miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Pilot RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem (2022-07-15,11:30)

Witam szanowne grono, szukam informacji na temat pilota/pilotów RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem.    
Mam też drugie pytanie jednak poprzedzę je tym, iż jestem kompletnym laikiem o samolotach wiem tyle, że latają. Nie znalazłem informacji na temat zestrzelonych nad terytorium RP myśliwców typu Hawker Hurricane oraz Supermarine Spitfire. Chciałbym zapytać czy któraś z wymienionych maszyn została zestrzelona nad terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ? (odpowiedź wydaje być się tylko jedna: nie) natomiast jeśli było inaczej, to proszę o jakiekolwiek informację na temat zestrzelenia.
Tomasz Gcz  [141.101.96.135][Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

(4) Re: Pilot RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem z dnia 2022-07-15, 11:30 :
Raczej nie, tutaj RAF raczej nie latał.}    
    
    
_________________    
otomedi.pl/pakiety-medyczne-jako-pozaplacowe-benefity-dla-pracownikow/
Sławomir Norka[141.101.76.47]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Pilot RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem z dnia 2021-04-23, 23:03 :
Dzięki bardzo za listę, szukam pilota. Zakupiłem kompresor, który był stosowany w silnikach Rolls-Royce Merlin I oraz Merlin II z kolei te dwa silnik były stosowane w samolotach: Fairey Battel I, Hawker Hurricane MK1, Supermarine Spitfire Mk1. Prawie każdy Polski dywizjon lotniczy w siłach RAF-u posiadał te maszyny na wyposażeniu. Sprzedający zapytany o to w jaki sposób wszedł w posiadanie tego kompresora (dokładniej to zapytałem go czy znalazł go na złomie, w razie gdyby tak było chciałem poprosić o lokalizację w celu pozyskania większej ilości części) w odpowiedzi usłyszałem że nie, że jego ojciec dostał go dawno temu od pilota, były jeszcze papiery w języku angielskim oraz okulary pilota. Poprosiłem o zdjęcie tej dokumentacji niestety nie posiadał zdjęcia gdyż nie wystawiał ich na sprzedaż, w tamtym roku wystawił google na sprzedaż przyjechał jakiś człowiek odebrać je osobiście i odkupił też dokumentację. W związku z tym, iż jest to wczesna wersja kompresora, sam kompresor jest w db stanie wizualnym a dodatkowo zostawione zostały dwie dolne z czterech śrub, którymi przytwierdzony był do prawej głowicy silnika ( po przechyleniu opiera się na tych śrubach i robi się z niego na prawdę efektowny przycisk do papieru) stwierdzam że jest wysoce prawdopodobne, iż jeden z naszych pilotów zabrał go sobie jako pamiątkę z Anglii. Wierzę że w papierach mogło znajdować się nazwisko tego człowieka, ale skoro papiery przepadły to wpadłem na ciekawy pomysł, nie wiem czy jest to wgl wykonalne i czy Anglicy prowadzili taką ewidencję. Ale sam kompresor posiada kilkanaście sygnatur/ wybitych numerów, myślę że jeśli udało by się go przypisać do konkretnej maszyny to może udało by się ustalić kto siadał za jej sterami. Jeśli macie namiar na człowieka który w tamtym roku zakupił google pilota RAF-u w okolicy Nowego Targu proszę o kontakt.
Tomasz Gcz[141.101.76.210]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Pilot RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem z dnia 2021-04-19, 22:03 :
Nie wydaje mi się, żeby Spitfire lub Hurricane z RAF było zestrzelone w tych okolicach, zwyczajnie nie miały zasięgu, żeby nawet z dodatkowymi zbiornikami paliwa zrobić taką trasę. Jedyna możliwość na zestrzelenie wspomnianych maszyn, to ich obecność na tym obszarze z czerwoną gwiazdą, a więc samoloty dostarczone do Rosji na podstawie Lend Lease.
Karol[172.69.54.213]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Pilot RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem z dnia 2021-04-18, 22:25 :
szukam informacji na temat pilota/pilotów RAF-u z okolic pomiędzy Nowym Targiem a Zakopanem    
    
Pilotów czy lotników (np. mechaników, pilotów, nawigatorów, radiooperatorów, strzelców itd.)? RAFu czy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii? Jeżeli lotników i PSP to można tutaj poszukać: listakrzystka.pl/lokalna-pamiec/
sdjfgskdj[141.101.96.90]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców