Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] (2011-05-06,10:12)

W zapowiedziach (w sekcji "Już wkrótce") na stronie coraz dynamiczniej rozwijającej się oficyny ZP Grupa (link obok), www.wydawnictwo.zp-grupa.pl/    
znalazłem następującą pozycję:     
Cyrk Skalskiego autorstwa Grzegorza Śliżewskiego & Grzegorza Sojdy !!    

Czyżbyśmy wkrótce mogli delektować się monografią działań PFT?    
A moze autorzy zdradzą coś więcej na ten temat?    

Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 236, strona 10 z 24
«  -  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  -  »

(146) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:33 :
Dziękuję za przykład.    
Nie weryfikuję, czy jest zgodny z dokumentami czy nie, czy inni potwierdzą go, czy nie - zakładam, że jest prawdziwy. Taki aksjomat.    

I potwierdzę, że jest overclaiming z tego dnia 1 do 6 czyli o 500%.    
Ale mimo założonego aksjomatu - to jest w przybliżeniu zaledwie 2% czasu trwania BofB!    

A co z innymi dniami z 8.08, 9.08, 10.08, 11.08...............15.09.......31.09.    
Ma Pan przeanalizowane wszystkie walki z BofB.    
To, że przykład jest prawdziwy nie wynika, że cała teoria jest prawdziwa.    
To, że w dniu 31.08 był overclaiming naprawdę nie oznacza, że nastepnego dnia sytuacja się powtórzyła.    

Nikt nie twierdzi, że nie ma overclamingu, ale nie przekona mnie fakt kwantyfikowania BofB.    
15.09 -jest nie do ogarnięcia - nie ma najmniejszej szansy na weryfikację poszczególnych walk.    
Owszem statystycznie można przyjć, że w czasie całej BofB overclaiming był na wyliczonym poziomie, a to dlatego, że bierzemy pod uwagę przynajmniej 100% czasu i 100% uczestniczących dywizjonów.    

PS Swego czasu czytałem dla mnie ciekawy tekst J. Kutznera, który starał sie zweryfikować walki Frantiska.    
Mogę przyjąc taką weryfikację, ponieważ starał się zebrać dokładne, daty i miejsca, ale nie mogę przyjąć teorii o overclaimingu na podstawie "zmolekularyzowanych" przykładów.
R
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(145) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:28 :
Cytat:
Co do pańskiej wypowiedzi o kostce podchodzę z przymrużeniem oka.
Ja też nie chciałem w to wierzyć, ale z tym panem spędziliśmy w Sikorskim kilka dni. Zapewniam Panią, że skruplatnie zapisał całą bibliografie spisując z katalogu wszystko z interesującego go tematu. Paradoksalnie ja też jestem w stanie to zrozumiec, bo jeżeli ów pan dysponował tylko kilkoma dniami na przejrzenie kilkudziesięciu teczek, to musiał dokonać jakiegoś wyboru, ale mógł do sprawy podejść bardziej "krytycznie".    
Cytat:
Zresztą może Pan też rzucał skoro nie dotarł Pan do sprawozdawczych dokumentów BC odnoszących się do kwestii zestrzeleń załóg bombowych i twierdzi Pan, że takowe nie istnieją.
Udam, że nie zauważyłem lekkiej nutki złośliwości w Pani wypowiedzi. O tym, że dowództwo BC nie prowadziło statystyk dotyczących walk załóg bombowych z nocnymi myśliwcami świadczą dokumenty BC, prośby o takie raporty wystosowywane przez Inspektora PSP, odpowiedzi z BC itd. Mogę przesłać sygnatury stosownych dokumentów znajdujących się w londyńskich archiwach, jeżeli byłaby taka potrzeba mogę również udostępnić ich kopie.    
Cytat:
Niech mi Pan wierzy, czasami nielubiami przez Pana naukowcy w IPMS i NA kostką nie rzucają. Robią więcej...
A gdzie ja napisałem, że nie lubię wszystkich naukowców, których można spotkać w IPMS czy NA? Spotykałem tam również takich którzy nie rzucali kostką, systematycznie i skrupulatnie pracowali nad materialami. W IPNie też można spotkać historyków, którzy serio traktują swoją pracę i takich, którzy robią to tylko dla poklasku, koniunktury czy wypracowania dorobku do tytułu itd. Zapewniam Panią, że znam kilku zawodowych historyków i bardzo dobrze nam się współpracuje bez podziałów na "zawodowców" i "amatorów".    

Moje wcześniejsze uwagi w dużym stopniu dotyczyły faktu, iż dwadzieścia lat po '89 na palacach jednej ręki można policzyć zawowodwych historyków, którzy zajmują się historią PSP i wcale nie twierdzę, że jest to li i wyłącznie wina historyków. Szacunek tym nielicznym i żal, że jest ich taki niewielu.     

Z drugiej strony co takiego zdrożnego jest w tym, że za ten zaniedbany temat wzięli się pajonaci, amatorzy? Znam prace amatorów, na które w swoich źródłach powołują się znani i szanowani historycy i nie uważają, że jest to jakaś ujma dla ich honoru. Ręczę, że jednym z takich źródeł wcześniej czy później będzie również "Cyrk Skalskiego" panów Grzegorza Śliżewskiego i Grzegorza Sojdy, tylko najpierw warto ich książkę w ogóle wziąć do ręki, przeczytać, a nie z góry skreślać "bo nie było tabelki".
PiotrH
(144) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:14 :
Panie Psychologu!    

Artykuł (kilkadziesiąt stron) ukazał się w WPH.     

Pozdrawiam    
A.
Anna
(143) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:12 :
Panie Piotrze!    

Jak Pan wie że ktoś coś z IPMS ukradł powinien Pan to zgłosić :) Ja także szanuje pracę Pana Piotra H. Ale wiem Pan się składa, że ja także wiem, iż "Akta personalne" 300. dywizjonu z roku 1941 mają sygnaturę A.V.34/2/B , "Dziennik działań" z okresu 1 VII 40-20 III 41 ma sygnaturę A.V.34.4 a "Zmiany personalne" z lat 1940-42 sygnaturę A.V.34/16/E. I nie musiałam rzucać kostką :)    

Pozdrawiam    
A.
Anna
(142) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:10 :
Cytat:
Już napisałam, że na zawyżenie zwycięstw zwracał uwagę Pan Jokiel. Jeszcze wcześniej (bodaj w 1969 lub 1970 r.) zwracał na to uwagę R. Szubański.

Moze ktos po cichu cos takiego przypuszczal. Ale niestety nie mialo to zadnego skutku w publikacjach wydawanych w naszym kraju.
PsychologDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(141) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:04 :
Cytat:
Czy mógłbym prosić o jakiś mały, ale konkretny przykład?

Prosze bardzo. 31.8.1940. 303 Sqd RAF.    
6 Messerschmittow. Zwyciestwa pewne, mimo iz najwczesniejsze dane mowily o 4 pewnych i 2 prawdopodobnych.    
I./LG 2 traci 1 Bf 109 zestrzelony i 1 uszk. w 60%.
PsychologDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(140) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 23:04 :
Pani Anno, trochę nie rozumiem Pani irytacji.    

Cytat:
Zresztą może Pan też rzucał skoro nie dotarł Pan do sprawozdawczych dokumentów BC odnoszących się do kwestii zestrzeleń załóg bombowych i twierdzi Pan, że takowe nie istnieją.

To trochę, Pani daruje, niegrzeczne. Nie sądzi Pani? Piotr jest jednym z tych badaczy, którzy do swej pracy podchodzą z prawdziwą pasją i oddaniem.    

Cytat:
Niech mi Pan wierzy, czasami nielubiami przez Pana naukowcy w IPMS i NA kostką nie rzucają. Robią więcej...     

Pani Anno, my tam też bywamy. Częściej niż Pani myśli.     

Cytat:
Co do pańskiej wypowiedzi o kostce podchodzę z przymrużeniem oka.    

Ja do znikających z IPMSu zdjęć czy dokumentów jakoś nie mogę. A to, że one znikają też powodują    
Cytat:
czasami nielubiami przez Pana naukowcy

piotr
(139) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 22:54 :
Panie „Psychologu”!    

Ja też chciałabym się dowiedzieć co to znaczy zawyżenie o 100%, ale wydaje mi się, że nie w tym rzecz. Już napisałam, że na zawyżenie zwycięstw zwracał uwagę Pan Jokiel. Jeszcze wcześniej (bodaj w 1969 lub 1970 r.) zwracał na to uwagę R. Szubański. Autorów zachodnich podnoszących ten problem jeszcze wcześniej jest co najmniej kilku. Trudno mi się zgodzić także z Pana opinią, że „nie wypada”. Otóż wypada. Tak się bowiem składa, że kwestia weryfikacji jest kwestią bardzo „szczegółową”, o której może rozmawiać zaledwie kilkadziesiąt (no dobrze kilkaset) osób. Przeciętnego czytelnika to nic nie obchodzi (o ile Pan sobie życzy podam stosowny przykład). Co bynajmniej nie oznacza, że zgadzam się z poglądem, iż nie należy tego robić.    

Pozdrawiam    
A.    
Anna
(138) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 22:53 :
Cytat:
olejny dziwny komentarz.     
Nikt nie zaklada z gory, ze...     
Badania historykow wykazuja jednak, ze zawyzenia wynosza przynajmniej 100%. Sa na to dowody w postaci dokumentow (jak widac do p. Piotra H ten fakt w ogole jeszcze nie dotarl). Dziwnym trafem w Polsce nikt ich nie chce zauwazyc i przeanalizowac? Dlaczego nie?     
W krajach zachodnich juz od lat 60tych kwestionuje sie ilosc zwyciestw wszystkich nacji. W miedzyczasie pojawilo sie mnostwo dobrych prac, wyciagnieto na swiatlo dzienne sporo dokumentow. W 2009 r. nie wypada juz zatem wydawac w Polsce ksiazek bez konfrontacji zwyciestw z dokumentacja bylego przeciwnika. Przynajmniej ja odczuwam tutaj spory niedosyt (co nie znaczy, ze ksiazka jest nic nie warta). Nowa generacja nie potrzebuje jednak suchych wyliczen zwyciestw polskich mysliwcow. Czy moze chcemy dac swiatu do zrozumienia, ze Polak nie jest zainteresowany szukaniem prawdy ??

Panie Grabowski - Psychologu mógłby się pan przestać wydurniać.
Popy
(137) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-21, 22:31 :
Cytat:
Badania historykow wykazuja jednak, ze zawyzenia wynosza przynajmniej 100%.

Czy mógłbym prosić o jakiś mały, ale konkretny przykład?
R

znalezionych: 236, strona 10 z 24
«  -  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców