ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Józef Ziendalski dw 302 (2014-12-12,11:13)

Poszukuję informacji o Józefie Ziendalskim, służył w 302 Dywizjonie, zestrzelony 14.08 nad Francją. Przeżył wojnę, osiadł w Anglii.     
Z tego co wiem urodził się w Siedlcach, poszedł do Dęblina w '38. Jego wojenne losy są mi słabo znane, dlatego mam nadzieję, że forum pomoże.     
Znalazłem informacje, że latał w 302, zestrzelony został na Spicie WX-Z, ale to niestety nie pokrywa się z listą lotów Franciszka Detki z 302 z sierpnia 1944:    
farm9.staticflickr.com/8083/8304387393_81e5d02f66_b.jpg    
Gdzie samolot o tym oznaczeniu latał "po zestrzeleniu" go nad Francją (?).     
Po wojnie osiadł w Anglii, z informacji rodzinnych wiem, że pracował na Heathrow.     

Z góry dzięki za pomoc!    

Mateusz Cichosz  [188.116.35.36]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 46, strona 3 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(26) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-28, 22:24 :
Józef Ziendalski P - 792036 –     
na zdjęciu poniżej:    
Dowód Osobisty wystawiony przez Polskie Jednostki Lotnicze przed migracją do Anglii.    
Pozdrawiam    
Waldemar Ziendalski    

Waldemar Ziendalski[178.42.127.179]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(25) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-28, 21:43 :
Ziendalski Józef P – 792036 w dniu 25 września 1939 r. otrzymuje w Konsulacie Polskim w Bukareszcie paszport o numerze 00870 ,który jest ważny do 25 września 1940 r. na wszystkie kraje Europy i poza Europą. Paszport jest na miękkim papierze formatu A3 złożonym na pół i zawiera 4 strony. Wydany paszport jest w wersji dwujęzycznej polskiej i francuskiej. Na pierwszej stronie znajdują się dane personalne ze zdjęciem, pieczęcią okrągłą konsulatu z godłem, oraz podpisem i pieczęcią Wicekonsula R.P. Tadeusza Stapińskiego. W paszporcie znajdują się pieczęcie w większości czytelne na podstawie których wiarygodnie można potwierdzić pewne daty gdzie w jakim czasie jest Józef Ziendalski w drodze z Polski do Anglii. I tak: w dniu 26 września 1939 r. w Konsulacie Francji w Bukareszcie otrzymuje wizę ważną do 30 października 1939 r. do jednokrotnego przekroczenia granicy Syrii i Libanu. 2 października 1939 r.stempel „Banca National Romaniei Sucursala Constantja gdzie wymienia 50 Zloti„ , stempel z Rumuni z datami 29-9-939 do 15 X-939, stempel z Rumuni z datami 9. 10.939 do 24. X.939 (tak w oryginale pisany jest rok).Następny stempel niestety nieczytelny z datą 13.X.939.Może być to Syria ? Kolejny stempel to ” Port de Beyrouth Transit 21.X.1939 le Commissaire Special du Port de Beyrouth ”.Kolejny to „Commissariat Special Vu de Debarquement Marseille 30 Oct.1939 „ ,oraz stempel z „ Commissariat Special Marseille –Jolietve Visa de trzy słowa ręczny wpis nieczytelne 30-10-1939”.W ten sposób Józef Ziendalski znalazł się we Francji, gdzie już w X 1939 r. rozpoczęto odtwarzanie polskiego lotnictwa. Główne zgrupowanie znajdowało się w Lyon-Bron, do którego zmierzali między innymi lotnicy z obozów internowania w Rumuni .Był tam również Józef Ziendalski ,który posiadał Dowód Osobisty No 2556 wydany przez Polskie Jednostki Lotnicze w Bron 1.06.1940 r.     
Pozdrawiam    
Waldemar Ziendalski

Waldemar Ziendalski[178.42.127.179]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(24) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-26, 18:14 :
W latach 1937-1938 zostaje wybudowana w Krośnie jedna z najnowocześniejszych na tamte czasy w Europie szkoła lotnictwa. Jesienią 1938 r. zostaje przeniesiona Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich z Bydgoszczy do Krosna. Rozpoczęte w Bydgoszczy w 3-letniej szkole szkolenia elewów w specjalnościach pilot, strzelec pokładowy – radiotelegrafista, oraz mechanik pokładowy były kontynuowane w Krośnie aż do czasu wybuchu wojny.1-go września w godzinach rannych spadają pierwsze bomby w Krośnie i na szkołę .Wśród zabitych było kilku młodych uczniów ze szkoły lotników.4-go września następuje ewakuacja szkoły z Krosna do Łucka.10-go września był niemiecki atak lotniczy na koszary w Łucku w wyniku którego częściowo zostają zniszczone. W tym czasie w pobliżu w Krzemieńcu znajdował się cały rząd z Prezydentem , Premierem, Naczelnym Wodzem E.Śmigłym – Rydzem. Był tam również gen.Wł.Sikorski.17-go września od rana trwał exodus ku granicy rumuńskiej ,która była krajem neutralnym. Tego samego dnia na te tereny wkracza armia radziecka i administracja sowiecka przejmuje miasta i wsie. Wielu Polaków wędruje do łagrów i obozów na terenie całej Rosji. Tym szlakiem poprzez Krosno, Łuck podążał Józef Ziendalski, który znalazł się w obozie dla uchodźców w Rumuni.    
Na zdjęciu poniżej Dekoracja Krzyżem Walecznych koło Londynu w 1943 r. Pierwszy z prawej W/O Józef Ziendalski P - 792036 Na odwrocie dedykacja:    
"Kochanym Rodzicom w dowód wypełnionego obowiązku kochający syn Ziutek."    
Serdecznie pozdrawiam    
Waldemar Ziendalski

Waldemar Ziendalski[79.191.35.86]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(23) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-24, 22:58 :
Józef Marian Ziendalski-P-792036 ur.18.XII.1919 r. był najstarszym synem z małżeństwa Józefa Ziendalskiego z Marianną Ziendalską z d.Cichosz.Miał rodzeństwo:Janina ur.1921r.,Stanisław ur.1922 r.(mój ojciec),Jadwiga ur.1924 r.,oraz z pierwszego małżeństwa z Apolonią Ziendalską z d.Elert zmarła w 1918 r., siostrę Wandę ur.w 1912 r., oraz brata Kazimierza ur.w 1914 r.Bacia zajmowała się wychowywaniem dzieci i domem.Dziadek był mistrzem rzemiosł piekarniczych i prowadził własną piekarnię zlokalizowaną przy domu na własnej posesji w centrum Siedlec przy ul.Wojskowej 12 ( obecnie nr.14).Dużo ciężkich prac w piekarni wykonywali dorastający chłopcy.Podstawowym ich obowiązkiem oprócz nauki w szkole było wczesno ranne rozwiezienie pieczywa ręcznym wózkiem po sklepach w Siedlcach.Musieli to zrobić i nie spóźnić się do szkoły.Ambicją Dziadków było wykształcić dzieci i wszyscy solidarnie w rodzinie musieli na to pracować.Józef po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczał do Liceum im. B.Prusa w Siedlcach.Zgodnie z ówczesnym systemem edukacji po 7 latach podstawówki ,uczęszczało się przez 4 lata do liceum i otrzymywało tzw.małą maturę , a po kolejnych 2 latach gimnazjum zdawało się maturę.Tak więz Józef w 1937 r. uko ńczył małą maturę i marzył, żeby iść do szkoły lotnictwa.Rodzina myślała o Dęblinie bo stosunkowo blisko od domu.Ale od jesieni 1937 r.Szkoła Podoficerów Lotnictwa dla Młodocianych została przeniesiona z Dęblina do Bydgoszczy.W ten sposób Józef wylądował w Bydgoszczy by spełniać swoje marzenia i pobierać nauki latania.W roku szkolnym 1937/38 Józef Ziendalski zostaje elewem 3-letniej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy.Na wykazie postępów w nauce wystawionym na druku Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich w Bydgoszczy z datą 15 czerwca 1938 r.oprócz ocen za poszczególne przedmioty ( same bardzo dobry i dobry) jest zapis:"Ukończył rocznik I-szy z postępem: Bardzo dobrym).Ponadto pieczęć okrągła szkoły z godłem,podpisy:Komendanta SPLdM,Dowódcy eskadry i Dowódcy Dyonu. cdn Pozdrawiam Waldemar Ziendalski.    
Na zdjęciu:Józef Ziendalski na tle swojego spitfire -sierpień 1943 r. ,oraz na odwrocie dedykacja dla Rodziców.

Waldemar Ziendalski[95.49.241.252]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-22, 15:29 :
Co do istnienia Sciany Pamięci , Ksiąg Pamięci w wydzielonym budynku Hall of Remembrance(widoczny na planie ogólnym cmentarza) jak również możliwości zakupienia Róży Pamięci (sadzonych na oznaczonych Bed Roses) na tym cmentarzu o którym mówimy oczywiście wiem.Tylko ,żeby taki wpis został dokonany do Księgi Pamięci lub na Scianie Pamięci była przez określony okres tabliczka z danymi zmarłego ( w zależnosci od dodatkowej opłaty zróżnicowanej za czasokres wiszenia oprócz kosztów zasadniczych związanych z pogrzebem i kremacją) , czy też dedykowana róża posadzona musi być wola najbliższej Rodziny jak również wniesienie stosownych dodatkowych opłat zgodnie z obowiązującym tam cennikiem.Nie mówimy tu o księgach ewidencyjnych zmarłych prowadzonych przez administrację cmentarza zgodnie z obowiązkiem wszędzie.Piszę o tym może zbyt szczegółowo ,ale pod tym względem w Polsce jest trochę inaczej i byc może to co dla Pana Piotra (czy to Pan mieszka w Bracknell? Jeżeli tak to pozdrawiam to spokojne miejsce ,które kilkakrotnie odwiedzałem)jest oczywiste to dla mieszkajacych na stałe w Polsce nie. Józef Ziendalski zmarł nagle na atak serca w domu 3.04.1984 w Wokingham.Do ostatnich dni pracował czynnie zawodowo.    
Pozdrawiam    
Waldemar Ziendalski
Waldemar Ziendalski[95.49.220.21]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-22, 01:49 :
Cytat:
Nie pozostał żaden inny ślad po Ziutku na terenie miejsca pochówku

Panie Waldemarze,     
z tym nie jest tak do końca. Otóż cmentarz, o którym Pan wspomniał, posiada specjalne księgi pamiątkowe, w których wpisuje się daty śmierci wraz z nazwiskiem zmarłego, i - jeśli jest to życzeniem rodziny - krotki tekst dedykowany zmarłemu (np. fragment wiersza). Każdego dnia ta księga jest eksponowana i otwierana na aktualnej dacie. Znaczy to, iż chcąc zobaczyć nazwisko Józefa Ziendalskiego, trzeba odwiedzić cmentarz 3 kwietnia. Księga będzie otwarta właśnie na tym dniu do wglądu wszystkich, których bliscy odeszli 3 kwietnia. Taka skromna forma pozostawienia śladu...
piotr
[86.129.75.230]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-21, 17:03 :
W uzupełnieniu wpisu podaję ,że na bazie planu cmentarza i krematorium ,który posiadam określone jest dokładnie miejsce rozsypania prochów Józefa Ziendalskiego po kremacji.(mam szczegółowo rozrysowany plan tej części)JEST TO POZYCJA 2_2 w prostokącie April.Po wejściu na stronę www,rastampsteadparkcemeterygeneral pokaze się strona cmentarza ,gdzie po prawej stronie w Documents jest zbiór PDF:Layout of cemetery.    
Po wyświetleniu tego zbioru mamy na prawo od Chapel Garden of Remembrance & Memorial Rose GardenWokół środkowej części z wysokimi drzewami teren od lewej do prawej podzielony jest na 12 prostokątów oznaczonych kolejnymi miesiącami od January(Styczeń) do December (Grudzień) -niestety nie jest to szczegółowo pokazane na tym co się Wam wyświetli,ale musicie mi uwierzyć.Każdy z tych 12 prostokątów podzielony jest w następujący sposób: 123 456 4    
789    
123    
456 3 Wkrótce na bazie posiadanych dokumentów w tym LOG BOOK postaram się rozwiać wątpliwości    
789 które pojawiają na tym forum.    
123    
456 2    
789    
123    
456 1    
789    
APRIL    
Powyżej są Rose Bed (prostokąty z różami). Pozdrawiam Waldemar Ziendalski
Waldemar Ziendalski[83.28.146.161]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-19, 19:16 :
Witam,    
niestety Darku nie masz racji.W Siedlcach na grobie Rodzinnym ,w którym pochowani są Jego Rodzice i inni członkowie Rodziny jest tylko tablica upamiętniająca pilota 302 Dywizjonu Józefa Ziendalskiego mego stryja.Mój Tata Stanisław był jego rodzonym bratem.W okresie śmierci Ziutka mój Tata chorował i nie był w stanie pojechać na uroczystości pogrzebowe.Ja wystąpiłem o paszport ,ale z uwagi na to że nie byłem w pierwszej lini odmówiono wydania mi go w trybie natychmiastowym i otrzymałem dopiero kilka dni po uroczystościach pogrzebowych.( to były jeszcze inne czasy i paszportu nie miało się w domu).Ja byłem w Wokingham tydzień po uroczystościach pogrzebowych Ziutka i w imieniu Rodziny oddałem należny hołd i złozyłem kwiaty w miejscu gdzie w dniu pogrzebu zgodnie ze zwyczajem tam panującym była tabliczka z Jego nazwiskiem i składane były kwiaty przez uczestników uroczystści pogrzebowych.Kremacja zwłok i uroczystości pogrzebowe Józefa Ziendalskiego odbyły się 10 .04 1984 r. o godzinie 11.00 w : Eastampstead Park Cementary i Crematorium,South Road Nine Mile Ride ,Wokingham, Berkshire.Prochy zostały rozsypane w jednej z alejek na terenie cmentarza.Nie pozostał żaden inny ślad po Ziutku na terenie miejsca pochówku.W tym samym miejscu odbywały się uroczystości pogrzebowe ,w których już bezposrednio uczestniczyłem Jego żony Gwendaline ,która zmarła 27.02.1989 r. i córki Rysi (Maria), która zmarła 15.10.2000 r.Żadne prochy wszystkich w/w nigdy nie były przewiezione do Polski.    
Waldemar Ziendalski
Waldemar Ziendalski[83.28.135.172]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-01, 22:11 :
to nie symboliczna mogila,ale grob normalny w ktorym pochowani sa jeszcze inni czlonkowie naszej rodziny
dariusz bieluga[93.105.114.107]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: Józef Ziendalski dw 302 z dnia 2014-11-01, 22:07 :
zbieg okolicznosci....godzine temu zapalalem wlasnie swieczke na jego grobie.
dariusz bieluga[93.105.114.107]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 46, strona 3 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców