Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Promocja książki i spotkanie autorskie ?IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)? (2019-01-02,10:12)

Zbliża się do końca rok 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych mniej i bardziej lotniczych kolejnych ?setnych rocznic?, ale czy znamy tak naprawdę historię, w jaki sposób lotnicy polscy przyczynili się do odzyskania i utrzymania Niepodległości?     
Jedną z najbardziej zasłużonych lotniczych jednostek lotniczych tego okresu była sformowana wiosną 1919 roku IV Eskadra Wielkopolska ? późniejsza 15 Eskadra Myśliwska. Pomiędzy majem, a październikiem 1920 roku jej lotnicy wykonali ponad 230 lotów bojowych, przeprowadzając m.in. spektakularne ataki szturmowe na bolszewickie pociągi pancerne, szwadrony nacierającej kawalerii oraz stanowiska ogniowe artylerii.     
Zapraszamy na spotkanie z ks. Robertem Kulczyńskim, pod którego redakcją powstała ta książka, będzie można obejrzeć wspaniałe kolorowe profile samolotów wykonane przez Arkadiusza Wróbla.    
Na spotkaniu będzie można zakupić książkę ?IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)? uzyskać autograf, a przede wszystkim usłyszeć wspaniałą i obecnie zapomnianą obecnie historię ludzi, maszyn i ich walki o Niepodległość Polski oraz spotkać pasjonatów historii polskiego lotnictwa.    
    
Serdecznie zapraszamy, 28 grudnia 2018 o 17.30 do Nieba bez granic na ul. Czerniowiecką 3 w Warszawie!    Marek Rogusz  [198.41.242.76]Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 3, strona 1 z 1

(3) Re: Promocja książki i spotkanie autorskie ?IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)? z dnia 2019-01-02, 10:12 :
Witam kolegów.    
W tym wpisie odniosę się do kwestii technicznych i jakości wydrukowanych fotografii.    
Kolega Ryszard (miło poznać) dał (w dyskusji w bliźniaczym portalu "Odkrywcy"    
    
odkrywca.pl/sylwetki-lotnikow-ii-rp-1918-1920-,761637.html#761637    
    
przykład dwóch książek autorstwa Pana Tomasza Kopańskiego "6(39-a) Eskadra Wywiadowcza 1919-1920", "3.Eskadra Wywiadowcza 1918-1920" Sam mam w swoich zbiorach kilka zdjęć zamieszczonych w tych publikacjach i niech mi Pan wierzy, że ich jakość jest jeszcze większa niż kopii wydrukowanej w książce. Tak się bowiem składa, że w druku zdjęcia wiele tracą na jakości.    
    
Ale co zrobić, jeżeli właściciel zdjęcia użyczył jego kopii w małej rozdzielczości, lub sam oryginał zdjęcia jest wielkości większego znaczka pocztowego (a tak się niestety nieraz zdarza, że formaty tych oryginalnych zdjęć są zbliżone do wielkości 6 x 9), a na zdjęciu tego formatu wśród kilku stojących samolotów jest ten jeden egzemplarz samolotu, którego nie ma na innych zdjęciach. Co wówczas ? Autor stoi przed dylematem - wykadrować z takiego ?znaczka? ten jeden samolot, czy nie zamieścić go w ogóle ?.    
Wspólnie z kolegą Arkadiuszem Kalińskim (zdjęcia z Jego kolekcji są również w książce) mieliśmy podobne dylematy podczas przygotowania do druku książki ?100 lat lotnictwa w Bydgoszczy? Jak wyjdzie w druku ?tablo? na którym jest 70 ?główek? absolwentów Szkoły Pilotów, czy w ogóle osoby będą rozpoznawalne. Ale warto było takie ?tablo? zamieścić, żeby pokazać czytelnikom, że takie pamiątki dostawali absolwenci po zakończeniu szkolenia. Oryginałów zachowało się bardzo niewiele.     
Oczywiście ideałem byłoby zamieszczać zdjęcia w stosunku 1:1 ? ale wówczas format książki byłby zupełnie inny, co niosłoby za sobą następne problemy. Ale tu już musieliby się wypowiedzieć znawcy od technik druku, od kosztów, od marketingu. To również autor musi brać pod uwagę. W założeniu książka ma być dostępna dla każdego, kogo ten temat zainteresuje. Wydawca musi zainwestować swoje (lub sponsorów) pieniądze. Niestety, taka jest rzeczywistość. Co z tego, że książka będzie wydana w formie albumu, gdy kupić ją będą mogli tylko nieliczni ?     
Doskonale to widać po wejściu do księgarni. Na półkach stoją książki, (również te z dziedziny historii lotnictwa) do których nikt nie sięga. A nie o to przecież chodzi. Wiem, że w dobie ?cywilizacji obrazkowej? to bardzo ważne, ale liczy się również zawartość książki. To co autor ? po analizie setek dokumentów ? ma nam do przekazania o ludziach, którzy walczyli (i niektórzy ginęli) w walce o dopiero co odzyskaną państwowość. I to Im jesteśmy winni, aby o Nich pamiętać, również w ten sposób.    
    
Pozdrawiam.    
Remigiusz Gadacz    
    
Remigiusz Gadacz[172.68.51.64]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Promocja książki i spotkanie autorskie ?IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)? z dnia 2018-12-30, 18:22 :
Cytat:
Książka wspaniała
    
    
    
Witam serdecznie.     
Moja ?recenzja? będzie dotyczyła nie tylko wpisu Pana Ryszarda Kołodziejskiego. dotyczącego jakości zdjęć zamieszczonych w publikacji, ale będzie nieco szersza. Również zgadzam się z opinią, że ?Książka wspaniała ? ?     
    
Od czasu tamtych wydarzeń 1919/1920 minęło 98/99 lat.     
Problem zdjęć z czasopism i nie tylko.     
    
Na 103 zdjęcia zamieszczone w książce 12 (słownie 12) pochodzi z przedwojennej prasy i książek. (?Przegląd Lotniczy? i ?Księga ku czci poległych lotników?).     
Kto z nas ma dostęp do tych publikacji, może porównać jakość zdjęć, Autor opisał je bardzo szczegółowo, podając numer i rok wydania czasopisma. Ówczesna prasa nie była drukowana na papierze, jak byśmy to dziś nazwali ?kredowym?. Można było ich nie zamieszczać, ale czy wówczas wiedzielibyśmy jak wyglądała w oryginale ?laleczka OBI BA BO? namalowana dla instruktora pilota Adama Habera Włyńskiego ?.     
A co z pilotami. pchor. pil. Jan Wyrzykowski, ppor pil. Edward Lewandowski ? czy ktokolwiek z nas wiedziałby jak wyglądali, gdyby nie jedyne zdjęcia zamieszczone w ?Księdze ku czci ??.     
Nie do wszystkich rodzin lotników udaje się po 90 latach dotrzeć i porozmawiać. Historia pozostawiła w tym względzie niesamowite spustoszenia.    
    
W dobie dzisiejszej, gdy każdy (no prawie :) posiada telefon komórkowy z aparatem i robi setki pięknych kolorowych zdjęć - trudno sobie wyobrazić, że kiedyś było zupełnie inaczej.     
Autor podjął się niesamowitego wyzwania i chcąc pokazać jak to mogło wyglądać w kolorze dokonał małego eksperymentu.     
Dwa zdjęcia: zamieszczone na stronie 125 i na okładce to ten sam samolot Fokker DVII (numer niemiecki 8588/18, nr CWL 22.04). Tylko ten na okładce dzięki umiejętnościom grafika komputerowego i dokładnemu opisowi podanemu w szczegółach ? jest KOLOROWY. Tak by wyglądałaby historia eskadry w 1920 roku, gdyby fotograf miał przy sobie smartfona :)    
    
A co do innych zdjęć ? to każde z nich jest podpisane osobą / instytucją właściciela i zapewne taki jest ich dzisiejszy stan faktyczny. Nie zapominajmy, że minęło od tamtego czasu prawie sto lat, a zdjęcia są na papierze? a czas robi swoje.     
Gdy kolega poprosił mnie użyczenie zdjęć archiwalnych z mego zbioru do powstającego albumu ?Skrzydła z szachownicą 1918-2018 w obiektywie? to specjalnie poprosiłem, aby nie ingerował zbyt?głęboko? w fakturę zdjęcia. Bo to jest również ich urok, że są w takim stanie.     
W albumie można zobaczyć ?Dianę strzelającą z łuku? namalowaną na Nieuporcie 24bis czy Albatrosa C. XII z 8 Eskadry Wywiadowczej tak jak wyglądały w 1920 roku, a nie tak, jak wyglądałyby po przepuszczeniu przez Fotoszopa lub inny program komputerowy. A de facto stan zdjęć wykonywanych na przedwojennych papierach fotograficznych jest o wiele bardziej doskonały niż zdjęcia wykonywane w latach 70/80 ubiegłego wieku, a więc ?nieco młodszych?    
    
    
Publikacja ta ma poza wszelkimi względami również walor wychowawczy prawie nigdzie dotychczas niespotykany. Modelarz, który podejmie się wykonania modelu samolotu będzie wiedział dokładnie kto na nim latał. Bo lotnictwo, to nie tylko sprzęt latający ? to również ludzie, którzy to lotnictwo tworzyli, piloci, mechanicy (o nich prawie w ogóle dotychczas się nie pisało, jakby ich nigdy nie było), a przecież ktoś musiał obsługiwać te piękne samoloty. To również kucharz, który przygotowywał posiłki i krawiec, który dbał o umundurowanie i zapewne pomagał przy ?szyciu? przestrzelonego w lotach bojowych płótna samolotów :)    
    
Większość zdjęć grupowych jest dokładnie opisana. W dobie, gdy w publikacjach pod zdjęciami pojawiają się podpisy: ?Samolot z okresu wojny 1920 roku? , ?Piloci przed samolotem? dokładny opis zdjęcia ma wielką wagę. A proszę mi wierzyć, że zdjęcia wówczas z reguły ? nie były opisywane przez właścicieli. Gdy właściciel fotografii żył ? on wiedział,, że to Jego przyjaciel, pilot, mechanik, ? stoi przed samolotem. Gdy właściciel zdjęcia nie żyje - jest to tyko osoba stojąca przed samolotem.     
Czapki z głów przed tymi, którzy potrafią rozpoznać konkretnych lotników ? a takich osób jest kilku w Polsce. Jednym z nich ? jeśli chodzi o ?Lotnictwo Wielkopolskie? jest autor książki.     
    
Chciałbym zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt tej książki, o którym może nie wszyscy wiedzą. Książka jest pracą zbiorową, pod redakcją ks. Roberta Kulczyńskiego. W jej pisaniu uczestniczyli uczniowie Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w małej miejscowości Aleksandrów Kujawski. Młodzi uczniowie tej szkoły: Weronika Adamska, Nicola Błachowiak, Joanna Czyżniejewska, Bartosz Izydorczyk, Adrian Konieczek, Michalina Kowalczyk, Maksymilian Pasternak, Monika Rogińska, Magdalena Smolarska, Justyna Stefaniuk, Marta Urbańska i Dan Machola SDB.     
    
Uczniowie pracując nad analizą dokumentów mogli poznać od podstaw zasady powstawania tego rodzaju publikacji historycznej. Mogli się przekonać, że nawet mieszkając w małej miejscowości, teoretycznie bez perspektyw ? mogą być współautorami książki. Ten projekt wychowawczy, którego podjął się Ks. Robert Kulczyński SDB jest również godny polecania.     
    
Z pozdrowieniem    
Remigiusz Gadacz    
Remigiusz Gadacz[172.68.50.160]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Promocja książki i spotkanie autorskie ?IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)? z dnia 2018-12-28, 16:47 :
Książka wspaniała tylko jej wartość znacznie pomniejszają fatalnie wydrukowane zdjęcia. Pomijając reprodukcje zdjęć prasowych i książkowych są mało czytelne. Wielka szkoda !
Ryszard Kołodziejski[198.41.242.76]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 3, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców