W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji (2009-11-15,00:21)

Witam wszystkich.    
Poszukuje informacji dotyczących życia oraz miejsca katastrofy samolotu P-11c pilotowanego przez ppor. pil. Anatola Witolda Piotrowskiego.    
    
Cała sprawa zaczęła się w 2004 roku. Będąc na pogrzebie Pana Gen. S. Skalskiego przypadkowo na Powązkach napotkałem zapomniany grób lotnika. Zainteresowała mię data śmierci umieszczona na zniszczonej tabliczce 2.09.1939.    
Pierwsze informacje o A. Piotrowskim pozyskałem z tego forum.    
Bardzo zbulwersował mnie stan mogiły i wraz z grupą kolegów z forum internetowego „IŁ2FB” postanowiliśmy posprzątać mogiłę, zafundować nową tabliczkę, oraz sporządzić dokładną biografię Piotrowskiego. Zebrałem już trochę informacji jednak nie są one kompletne i jest w nich wiele luk i sprzeczności.     
Wiadomo tylko ze został zestrzelony nad Legionowem-Jabłonną i samolot jego rozbił się w okolicach Jabłonny. Z uwagi, że A. Piotrowski urodził się w Wilnie moje poszukiwania do biografii wspomagał polonijny tygodnik „Nasz Czas” z Wilna oraz forum internetowe „Towarzystwa Przyjaciół Grodna i Wilna” niestety nie dało to żadnych pozytywnych efektów. Również bez efektów był apel wystosowany do mieszkańców Legionowa i Jabłonny opublikowany na łamach lokalnej gazety „To i owo” dotyczył on zebraniu wspomnień świadków lub relacji przekazanych na temat miejsca zdarzenia i okoliczności śmierci i ekshumacji A. Piotrowskiego. ·    
Poniżej pozwolę sobie przedstawić materiał, jaki udało się nam zebrać.    
Całość informacji na temat naszych poszukiwań można prześledzić na stronie forum     
81.210.9.116/~apacz/smf/index.php/topic,3522.0.html    
Zamieszczone są tam zdjęcia oraz opis naszych poszukiwań.    
    
Książka pt. „Pamięci lotników polskich poległych w wojnie 1939-45” tom I, praca zbiorowa wydana 2004 roku przez Bellonę.    
Znalazłem w niej notę biograficzną Piotrowskiego oto ona:    
”Ppor. pil. Anatol Witold Piotrowski    
Urodzony 15 IV 1913 r. w Wilnie. Absolwent IX promocji SPL w Dęblinie z 12 lokatą.    
Mianowany ppor. pil. i skierowany do 143 Esk. Myśliwskiej 4 PL w Toruniu.    
Przeniesiony do 152 Esk. Myśliwskiej 5 PL w Lidzie. Studiował na Uniwersytecie im. Stefana Batorego w Wilnie, na Wydziale Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Ślendzinskiego.     
Był autorem projektu odznaki 151 Esk. Myśliwskiej (przyjętej następnie przez 317 Dywizjon Myśliwski w Wielkiej Brytanii). Uczestniczył w wojnie obronnej w składzie 152 Esk. Myśliwskiej lotnictwa armii „Modlin”. 1 września 1939 ” brał udział w ataku na bombowce niemieckie, zestrzelił jeden samolot. Zestrzelony w rejonie Jabłonny koło Warszawy w wyniku walki powietrznej z myśliwcami osłony. Pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Walecznych (R-z NW PSZ na Zachodzie nr 5/41).    
Miejsce spoczynku: Cmentarz Wojskowy na Powązkach, grób nr 4, rząd 1, kwatera A10.”    
    
Za: J. Pawlak, Wrzesień 1939. Polskie eskadry w Wojnie Obronnej, W-wa 1991    
Piotrowski Anatol Witold - ppor. pil. (1912 - 1 IX 1939), zestrzelony w walce z niemiecką wyprawą bombową nad miastem Jabłonna k. W-wy. Zaliczono mu 1 samolot.     
    
Zginął 1 września pamiętnego roku 39, broniąc Warszawę przed niemieckimi bombowcami. Jego 152. Eskadra Myśliwska wystartowała do boju ok. godz. 16, zaalarmowana informacją o zbliżającym się zgrupowaniu obcych samolotów lecących na Modlin. Lotnisko w Szpondowie opuściły trzy klucze P.11, jednym z nich dowodził ppor. Anatol Piotrowski. Gdy osiągnęli planowaną wysokość 3000 m i miejsce zgrupowania, do Modlina zbliżał się jeden z członów niemieckiej wyprawy bombowej. Dwa klucze(w tym Piotrowskiego) rzuciły się na bombowce. Modlin osłaniał tylko jeden klucz. Ten po kilkunastu minutach skierował się na grupę pięciu He111.Wystraszyli na tyle Niemców, że ci zrzucili bomby na pobliskie pola i uciekli na płn. Tymczasem dwa pierwsze klucze, dopędziły jedną z formacji bombowców nad Warszawą. Tutaj po dłuższej walce udało się zestrzelić 4 niemieckie samoloty. Ppor. Piotrowski sam zestrzelił jednego Do 17, został jednak trafiony serią, która zapaliła jego P.11.    
Pochowano go w miejscu upadku. Dopiero po wojnie, szczątki ppor. Piotrowskiego przeniesiono na Powązki. Spoczywa w sektorze A10.    
    
Inna wersja z www.historie-asow.elk.com.pl/1sept/1sept_.htm    
Piloci 152 EM czekali na sygnał startu od rana, jednak dopiero około godz. 16 do jednostki dotarł pierwszy meldunek o nieprzyjacielu: duże zgrupowanie samolotów Luftwaffe zbliżało się do Modlina. Natychmiast, do osłony miasta, wystartowało 9 P.11. W chwili, gdy piloci dostrzegli wroga, klucze por. Mariana Imieli i ppor. Anatola Piotrowskiego zapomniały o podstawowym zadaniu i ruszyły w pogoń. Dogonili niemieckie samoloty pod Warszawą, w rej. Jabłonny i Legionowa. Pierwszy zaatakował ppor. Piotrowski i celną serią ugodził, He 111, który runął do ziemi. Ogień niemieckiego strzelca pokładowego okazał się jednak celny - P.11 zaczęła gwałtownie się zniżać i pilot szykował się do lądowania. Nie zdążył: z chmur wypadły Bf 109 i tuż nad ziemią zapaliły samolot Polaka. Pilot nie uratował się. Inny z lotników 152 EM, ppor. Jan Bury-Burzymski, w pionowym ataku w rej. Buchnika zestrzelił He 111. Eskadra zniszczyła jeszcze wspólnie z pilotami BP 4 samoloty i po godzinie wróciła na lotnisko.    
    
Pismo „Militaria” (wydanie marcowo-kwietniowe)    
Tytuł artykułu "Operacje powietrzne luftwaffe 1 września 1939, cześć 3: działania popołudniowe w strefie 1 floty powietrznej” autor M.Emmerling.     
”(...)Ok. godz. 17.00 osłona myśliwska starła się z samolotami należącymi do brygady pościgowej, która ostatecznie wysłała do walki 30 pzl-i. Pierwsza stratę odnotowała jednak 152 esk. myśl., Której 9 pzl-i już nieco wcześniej nawiązało kontakt ogniowy z nadciągającymi formacjami luftwaffe. Podczas próby podejścia do bombowych heinkli koło Jabłonnej poległ ppor. Piotrowski, (na P-11 z numerem bocznym 3) zestrzelony o godz. 16.55 przez Lt. Gutezeita z 3./Jg21.(...) "     
    
W porównaniu tych tekstów wynikają pewne różnice.    
    
1. Daty śmierci, na tabliczce na grobie jest 2.09.1939 a wszystkie dane wskazują, że zginął 1.09.1939r.    
2. Data urodzenia 1.03.1912 czy 15 04 1913 lub jak wynika z tabliczki na grobie 1911r.    
3. Co oznacza słowo „Purus” umieszczone w nawiasie za nazwiskiem.    
    
Proszę szanownych forumowiczów o pomoc w rozwikłaniu tych nieścisłości. Będę bardzo wdzięczny za każdą informację, która pomoże w sporządzeniu biografii tego lotnika.    
    
Przy okazji poszukiwań informacji o A. Piotrowskim udało mi się zlokalizować lotnisko polowe w Poniatowie, z którego w dniach od 29 VIII - 4 IX 39 do lotów w obronie nieba nad Warszawą operowały 113, 114 i 123 Eskadry Myśliwskie. Przeprowadziłem nawet kilka rozmów z okolicznymi mieszkańcami, ale niestety mało, kto już dzisiaj pamięta tamte lata.     
Moim zdaniem miejsca takie jak lotnisko polowe w Poniatowie oraz miejsce śmierci A. Piotrowskiego powinny być otoczone opieką i przywrócone do pamięci. Kilkadziesiąt lat wypaczania historii w PRL poczyniło wielkie spustoszenie w naszej świadomości historycznej i powinniśmy takie miejsca obdarzać szczególną troska i opieką.     
    
Z poważaniem E. Wysocki    
[email protected]    
    
    
    
    
    
    
    



Eligiusz WysockiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 110, strona 10 z 11
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(20) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-18, 19:17 :
    
Cytat:
Jakich wcześniejszych wykazach?
    
    
Z przelomu 1941-1942 r.    
    
Cytat:
Co to znaczy?
    
    
Z jednego zwyciestwa zrobily sie nagle dwa lub z zadnego zrobilo sie nagle jedno.    
Marius EmmerlingDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-18, 12:51 :
Cytat:
Faktycznie, jest na koncowych wykazach z 1945 r. Ale nie ma go na wczesniejszych wykazach.
    
Jakich wcześniejszych wykazach?    
Cytat:
Czyzby podobny przypadek jak z Gnysiem?
    
Co to znaczy?
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-17, 22:26 :
    
Faktycznie, jest na koncowych wykazach z 1945 r. Ale nie ma go na wczesniejszych wykazach. Czyzby podobny przypadek jak z Gnysiem?    
Marius EmmerlingDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-17, 22:12 :
Cytat:
Na liscie Bajana nie ma tez zwyciestwa Piotrowskiego, wiec mozna ten "fakt" spokojnie odhaczyc.
    
    
Piotrowski jest na liście Bajana z wynikiem 1 - 0 - 0.
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-17, 15:36 :
    
Witam,    
    
w tej chwili nie posiadam niestety zadnych relacji zwiazanych z walka Piotrowskiego. Ale formacje bombowe Luftwaffe nie poniosly zadnych strat. Na liscie Bajana nie ma tez zwyciestwa Piotrowskiego, wiec mozna ten "fakt" spokojnie odhaczyc.    
Przy tej okazji pragne jednak zwrocic uwage na sprawozdanie Wieckowskiego, na ktore w swoich pracach opieraja sie Pawlak i Cynk. Wieckowski opisal jedynie popoludniowy, jedyny w tym dniu lot bojowy, ale podane szczegoly wydaja sie mieszac dwie rozne misje. 4 wspolne zestrzelenia z Brygada Poscigowa jak i formacja napotkanych 5 niemieckich samolotow wskazuja ewidentnie na poranna wyprawe Luftwaffe!    
Np. Zaczkiewicz i Kurowski pisali kiedys o porannym starcie eskadry w sile 9 samolotow, oraz kolejnym popoludniowym starcie w sile 5 samolotow. Nie wiem z jakiego autorzy korzystali zrodla (Kurowski odpisal zapewne od Zaczkiewicza), ale ta informacja bedzie poprawna.    
    
Pozdrawiam,    
ME    
Marius EmmerlingDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-08-17, 13:47 :
Witam serdecznie    
    
Od ostatniego postu „chodziłem” trochę w sprawie pilota Anatola Piotrowskiego.    
Udało mi się ustalić (mam takie przeświadczenie) nową ciekawą sprawę dotyczącą Piotrowskiego.    
    
Mianowicie będąc na grobie Piotrowskiego około spotkałem tam Panią Bogne Baczyńską, której krewni pochowani są obok grobu Piotrowskiego. Oto relacja mamy Pani Baczyńskiej, którą otrzymałem pocztą elektroniczną;    
    
„ (.... Rozmawialiśmy dziś z naszą mamą, która chowała ze swoją matką swojego tatę, kpt. W. Żarskiego z kompanią honorową i pod bombardowaniem w dniu 02 lub 03.09.1939 r.. Twierdzi ona, że przypomina sobie, że w tej alejce przy grobie jej ojca były tylko dwa groby z lewej jego strony i były to właśnie świeże groby lotnicze. Wydaje jej się, że ten grób pierwszy z lewej był bardzo świeży. Wydaje jej się również, że na obydwu grobach były szare, drewniane śmigła lotnicze oraz uważa, że obecnie te dwa groby z lewej strony mogiły jej ojca to są te same groby, które widziała w 1939 r.. )    
    
Ta relacja rozwiązywałaby zagadkę, dlaczego na tabliczce nagrobnej Piotrowskiego widnieje data 2.IX.39, może jest to właśnie data pochowania jego ciała? W zdaniu „..Wydaje jej się, że ten grób pierwszy z lewej był bardzo świeży.” ten grób to właśnie grób ppor. A. Piotrowskiego, a w drugim grobie pochowany jest mjr. Latariusz Paweł Arct, który zginął 13 grudnia 1938 r, czyli też mógł sprawiać wrażenie „świeżego” grobu.    
    
Idąc tropem relacji mamy pani B. Baczyńskiej udało mi się ustalić w zarządzie Cmentarza Wojskowego na Powązkach, że grób A. Piotrowskiego powstał 1939r, co całkowicie podważa informację powielaną w wielu opracowaniach (między innymi i tu na stronie myśliwców) dotyczących śmierci Piotrowskiego gdzie mowa jest, że „ został pochowany w miejscu katastrofy a dopiero po wojnie został ekshumowany i przeniesiony na Powązki”    
    
Kontaktowałem się również z panią BJ i jej relacja, (która jest również zamieszczona w Historycznym Biuletynie Lotniczym z kwietnia 2003 roku) wydaje się wielce prawdopodobna a nawet całkowicie pewna.    
Relacja ta wskazuje, że miejsce rozbicia się Piotrowskiego to, Choszczówka - na polu Majlerta i Agrylu (pole firmy Agryl). Kontaktowałem się z rodziną Majlertów, ale nie mam jeszcze na razie odpowiedzi.    
Może wytłumaczeniem całego tego zamieszania z miejscem katastrofy Piotrowskiego jest to, że 152 EM przeniesiona została pod Warszawą na krótko przed wybuchem wojny, oni doskonale znali rejon Wilna, Lidy, gdzie służyli, w rejonie Warszawy wykonali kilka lotów i to pod ciągłym zagrożeniem atakiem wroga. Choszczówka leży dosłownie kilka kilometr ów od Jabłonny, w ferworze walki trudno jednoznacznie ocenić taką różnicę.     
    
    
Eligiusz Wysocki.    
    
Ps. Prośba i pytanie do pana Mariusza Emmerlinga, w artykule „Operacje powietrzne Luftwaffe 1 września 1939, cześć 3: działania popołudniowe w strefie 1 floty powietrznej” ( Militaria) napisał pan „Podczas próby podejścia do bombowych heinkli koło Jabłonnej poległ ppor. Piotrowski, (na P-11 z numerem bocznym 3) zestrzelony o godz. 16.55 przez Lt. Gutezeita z 3./Jg21.(...) " może gdzieś w niemieckich dokumentach jest jakiś opis te walki? Może na jego podstawie można bliżej sprecyzować miejsce katastrofy Ppiotrowskiego?.    
    
    
    
Eligiusz WysockiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2007-01-18, 18:00 :
okazalo sie, ze swiadkiem zestrzelenia pilota Piotrowskiego byla...moja matka.    
Oto fragment jej relacji:    
    
… na polach “Agrila” na Lapigroszu stracony zostal samolot ktory w powietrzu     
walczyl z niemieckim samolotem. Spadal korkociagiem. Pobieglismy w kierunku     
spadajacego samolotu ( Ojciec nasz byl oficerem WP w stanie spoczynku ,     
pozniejszym dowodca AK na okrag Choszczowka-Pludy). Ojciec z nami pobiegl do     
straconego samolotu. W srodku byl pilot, ale niestety juz nie zyl. Ojciec     
zabral jego dokumenty. Byl to porucznik Anatol Piotrowski, 27 lat, z Lidy.     
Jak bylo z pochowaniem lotnika i przechowaniem dokumentow nie pamietam.     
Napisalam do gminy w Lidzie – moze rodzina nie wiedziala, co sie z lotnikiem     
stalo, opisalam cale zdarzenie, niestety nigdy nie doczekalam sie odpowiedzi.    
    
Mama prosi o kontakt:    
[email protected]    
    
W.BarauskasDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2006-05-16, 19:27 :
Dziękuję za każdą informacje. Może w kontekście tego, co napisał Pan Franek, o rozmowie z gen. Sawiczem, przydomek „Pyrus” był jakby to ująć ..... „pseudonimem artystycznym” Piotrowskiego?. Może właśnie z tego powodu był mało znany szerszej grupie środowiska lotniczego?
Eligiusz Wysoski
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2006-05-10, 17:12 :
Cytat:
zaskoczony informacją o napisie Pyrus i nie wie co to mogło oznaczać
    
    
W czasopiśmie "Podchorążak" z 1934 roku są zamieszczone artykuły: "Migawki" i "Wspomnienie z pierwszego samodzielnego lotu", które są ozdobione rysunkami Anatola Piotrowskiego. Każda z karykatur jest sygnowana podpisem "Pyrus".    
    
Ksero jednego z rysunków za "Historyczny Biuletyn Lotniczy" Klubu Miłośników Lotnictwa Polskiego z Łodzi - Październik 2002.    
    


Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: Ppor. Anatol Piotrowski - szukam informacji z dnia 2006-05-10, 12:49 :
Rozmawiałem z gen. Sawiczem. Piotrowski był jego bardzo dobrym kolegą. Niezwykle uzdolniony, ozdobił piekiełko karykaturami lotników. Gen. Sawicz był zaskoczony informacją o napisie Pyrus i nie wie co to mogło oznaczać. Tylko tyle i aż tyle. Mam nadzieję, że było to pomocne.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 110, strona 10 z 11
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców