Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Michał Filipkowski (2005-06-26,18:27)

Szanowni Państwo,    

W zbiorach mojej mamy jest zdjęcie jej wujka, MICHAŁA FILIPKOWSKIEGO (pierwszy z prawej w pierwszym rzędzie - w garniturze). - kapitania lotnictwa, ur. ok. 1905 r w Wyszkowie n/Bugiem, zm. 1981 w Argentynie, gdzie pracował jako inżynier w kopalni.    
Wujek, wg opowiadań mamy, należał do pułku warszawskiego. Mieszkał wówczas w Warszawie przy ul. Grójeckiej. Po kampanii wrześniowej przedostał się przezRumunię do Anglii i wstąpił do RAF. Po wojnie nie wrócił do Polski, zostawił tu żonę z synem. Drugi, młodszy syn zginął rozerwany niewypałem.Rodzony brat wujka - Bronek (adwokat w Wyszkowie) - zginął w Oświęcimiu.Siostra wujka a moja babcia - Helena Werczyńska, utrzymywała przed wojną kontakt z żoną (matką?) kolegi wujka - pana Bajana. Korespondowała z wujkiem do jego śmierci, nie udało jej się namówić wujka do wizyty w Polsce, sama zmarła w 1990 r. Była także wspaniałą, dzielną kobietą. To u niej w domu odbywały się spotkania członków AK z okręgu wyszkowskiego, jej syn a brat    
mamy - Mirosław, brał udział w ostatniej akcji "Zośki" w Sieczychach.    

Z całej rodziny żyje już tylko moja mama a i w jej pamięci nie zachowało się wiele szczegółów.     

W spisie zamieszczonym na tej figuruje tylko Michał FILIPOWICZ, czy to pomyłka?    

Będę wdzięczna za odzew. Może żyje jeszcze ktoś, kto znał wujka w czasach "Bitwy o Anglię".    

Z pozdrowieniami    
Dorota Talarek    

Dorota TalarekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Michał Filipkowski z dnia 2005-06-26, 18:27 :
Proponuje zwrocic sie do Angielskiego Ministerstwa Obrony, oni posiadaja wszelkie akta bylych zolnierzy Polskich w Anglii. Ewentualna pomoca moze sluzyc rowniez Instytut Polski i Muzeum gen.Sikorskiego. O ile nie posiada Pani ich adresow to prosze kontakt na prywatnego maila. Niestety na zdjeciu zadna osoba nie nosi munduru (Battledress-u) Polskiego lotnictwa na zachodzie.    
pozdrawiam    

Tomek     

[email protected]
Thomas RajkowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców