ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Czesław Antoni Jaksa (2013-04-22,23:57)

W "Skrzydlatej Polsce" nr 11/1994 jest notka następującej treści: "9 września 1994, w wieku 79 lat zmarł płk w st. spocz. pil. prof. dr inż. Czesław Antoni Jaksa, żołnierz II wojny światowej, pilot myśliwski i bombowy, walczył w kampanii wrześniowej i francuskiej, uczestnik Bitwy o Wielką Brytanię i Atlantyk, więzień obozów jenieckich i koncentracyjnego, odznaczony wysokimi odznaczeniami wojskowymi, w tym Krzyżem Virtuti Militari, i państwowymi, polskimi i zagranicznymi, długoletni pracownik Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Krakowie, pochowany na miejscowym cmentarzu Rakowickim". Cz. Jaksa jest również wymieniony w biogramach w "Polskich eskadrach w wojnie obronnej" J. Pawlaka - we wrześniu plut. pchor. rez., póżniej awansowany do kpt. pil., od 1940 do zestrzelania w 1943 na Wyspach Bryt.     
Nie ma go natomiast na liście Krzystka. Nie znalazłem też go w dostępnych mi publikacjach (np. w nowej "Ci cholerni Polacy"). Czy wiecie coś o tej postaci? Czy to Skrzydlata i Pawlak popełnili jakąś pomyłkę, czy też Krzystek przeoczenie?     

Pozdrawiam     
Paweł W.
Paweł W.  [83.9.143.223]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 2, strona 1 z 1

(2) Re: Czesław Antoni Jaksa z dnia 2013-04-22, 23:57 :
Dzięki za odzew i informacje. Wiesz może w jakich jednostkach latał?
Paweł W[178.42.124.189]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Czesław Antoni Jaksa z dnia 2013-04-14, 02:16 :
Nie występuje u Krzystka gdyż nie służył w Polskich Siłach Powietrznych w Wlk. Brytanii, był w lotnikiem RAF. Stopnie wyryte na na pomniku: ppłk.pil i angielski S/Ldr. Co do odznaczenia Orderem VM to kkto nadał i za co nie mogłem dowiedzieć się od jego żony.    
Pozdrawiam
Zenek
[178.36.236.188]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 2, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców