Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Halifax DT542-NF-Q (2007-07-17,09:17)

Witam!    
Wiem, że pytanie nie dotyczy myśliwców ale może mnie z nim stąd nie wygonicie i dacie kilka wskazówek.    

Od jakiegoś czasu tworze stronę o Malcie i ostatnio w ramach chwili wolnego czasu na rozbudowanie jej pomyślałem o artykule o polskich żołnierzach, którzy tam trafili w czasie II wojny światowej. Kilku z nich to właśnie załogo wspomnianego w temacie samolotu który robił się tam w 1942.    
Dane załogi i pasażerów znam ale mam problem z ustaleniem dokładnych szczegółów lotu i katastrofy.    

Źródła z których do tej pory korzystałem dla ułatwienia opisu poniżej :)    
I. Polskie załogi nad Europą... - Bieniecki    
II. Księga lotników polskich...    
III. Lest we Forget (wydane na Malcie poświęcone lotnikom którzy tam zgineli)    
IV. Battle over Malta - Anthony Rogers (fragment znaleziony w internecie www.rafcommands.com/cgi-bin/dcforum/dcboard.cgi?az=show_thread&om=4465&forum=DCForumID6)    
V. strona www.roll-of-honour.com/Bedfordshire/TempsfordAircrewLost1942.html    

Wiem, że lecieli z Anglii przez Maltę do Kairu i mieli wracać przez Maltę, Giblartar do Anglii (dane m.in. z książki pana Bienieckiego). Jednak znajduje trochę rozbieżnych danych na temat samej katastrofy.    

1. Data lotu i katastrofy 6/7 grudnia (I), 17 grudnia (II, III, V), 18 grudnia (IV).    
2. Czy rozbicie po starcie czy przy lądowaniu (IV), przy starcie (I, II, III, V) .    
3. Miejsce katastrofy najlepiej opisuje (IV) wspomniane w tekście dwa miejsca między którymi rozbił się samolot położone są na wschodnim krańcu dzisiejszego Żejtun. Jednak w (I, II) mamy: „Na skraju lotniska Zejtun” tylko że z tego co mi wiadomo w Żejtun nie było lotniska, było w Luqa, a kolejne 3 mniejsze położone były na południowy wschód i południowy zachód od Luqa (Hal Far, Qrendi, Safi), a Żejtun jest położony jest na północny wschód. W (III) podane jest że po starcie z lotniska Luqa.     
4. Miejsce pochowania znam jednak w (I, II) Podane jest mylnie Cmentarz oo. Kapucynów w Bighi. Lotnicy pochowani są na Cmentarzu oo. Kapucynów ale cmentarz znajduje się w miejscowości Kalkara. Bighi to dziś dzielnica Kalkary ale położona w drugim jej końcu.    

Czy może ktoś ma jeszcze jakieś dane na temat tego lotu, ewentualnie wie skąd zdobyć? Może ktoś ma kontakt z panem Bienieckim, bo ciekawi mnie skąd brał dane do książki?    

Ewentualnie, może ktoś wie coś o innych Polskich lotnikach, którzy tam walczyli, wiem o Skalskim, Horbaczewskim, Drecki, znalazłem tez notke o Nayderze i Orzechowskim oraz Szponarowiczu ze 23 RAF.    

Z góry dziękuje za wszelką pomoc, a jeśli uznacie pytanie za nie w temacie forum to przepraszam za zaśmiecanie.    

Pozdrawiam!    
Paweł Choiński
Paweł ChoińskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 18, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

(18) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2007-07-17, 09:17 :
(17) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-28, 11:51 :
Cytat:
Walter Ladislo YAHOLNITSKY

a może Ladislao (wersja angielska imienia Władysław ?
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-28, 10:48 :
Nagroda Nobla dla Anglosasa, ktory poprawnie wymowi imie Wladyslaw.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-28, 08:36 :
Dzieki szczegolnie za skan przy okazji dowiedziałem się o Kozłowskim, którego mam w liscie w Lest we forget.    
Mam tam jeszcze jedno nazwisko zastanawiam się czy nie zostało jakoś po prostu przekręcone zapis z książki: Yaholnitsky, W L zginal 09.04.43 podany w liscie 249 ma dopisek WO II RCAF czyli tez z Kanady.może ktoś kojarzy ewentualnie coś więcej na temat Kozłowskiego? Strona poświęcona wojskowym cmentarzom maltańskim ma dane o Kozłowskim:     
Stanley John KOZLOWSKI, WOI, R/54174, Royal Canadian Air Force, 37 Squadron, RAF, aged 27 years, the son of Hilary and Mary Kozlowski, of Ottawa, Canada. Died 8th March 1942    
o     
Yaholnitskym:    
Walter Ladislo YAHOLNITSKY, Warrant Officer II, Pilot, R/101915, Royal Canadian Air Force, 249 Squadron, Royal Air Force. Died 9th April 1943    
Choc tu to Ladislo mi nie do końca pasuje.    

Pozdrawiam!
Paweł Choiński
(14) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-26, 21:10 :
Przegladalem dzis ORB 138 Dywizjonu (gdyby mialo sie przydac AIR 27/956 str.53) i co? I nic! Ani slowa o starcie z Anglii (zadnej z 3 zalog), ani slowa o wypadku. Dopiero na zakonczenie miesiaca grudnia pod data 1? lub 2? lub 7? XII(pismo reczne )wymienia sie poleglych czlonkow zalogi i ani slowa wiecej.    
Jakis czas temu w Skrzydlach tez pojawilo sie slow pare na ten temat. Jest tez ''Dubromisski''.

piotr
(13) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-17, 12:49 :
O ile pamietam na ebay-u, w kategorii II wojna swiatowa (zdjecia) oglasza sie facet, ktorego ojciec (jak pisze) sluzyl w czasie wojny na Malcie i zajmowal sie fotografowaniem. Facet wystawia na aukcji troche kopii owych zdjec- m.in. rozbite Wellingtony etc. Moze, Panie Pawle on bedzie mial cos ciekawego?
piotrDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-17, 00:13 :
Wedle Log Booka KJ Szrajera start z Malty do Algieru miał miejsce 11 grudnia.
Franek
(11) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-15, 23:12 :
Dzięki chyba widziałem ten wątek zaraz poszukam.    
Nazwiska osób lecących znam. Z ciekawostek Polacy pochowani zostali razem z resztą pasażerów w kilku grobach (oficerowie w jednym, reszta załogi w dwóch innych) w części protestanckiej cmentarza. W dodatku w nazwisku Dobromirskiego jest błąd Dubromisski.     
Wesołych Świąt!
Paweł ChoińskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-14, 19:10 :
Ktos z forumowiczow (o ile pamietam) ma kontakt z Panem Szrajerem. Warto by wlasnie jego zapytac. Do lotu, w ktorym mial wziac udzial Halifax DTS542 wyznaczono trzy zalogi:    
I st.sierz.Klosowski, st.sierz.Jensen, kpt.Krol;    
II ppor.Szrajer, sierz.Twardawa, por.Walczak    
oraz III por.Dobromirski, por.Pankiewicz,por.Idzikowski.     
Dwie pierwsze (oczywiscie w oparciu o LOT.A.V.35/10a) wystartowaly 4.12.1942 natomiast ostatnia, czyli DTS542- 6.12.1942. Zaloga kpt.Krola wrocila do Anglii 12.12.42 a por.Walczaka (w tym Szrajer) 13.12.42. Ta date mozna zapewne skorygowac na podstawie log booku Pana Szrajera.    
Oprocz Polakow zgineli:Sgt.Watt,Cpl.Lancaster,Cpl.Grafer i A.C Ofsen. Listy nazwisk pozostalych 6 pasazerow nie posiadam.    
Wesolych Swiat
(9) Re: Halifax DT542-NF-Q z dnia 2006-04-13, 20:45 :
Z owej noty do Inspektoratu definitywnie wynika, ze katastrofa nastapila po starcie, natomiast kwestie czy bylo to ladowanie po starcie co w efekcie i tak bedzie katastrofa po starcie poruszyl juz Pan Franek.    
Co ciekawe start tej zalogi z Anglli opoznil sie o dwa dni ze wzgledu na defekt silnika i potrzebe naprawy.     
Czy katastrofa byla wynikiem problemow z silnikiem?

znalezionych: 18, strona 1 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców