia 131 Skrzydła przez Sawicza ,TD238 znalazł się na stanie 302 Dywizjonu aż do rozwiązania jako QH-L ,więc to zapewne zbieżność przypadkowa )    
JH-C TD316 (znalazłem tylko rysunek tak oznaczonego samolotu;czy powstał na podstawie zdjęcia , czy to tylko domniemanie autora ,nie wiem; ja na takie nie natrafiłem )    
    
Z pewnością nie jest to lista kompletna ale może z pomocą Forumowiczów uda się zidentyfikować inne "kroplowe" XVI.    
Pozdrawiam    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku