Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] (2011-05-06,10:12)

W zapowiedziach (w sekcji "Już wkrótce") na stronie coraz dynamiczniej rozwijającej się oficyny ZP Grupa (link obok), www.wydawnictwo.zp-grupa.pl/    
znalazłem następującą pozycję:     
Cyrk Skalskiego autorstwa Grzegorza Śliżewskiego & Grzegorza Sojdy !!    

Czyżbyśmy wkrótce mogli delektować się monografią działań PFT?    
A moze autorzy zdradzą coś więcej na ten temat?    

Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 236, strona 7 z 24
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

(176) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:55 :
Panie „R”!    

Myślę, że albo Pan patrzy tylko na tabelki i nie czyta tekstu, albo robi coś – o co nie chce Pana nawet posądzać – by wypaczyć treść przywołanego artykułu w „Marsie”. Autor (Kutzner) w przywołanym tekście o tym zestawieniu sam pisze następująco (s. 227): „Należy przy tym pamiętać, że uzyskany tą metodą obliczeń wynik nie jest rezultatem studiów nad indywidualnymi wypadkami, a jedynie pewnym statystycznym przybliżeniem. W żaden specjalny sposób nie wyróżnia on polskich lotników – w ocenie rezultatów pojedynków powietrznych mylili się wtedy wszyscy, dziś jednak nie wszyscy chcą to przyznać”. To trochę tak jakby Pan wypominał komuś uchybienie w metodzie podczas gdy ten ktoś sam wynik badania poprzedził zastrzeżeniem, które Pan mu wypomina. Zaiste kuriozum – tylko z czyjej strony?     

Pozdrawiam    
A.    

Panie „Psychologu”!    

W opracowaniu, które przywołał Pan w poście nr 169 jest bardzo mało „indywidualnych przypisań” zwycięstw. Ktoś jednak te samoloty Luftwaffe zestrzelił (bynajmniej nie twierdzę, że Polacy). Proszę mi wybaczyć – i nie brać tego do siebie – ale z tego, co Pan pisze o walce w dniu 31 VIII 1940 r. wie Pan o tym wydarzeniu niewiele. Choćby przywoływany tu Kutzner o faktycznych rezultatach tej walki pisał (Mars 21): „Ostatecznie jednak pilotom Dywizjonu zaliczono zestrzelenie pewne sześciu Messerschmittów 109, a całe zamieszanie było prawdopodobnie spowodowane różnymi interpretacjami początkowych meldunków. Niemożliwe wydaje się także dokładne określenie jednostki lub jednostek niemieckich, z których mogły pochodzić samoloty zaatakowane przez Polaków. W tej kwestii zdani jesteśmy wyłącznie na spekulacje”.    

Pozdrawiam     
A.     
Anna
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(175) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:49 :
Cytat:
I jest to raczej spowodowane tym, ze kazdy autor lub grupa autorow (Anglicy, Polacy, Czesi, Francuzi, Niemcy itd.) pracuje wylacznie na wlasny rachunek.

forum.12oclockhigh.net/showthread.php?t=15183
piotr
(174) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:41 :
W temacie Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach]    

czytamy:    

Cytat:
Nic przeciwko Kutznerowi czy komukolwiek

rozumiem, to jeden z autorów w/w książki;    

Cytat:
Ale nie wierze, ze u nas komus na tym zalezy, co niestety - wracajac do tematu - przeklada sie na aktualne publikacje.

Czekamy zatem na książkę p. Psychologa. Wiara czyni cuda!    

Cytat:
Przyklad 31.8.1940 jest ciekawy takze z tego powodu    

że idealnie oddaje atmosferę i ducha walki PFT...    

Cytat:
bo mamy w wiekszosci do czynienia z pilotami Brygady Poscigowej, gdzie overclaiming byl na porzadku dziennym.

czego zabraknąć nie mogło. Czapki z głów, Mariusem powiało.    

ktos
(173) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:40 :
Cytat:
Jeżeli ktoś chce zweryfikować zestrzelenia w BofB to musi, powtarzam musi przeanalizować dzień po dniu, godzina po godzinie a w niektórych przypadkach nawet minuta po minucie każdej walki, w której brał udział 303. dywizjon w czasie BofB. Jak Pani wyobraża to sobie zrobić z najgorętszymi dniami BorfB.     
I to jest metoda, którą chce zastosować Psycholog. Wg mojej opinii w pełni prawidłowa ale całkowicie nie do zrealizowania.

Prosze nie twierdzic, iz taka metoda jest nie do zrealizowania. Slysze to juz od lat od ludzi, ktorzy najzwyczajniej w swiecie... nie maja na to ochoty. I jest to raczej spowodowane tym, ze kazdy autor lub grupa autorow (Anglicy, Polacy, Czesi, Francuzi, Niemcy itd.) pracuje wylacznie na wlasny rachunek.    
Problem lezy zupelnie gdzies indziej. Analize strat Luftwaffe podczas BoB musialby przeprowadzic ktos, kto ma w tym temacie dobre rozeznanie. To musialby byc ktos, kto zna sie na dokumentach Luftwaffe i potrafi je bezblednie czytac. Czyli najlepiej ktos z Niemiec lub z bardzo dobra znajomoscia j.niemieckiego. Optymalna bylaby wspolpraca brytyjsko-niemiecka (ewentualnie brytyjsko-niemiecko-polska lub niemiecko-polska jesli chodzi o polskie squadrony). Tak ja to widze.
PsychologDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(172) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:39 :
Tak, ale w naszym kraju trzeba bardzo uwazac, bo zaraz wyzwia nas tu od faszystow itp.
(171) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:25 :
Cytat:
Ale nie wierze...
Cytat:
Mogloby sie przeciez okazac, ...
Cytat:
a moze uprawiali nawet...

Ja wiem, że historia jest nauką humanistyczną, ale na litość Boską przecież mówimy o liczbach.
R
(170) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:19 :
Cytat:
Bardzo Pana proszę o przykład publikacji Kutznera, gdzie odnosił się on do zgłoszeń indywidualnych każdego z pilotów. Ja takich nie spotkałam...

Podam Pani, bo Panią lubię :)    
18. numer Marsa.
R
(169) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:19 :
Nic przeciwko Kutznerowi czy komukolwiek (Sybir prosze nie brac na serio). Chcialem tylko zaznaczyc, ze mozna dojsc do jeszcze mniejszych osiagniec naszych mysliwcow. Ale nie wierze, ze u nas komus na tym zalezy, co niestety - wracajac do tematu - przeklada sie na aktualne publikacje. Mogloby sie przeciez okazac, ze nasi piloci nie odrozniali sie kompletnie niczym od pilotow innych nacji, a moze uprawiali nawet jeszcze gorszy overclaiming niz Brytyjczycy.    
Przyklad 31.8.1940 jest ciekawy takze z tego powodu, bo mamy w wiekszosci do czynienia z pilotami Brygady Poscigowej, gdzie overclaiming byl na porzadku dziennym.    

P.S.Prosze zajrzec do np. "The Blitz Then And Now", gdzie polskich zwyciezcow pojedynkow powietrznych jest jak na lekarstwo...
(168) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:14 :
Cytat:
P.S. Panie Piotrze gwarantuje Panu, że nie będę krakać jak wrony tutaj :)

Pani Anno, mam nadzieję że nie wzięła sobie tego Pani zbytnio do serca. Dyskusja z niektórymi osobnikami czasem zmusza do przyjęcia ich taktyki. Rozmowa na poziomie wyższym wprawia ich w konsternację.    
Pani radzi sobie świetnie, podziwiam cierpliwość.     

Otóż, chcąc czy nie chcąc (z punktu widzenia Psychologa jednak to drugie) dyskusja o książce zeszła na temat zestawień, który to spędza sen z oczu a przysłania meritum.    
Problem publikowania w Polsce ktoś niedawno (jeden z wydawców) określił ''niszowym''. I trochę trudno się dziwić. O ile jeszcze kilku moich znakomitych kolegów, piszących o działaniach myśliwskich, może liczyć na wciągnięcie w temat młodzieży - choćby ze względu (jak tu) na kwestie porównania zwycięstw i strat, to co powiedzieć o takich wyrobnikach jak Piotrek H, pojawiający się tu wcześniej?    
Jaki będzie efekt jego żmudnej pracy? Pomimo całej historii jego ulubionego dywizjonu w BC, późniejszego okresu pt. 138 i wreszcie 1586, dla kilku naszych entuzjastów i tak pozostanie pytanie kluczowe: czy załogę Floryanowicza zestrzelił Stradner czy ktoś inny. Przy porównaniu zaś skuteczności A/G versus piloci myśliwscy tematyka dla wielu może okazać się nudna, bo o czym tu debatować?     
To jest ciekawy aspekt, owszem, warto jednak docenić że ktoś opracował dla nas historię kolejnej jednostki PSP (czy też PAF).     
Jeżeli pojawiła się monografią lub też "przyczynek" do niej - jak napisali autorzy - skupiająca się na wszystkich innych aspektach, nic nie stoi na przeszkodzie by któryś z panów opracował temat porównań polsko - niemiecko - włoskich i wydał to drukiem. Nikt nie powiedział że temat zamknięto z chwilą wyjścia książki z drukarni.
piotr
(167) Re: Cyrk Skalskiego [w zapowiedziach] z dnia 2009-09-22, 10:12 :
Panie "R"!    

Bardzo Pana proszę o przykład publikacji Kutznera, gdzie odnosił się on do zgłoszeń indywidualnych każdego z pilotów. Ja takich nie spotkałam...    

Pozdrawiam    
A.
Anna

znalezionych: 236, strona 7 z 24
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców