Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 (2009-08-10,19:53)

Przy okazji informacji o śmierci Waltera Smejkala (urodzony 25.10.1922 r.w Ostrawie w rodzinie czesko-niemieckiej, zmarł 30.07.2009 w wieku 86 lat)     
sla-most.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=84    
jednego z kilku znanych żołnierzy Luftwaffe pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego (najbardziej znany to Waldemar Semelka z Dąbrowy k. Karwiny, poległy pod Stalingradem w 1942 r. pilot JG 52, 75 zwycięstw na koncie)    
przypomniało mi się, że wśród 2 Mustangów, których zestrzelenie zgłosił podczas służby w JG 5 "Eismeer", podobno miał być polski Mustang (z 315 Dywizjonu?).    
W ww. zalinkowanym artykule są podane daty zwycięstw mojego (chcąc nie chcąc) krajana: 28.11.1944 i 11.04.1945.     
W związku z tym mam do Kolegów pytanie: czy w tych dniach rzeczywiście został nad Norwegią /w pobliżu Norwegii zestrzelony polski Mustang?
308_MiGolDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 6, strona 1 z 1

(6) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-10, 19:53 :
Cytat:
Cytat:    
wyrzucony za spowodowanie katastofy samolotu - niesłusznie!    

Eee? To medal miał dostać?!

Przypadkiem, już w Anglii, dowiedział się od czeskiego lekarza, że prawdziwym powodem jego wypadku w Ceskoslovenskim Letectvie było zatrucie spalinami. Zostało to zatuszowane.    

Cytat:
Rozumiem, że nazwisko owego jegomościa trafi do mnie wraz z mailem od Ciebie ;)     

Poszło.    

Cytat:
Co do "polskich Mustangów", warto sprawdzić czym zmarły popierał że to polskie były. Kody zapisał, szachownice widział?     
A może zwyczajnie, wychowując się za Olzą, nie lubił sąsiadów. Sam wiesz, Grzesiu, różnie bywało...

Też się nad tym zastanawiałem. Po zakończeniu wojny polowanie na Zaolziu "polskie czarownice" było w modzie. Najbardziej odczuli to na swojej skórze żołnierze PSZ, którzy wracali do swoich domów na Zaolzie po przewrocie komunistycznym w Czechosłowacji w 1948 roku. Nie dość, że Polak, to jeszcze z wrogiego Zachodu...     

(5) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-09, 00:33 :
Cytat:
wyrzucony za spowodowanie katastofy samolotu - niesłusznie!

Eee? To medal miał dostać?!    

Cytat:
PS. Piotrze, do Twojej wiadomości :-)

Rozumiem, że nazwisko owego jegomościa trafi do mnie wraz z mailem od Ciebie ;)    

Cytat:
Mustangów, w tym jednego polskiego

Co do "polskich Mustangów", warto sprawdzić czym zmarły popierał że to polskie były. Kody zapisał, szachownice widział?     
A może zwyczajnie, wychowując się za Olzą, nie lubił sąsiadów. Sam wiesz, Grzesiu, różnie bywało...
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-08, 22:12 :
Witaj Piotrze.    
Pierwszy raz o Smejkalu dowiedziałem się zaledwie kilka miesięcy temu, kiedy uzyskałem dostęp do roczników czeskiego, wydawanego w Ostrawie (po części naszej, cieszyńskiej :-), dwumiesięcznika "Revi". Wydaje mi się, że to była tylko krótka wzmianka o nim w artykule o spotkaniu weteranów LW (z udziałem słynnego Guntera Ralla) i USAAF w Kovarskiej. Próbowałem ponownie odnaleźć ten artykuł, niestety bez powodzenia.     
Właśnie po lekturze tego artykułu utkwiła mi w pamięci informacja o zestrzeleniu w Norwegii przez Smejkala dwóch Mustangów, w tym jednego polskiego. Smejkal ma oficjalnie na koncie 2 zwycięstwa.     
Np. z tego linku wynika, że służył w IV./JG 5.    
forums.ubi.com/eve/forums/a/tpc/f/23110283/m/5391038714    

PS. Piotrze, do Twojej wiadomości :-) Tropiąc w czasie urlopu zestrzelone nad naszą ziemią ("zrodzoną z uśmiechu Pana Boga" - za G. Morcinek) Szturmowiki, Messerschmitty i Latające Fortece/Liberatory/ i jednego Mustanga odnalazłem kolejnego (po Peterku i Pustówce) "ferry" pilota (urodzonego na Zaolziu)! Ciekawostka: przed wojną służył w lotnictwie czechosłowackim, ale został zeń wyrzucony za spowodowanie katastofy samolotu - niesłusznie! W 1938 r. wrócił na za Olzę jako polski policjant.     
Zanim został lotnikiem, zjeżdżał na rowerze ze stromego pagórka, po którym i ja jeździłem. Nawet założył się z bratem, że zdąży uciec przed "brokiem" wystrzelonym z wiatrówki. Próba zakończyła się wyjmowaniem szczypcami kawałka metalu z tylnej części ciała przyszłego pilota...
(3) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-08, 13:09 :
Dnia 28 listopada 1944 Fighter Command nie straciła żadnego Mustanga... tym bardziej nad Norwegią. Natomiast 11 kwietnia 1945 nad Norwegią utracono jednego Mustanga KH685 z 65.Sqn a pilot F/Lt Bradford poległ.
piotr
(2) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-08, 12:10 :
Według informacji przeze mnie posiadanych - nie było zestrzeleń polskich Mustangów nad Norwegia w dniach 28.11.1944 i 11.04.1945
Greg S.
(1) Re: Polski Mustang zestrzelony nad Norwegią przez W. Smejkala z JG 5 z dnia 2009-08-08, 12:07 :
Grzesiu    
Czy możesz podać źródło mówiące o ''polskich'' Mustangach?     
O żadnej polskiej stracie nic nie wiadomo i sama obecność któregoś z DM nad Norwegią w tych dniach raczej odpada...;)    

Pozdrawiam
piotr

znalezionych: 6, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców