Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: BofB - literatura (2009-10-16,14:47)

Witajcie!    
Na marginesie dyskusji toczącej się w wątku obok, chciałem zasięgnąć informacji od Szanownych Koleżenek i Kolegów, jaką literaturę wykorzystujecie do pogłebiania swoich zainteresowań i poszerzenia wiedzy.    
Chciałem zawęzić okres tematyczny tylko do BofB.    
Oczywiście Wy jako profesjonaliści wykorzystujecie zapewne wiele archiwaliów, jednak interesują mnie pozycje książkowe warte przeczytania lub przynajmniej przeglądnięcia.    
Na poczatek mam pytanie co sądzicie o poniższych dwóch ksiażkach i autorach?
RDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 13, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(13) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-16, 14:47 :
attendum: poniższe odnosi sie do książki Bishopa
R
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-16, 14:43 :
Witam.    
Książka jest już w moich rękach. Moje odczucia dot. tej książki są bardzo ambiwalentne. Może jestem już sceptycznie nastawiony przez Piotra, ale jeżeli chodzi o treść - to ma rację.    
Książkę zaliczyłbym do gatunku „klimatycznych”, w których ważniejsze jest „poczucie klimatu” tamtych dni, niż przekazanie dokładnych i zweryfikowanych faktów.    
Zalety książki są jednak znaczne. Dzięki zaprezentowaniu mnóstwa plakatów, przedruków i zdjęć z tamtego okresu – możemy się poczuć jak w 1940 roku w Londynie. Prawie na każdej stronie zamieszczono po kilka zdjęć lub ilustracji z tamtego okresu. Dużo jest zdjęć kolorowych (aż się zastanawiałem czy nie są one „podkolorowane”, ale wygląda na to, że nie). Dużo wspomnień pilotów, umieszczonych w graficznie atrakcyjnych ramkach.     
    
I ostatnia zaleta – cena. Za kwotę 60-70 zł dostajemy prawie 400 stron (w dużej części ciekawych ilustracji i zdjęć), co może być zachęcające do zakupu.    
    
I na koniec ciekawostka - na jednej ze stron jest zdjęcie logbook’a jednego z angielskich pilotów, gdzie zaznaczona data rozpoczęcia wojny to 1.09.1939 co dla Brytyjczyków nie jest takie oczywiste.
R
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-11, 20:35 :
Cytat:
Zna ktoś The Most Dangerous Enemy: A History of the Battle of Britain Stephena Bungaya?
    
    
całkiem nieźle o ile sobie przypominam. To oczywiście moja ocena.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-11, 18:47 :
Zna ktoś The Most Dangerous Enemy: A History of the Battle of Britain Stephena Bungaya? Recenzje na Amazonie ma dobre, ale jak to się ma do rzeczywistości?
Greg S.
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-10, 02:31 :
Cytat:
Jednak po ostatnim poście Piotra widzę, że się chyba zawiodę na tej książce. Miałem nadzieję, jako że jest to pozycja nowa, to będzie ona zawierać gruntowny update.
    
    
E tam, zaraz tam zawiodę. Z każdej książki coś można wyłuskać. Bishop pisze na przykład o poległym na polu chwały psie rasy bull terier o wdzięcznym imieniu Rzeźnik a należącym do 111.Sqn...    
... na innej stronie przyznaje jednak Paszkiewiczowi "stodziesiątkę" - to się nazywa konsekwencja!    
Niewątpliwie atutem książki są zdjęcia, stare plakaty propagandowe i rysunki.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-09, 22:32 :
Witajcie!    
Dziękuję za wszystkie informacje.    
Na razie nie kontynuowałem wątku, bo czekam na Bishopa. Jednak po ostatnim poście Piotra widzę, że się chyba zawiodę na tej książce. Miałem nadzieję, jako że jest to pozycja nowa, to będzie ona zawierać gruntowny update.    
    
Co do Ramseya mam wątpliwości, czy po ponad 20-stu latach od ostatniego wydania, ta pozycja się nie zdezaktualizowała? Równocześnie układ książki typowo chronologiczny jest dla mnie mniej interesujący. Zdecydowanie wolę opracowania historyczne w ujęciu „przyczyny, przebieg, skutki”.    
    
BTW, swego czasu miała ukazać się książka Begstroma (w angielskiej wersji) o BofB, ale tajemniczo zniknęła z zapowiedzi.    
Pozdrawiam    
Rafał
R
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-09, 15:07 :
Jakoś bez echa przeszedł ten temat. Może więc uzupełnię:    
    
Cytat:
Trudno mi coś powiedzieć o BofB tego autora, bo nie widziałem.    
    
    
jest dokładnie tak, jak w przypadku poprzedniej książki tego autora. To     
    
Cytat:
taka trochę opowieść
    
    
gdzie autor wplata cytaty z raportów bojowych, relacje i wspomnienia pilotów niemieckich i brytyjskich.    
Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że jest to    
Cytat:
książka historyczna
    
    
dla czytelnika z mniejszymi wymaganiami, który dopiero zaczyna się w BoB bawić. Wówczas na pewno spodoba mu się opis rozmowy Kelletta z Paszkiewiczem po locie z 30 sierpnia, żywcem wzięty z filmu fabularnego.    
Wówczas też może umknie naszej uwagi, że u Bishopa (korespondenta zagranicznego a nie historyka) ciągle na koncie Paszkiewicza tego dnia figuruje Dornier...    
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-03, 10:07 :
To zależy co kogo interesuje. Są na przykład książki Price'a traktujące o poszczególnych dniach Bitwy: "Battle of Britain Day" (15 września) czy "The Hardest Day" (18 sierpnia). W obu, na ile autorowi pozwoliły możliwości, przedstawia konflikt z dwóch stron.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-02, 16:12 :
Ramsey jest OK, Bishopa znam tylko z "Fighter Boys", ale to taka trochę opowieść, a nie
Cytat:
stricte
książka historyczna. Trudno mi coś powiedzieć o BofB tego autora, bo ni ewidziałem.
Greg S.
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: BofB - literatura z dnia 2009-10-02, 14:27 :
Cytat:
I ew. gdzie ją kupić.
    
    
Amazon...
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 13, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców