Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Krzewica 21.06.1944 (2015-03-04,22:43)

Witam. Nie wiem od czego zacząć, więc w skrócie, od początku.    
21.06.1944r.- misja Frantic 2 -lot wahadłowy do Połtawy. 114 B-17 w    
osłonie 70 myśliwców P-51 Mustang z 8US Air Force bombardują Ruhland,    
następnie lecą do Połtawy. Ich lot jest obserwowany przez He-177 z 2-go    
skrzydła 100-ej eskadry, który drogą radiową melduje o ruchach    
Amerykanów. To taki ogólny wstęp. A teraz sedno: w okolicy Międzyrzeca    
Podlaskiego, z lotniska w Krzewicy zostają poderwane niemieckie myśliwce    
Me-109 z Jagdgeschwader 51 Molders/?/.W wyniku walki powietrznej zostają    
zestrzelone /to co wiem na pewno/- B-17-piloci się uratowali, skacząc na    
spadochronach / swoją drogą mieli ciekawe póżniejsze przejścia, ale o    
tym kiedy indziej/- P-51-pilot por Frank T. Sibbet z 335 eskadry    
myśliwskiej, zginął skacząc na spadochronie. Dalej lot przeszedł bez    
problemów aż do Połtawy , gdzie w nocy nastąpił pogrom wyprawy Frantic    
2, ale to już dalsza historia. To tak w skrócie- jeśli ktoś chętny do    
dyskusji-zapraszam. I teraz moje pytania , może ktoś coś wie i zechce mi    
pomóc. W niektórych publikacjach spotkałem się z wersją że zostało    
strąconych 2 Mustangi. Czy to prawda? Podczas tej walki zestrzelono    
/zależy od wersji/ od 4 do 6 niemieckich myśliwców. To ile naprawdę ich    
strącono? I czy to na pewno ta jednostka stacjonowała wtedy w    
Krzewicy?Szukając w internecie spotkałem się z wersją że    
Jagdgeschwader 51 przebazował się do Krzewicy dopiero 05.07,1944r. Więc    
czy to ta jednostka brała udział w tej walce?Wszystkim dziękuje za    
odpowiedzi i zapraszam do dyskusji , może przybliżą mnie do rozwikłania    
tej historii. Do usłyszenia.    

Jacek Z.  [89.72.54.47]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 18, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

(8) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2014-05-17, 18:02 :
Zgadzam się były to maszyny stacjonujące w Krzewicy, ponieśli więcej strat niż myśleli. Co do relacji owego drugiego pilota to bym się zastanawiał ze strachu to można wszystko, z informacji naocznego świadka cała walka powietrzna rozegrała się nad wsią Tłuściec i trwał około dwóch godzin, nie słyszałem wzmianki o drugim samolocie który miałby defakto brać udział w tej potyczce powietrznej. Zestrzelone wraki samolotów Niemcy zabrali na lotnisko. PILOT MUSTANGA RZECZYWIŚCIE ZGINĄŁ I TAK JAK PODAJE PAN JACEK , ZANIM ZAŚ WYSKOCZYŁ WYRZUCIŁ Z SAMOLOTU WSZYSTKO I RZECZYWIŚCIE ZA NISKO BYŁO BY MÓGŁ PRZEŻYĆ TO LĄDOWANIE, A MIAŁO TO MIEJSCE NAD LOTNISKIEM SAMYM I DOBRZE ŻE TRAFIŁ W RĘCE NIEMCÓW BO GDYBY TO BYLI RUSCY OKRADLI BY GO POCHOWALI I JESZCZE WIECEJ WIEM.... pOZDRAWIAM
Tomi [46.112.145.181]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-22, 09:38 :
Dziękuję za zainteresowanie tą historią. A swoją drogą - jaka jednostka Luftwaffe stacjonowała w tym czasie na lotnisku w Krzewicy? Czy ktoś wie co stało się z zestrzelonymi samolotami?
Jacek Z.[84.39.174.1]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-18, 21:00 :
Witam.    
Wszystko się zgadza.    
Wiesiek
W.G[95.160.66.235]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(5) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-18, 10:15 :
Hej. Tak to grób por.Franka T. Sibbetta w Międzyrzecu. Z tego co wiem po wojnie został ekshumowany a jego ciało przewieziono do USA.
Jacek Z.[93.154.128.115]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(4) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-18, 09:46 :
Witam.    

W.G[95.160.66.235]  [Odpowiedz]
(3) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-16, 19:52 :
Podane jednostki JG 51 stacjonowały wówczas na rzeczonych lotniskach – przeczytasz to w każdej publikacji na temat tej jednostki, czy znajdziesz w internecie. Dane o stratach zaczerpnąłem z wydanej w 2011 r. książki Donalda Caldwella (Day Fighters in Defence of the Reich. A War Diary 1942-1945).     

Warto odnotować, że po pierwszej akcji Amerykanów na Wschodzie (02.06.1944), piloci JG 51 przystąpili do lotów ćwiczebnych, pozorujących ataki na duże bombowce. W role B-17 wcielały się He 177. 21 czerwca 1944 piloci I. i III./JG 51 wykonywali taką właśnie misję, gdy otrzymali rozkaz skierowania się na Zachód w celu przechwycenia amerykańskiej formacji (w międzyczasie z Orszy wystartowała Stabstaffel JG 51). Formację 25 maszyn prowadził dowódca pułku, Maj. Fritz Losigkeit.     

To, że Amerykanie zgłosili aż sześć pewnych zwycięstw (2 dla 4. FG i 4 dla 352. FG) w walce z Bf 109 nad Polską, nie musi od razu oznaczać, że Niemcy ponieśli identyczne starty. Tymczasem, wydaje się, że piloci Luftwaffe wypadli o wiele bardziej wiarygodnie, gdyż znane są ich dwa zwycięstwa, które pokrywają się ze stratami USAAF nad samą Polską:    
- Uffz. Heinz Stroinigg z 1./JG 51 meldował B-17;    
- Lt. Walther Wever St.K. 3./JG 51 meldował P-51.    

To właśnie Lt. Wever (przyszły kawaler RK) zestrzelił najprawdopodobniej 1Lt. Franka T. Sibbet'a z 335. FS/4. FG (pilotował P-51B-5NA, WD-X, nr 43-6784). Co więcej Amerykański pilot, nie zginął od razu, lecz zmarł w wyniku odniesionych ran w szpitalu wojskowym koło Międzyrzecza w dn. 23.06.1944 r.     

Sibbet leciał w tym locie jako prawoskrzydłowy Capt. Franka C. Jones'a. Z jego raportu wynika, że nie widział końca swego bocznego. Walka tej pary wyglądała mniej więcej tak. Po pierwszym czołowym ataku Niemców, ok. 12:45, Jones i Sibbet znurkowali za jednym Bf 109 z pułapu 20 do 10 tys. stóp. Następnie w pościgu za nim zeszli nad samą ziemię (!). Niemieckiemu pilotowi udało się uciec, ale w międzyczasie pojawiły się kolejne 2-3 niemieckie myśliwce. Jones i Sibbet zaatakowali je od tyłu. Ten pierwszy później raportował: „Jednego uszkodziłem. Niemcy oderwali się. Ścigaliśmy ich z Sibbett’em. Wdaliśmy się w walkę kołową. Znowu trafiłem jednego, próbowałem dorwać drugiego, gdy trzeci dostał się za ogon Sibbett’a. Wezwałem go przez radiostację, by uciekał, ale zanim wykonał manewr, jego samolot został trafiony w skrzydła”. Sibbet zdołał oderwać się od przeciwnika, przy wydatnej pomocy Jones'a, który odpędził go z ogona kolegi. "Wyglądało na to, że Sibbett jest cały – postanowił ścigać samolot, który do niego strzelał. W mojej maszynie skończyła się amunicja i miałem nowego Niemca na ogonie, więc uciekłem w chmury. Więcej Sibbett’a nie zobaczyłem".    

W sumie sprawa bardzo ciekawa, zwłaszcza, że Niemcy meldowali, że w pobliżu lotniska III./JG 51 w Bobrujsku wylądował przymusowo P-51 w którym odnaleźli wspomnianą mapę.    
Artur P.
[86.63.135.158]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-16, 14:12 :
Witam. Dzieki za odpowiedż ale chyba nie masz racji. Orsza, Bobrujsk-to chyba trochę za daleko dla Me-109? Poza tym na pewno były to maszyny stacjonujące w Krzewicy i ponieśli więcej strat niż podajesz, są naoczni świadkowie mówiący o kilku strąceniach. I jeszcze jedno -pilot Mustanga zginął, bo ze względu na małą wysokość nie rozwinął mu się spadochron, więc nie mógł on lądować na brzuchu. Za to dwa Me-109 prawdopodobnie tak lądowały /obok lotniska w Krzewicy/. Ale mimo wszystko dziękuję za zainteresowanie. Może ktoś jeszcze posiada jakieś informacje dotyczące tej historii?
Jacek Z.[93.154.156.134]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Krzewica 21.06.1944 z dnia 2013-05-15, 23:31 :
Witaj!    

Nad Polską formację USAAF przechwyciły myśliwce ze Stabstaffel JG 51, I./JG 51 i III./JG 51 - łącznie 25 Bf 109G. Piloci Luftwaffe zestrzelili po jednym B-17 i P-51 (oba sukcesy odnieśli piloci I./JG 51). Straty Luftwaffe wyniosły jednego Bf 109G z III./JG 51 (pilot zginął).    
Amerykański myśliwiec wylądował na brzuchu. Po dotarciu do maszyny Niemcy znaleźli mapę z zaznaczonym lądowiskiem w Połtawie, które do tej pory nie było im znane. W nocy lotnisko zostało zbombardowane przez formację 180 maszyn z Luftflotte 6.    
Stabstaffel/JG 51 i I./JG 51 stacjonowały wówczas w Orszy, III./JG 51 w Bobrujsku.     

Pzdr.,    
Artur    
Artur P.
[86.63.135.158]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 18, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców