ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Zdzisław Langhamer (2015-01-10,21:39)

Chciałabym zdobyć jak najwięcej informacji na temat tego pilota. I nie chodzi mi o ilość zestrzeleń , dywizjon 306 czy też przyznane mu 501 zwycięstwo, ale o to co się z nim stało. Od dłuższego czasu notuję każdy ślad na jaki sporadycznie (niestety) udaje mi się trafić, a nadal nie mogę się dowiedzieć czy zginął czy zmarł, a jeżeli tak, to gdzie został pochowany? Co się z nim w ogóle działo po wojnie (o ile ją przeżył)? Nigdzie nie trafiłam na jego biografię...Wiadomo - nie stał się bardzo jakoś sławny, inaczej dałoby się znaleźć wiele źródeł dot. jego życia, ale tym bardziej jest to ciekawe i fascynujące.:) O Pietrzaku, który na tak wielu fotografiach został z nim uwieczniony - wiadomo - można się dowiedzieć bardzo wiele, a o tym nikt nic nie wie? Niemożliwe... Za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna.

marti  [93.105.115.101]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 22, strona 2 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(12) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-11, 02:53 :
Wbrew pozorom Zdzisław Langhamer nie był znów taki ''nieznany''. Z pewnością trochę dokumentów na jego temat znajdzie Pani w archiwum Instytutu Sikorskiego w Londynie. Tyle, że będą to dokumenty związane z jego służbą w lotnictwie. Na temat jego życia powojennego uzyska Pani informacje odnajdując jego rodzinę. Poszukałbym w miejscowości gdzie mieszkał. Skoro jego żona zmarła sześć lat temu pozostawiając dzieci i wnuki, zawsze jest szansa, że ktoś będzie ich znał. Warto odwiedzić lokalny cmentarz i sprawdzić, czy ktoś zajmuje się grobem Langhamerów. Co prawda w Wielkiej Brytanii bardzo popularne są kremacje zwłok, ale i tak w większości przypadków urny trafiają na cmentarz.
piotr
[86.129.17.6]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-11, 00:49 :
Cytat:
Grastonbury

Rzeczywiście, sama już sobie wczoraj chyba to sprawdziłam i ku mojemu zaskoczeniu ta właściwa miejscowość znajduje się jakieś 25 km od miejsca, w którym niedawno zamieszkała moja bliska rodzina. A że i tak latem planowałam ich odwiedzić, to nie podaruję im wypadu na zwiady:)     
I tak podśmiewają się już ze mnie, że bawię się w archeologa, bo chociażby szukam grobów tych ,,moich" lotników.
marti[93.105.115.101]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-11, 00:35 :
Cytat:
pytanie gdzie je Pani wykorzysta     

Wyłącznie do celów prywatnych, czyli powiększając własne niewielkie archiwum samych takich tajemniczych jak dla mnie pilotów.:)    
Wynajduję sobie (zwykle przypadkiem) takich ciekawych, o których niewiele można się dowiedzieć, no i później szukam wszelkich informacji o nich w różnych książkach i gromadzę... Sama nie wiem - dla własnej satysfakcji czy zaspokojenia ciekawości... A że lubię historię bardziej życiową, chciałabym zawsze dowiedzieć się coś o ich życiu prywatnym i trochę więcej o karierze lotniczej, niż tylko kilka faktów z czasów wojny.     
Ten mój cel to taki mało przekonujący może, żeby innych zachęcić do poszukiwań, ale przynajmniej wiadomo, że żadnych materiałów nie myślę nigdzie publikować. Chociaż na pewno fajnie byłoby coś kiedyś napisać jak już się zdobędzie ciekawe informacje, ale to i tak raczej się nie zdarzy. Jeśli mógłby mi pan takich zdjęć kilka w dobrej jakości wysłać na maila, to byłabym ogromnie wdzięczna (już zresztą jestem i naprawdę dziękuję za pomoc).    

Cytat:
Czy jest Pani spokrewniona z tym lotnikiem?    

Nie, nie jestem spokrewniona. Inaczej wiedziałabym coś więcej o nim. I juz wyjaśniłam dlaczego się nim interesuję.:)
(9) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 23:36 :
Cytat:
Mary

widocznie tak zapamiętał ją Pietrzak. W istocie na imię miała Marie i była Szkotką. Langhamerowie mieli co najmniej dwoje dzieci (syna urodzonego w 1944 i córkę rok później).    

Jak się dobrze poszpera, to można znaleźć na przykład to:    

www.thisisannouncements.co.uk/4887125?s_source=clsw_tiwy    

Oczywiście nie muszę dodawać, że to w nekrologu podano prawidłową nazwę miejscowości, gdzie mieszkali Langhamerowie. Grastonbury nie istnieje (choć tak, błędnie odnotowano również w powojennych dokumentach; najwidoczniej nikt nie sprawdził).
piotr
(8) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 23:16 :
Cytat:
A gdzie można mieć dostęp do tej kolekcji?

Do kolekcji najprawdopodobniej uzyska Pani dostęp kontaktując się z rodziną pilota (H.P.) w Wielkiej Brytanii bądź też, prostszą drogą, uzyskując skany zdjęć ( ma je parę osób; pytanie gdzie je Pani wykorzysta bo niekoniecznie pierwotny właściciel zdjęć byłby zadowolony widząc je w internecie - dlatego zamieściłem tylko fragmenty i w małej rozdzielczości).     

Cytat:
Dużo w niej jest w ogóle zdjęć Z. Langhamera?    

jest kilka, choć zbiory Pietrzaka nie są jedynymi, gdzie zdjęcia tego pilota można znaleźć. Problem w tym, że Panią interesują te prywatne, a tych znam mało.    

Cytat:
np. jak ta jego żona miała na imię?

Mary    

Czy jest Pani spokrewniona z tym lotnikiem?
piotr
(7) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 21:33 :
A gdzie można mieć dostęp do tej kolekcji?    
Dużo w niej jest w ogóle zdjęć Z. Langhamera?    
I skoro były podpisy, to może zdradzają jakieś szczegóły, np. jak ta jego żona miała na imię?
(6) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 20:38 :
Cytat:
A można poznać źródło tych zdjęć?

kolekcja śp Henryka Pietrzaka    

Cytat:
I w ogóle skąd pan o tym wie, jeżeli można zapytać?

z podpisów pod zdjęciami
piotr
(5) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 19:58 :
A można poznać źródło tych zdjęć?    
I w ogóle skąd pan o tym wie, jeżeli można zapytać?     
Jak dla mnie fotografie bezcenne.:)
(4) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 19:29 :
Cytat:
dzieci etc...?

piotr
(3) Re: Zdzisław Langhamer z dnia 2013-01-10, 19:27 :
Cytat:
czy miał żonę

piotr