Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Czeski wypadek w Northolt (2006-08-17,20:32)

Witam!    
Najpierw fragment tekstu:    

"Niestety następnego dnia [chodzi o 18 października 1942 r.] doszło do dużo poważniejszego w skutkach wypadku. Nad Northolt przyleciał Wellington, który zaczął podchodzić do lądowania. Maszyna była ewidentnie przeciążona. Przy schodzeniu pilot bombowca stracił prędkość i maszyna runęła w dół, pomiędzy budynki. Cała załoga zginęła na miejscu. Spod szczątków Wellingtona wydobyto później zwęglone zwłoki ośmiu pilotów, czworga dzieci i trzech kobiet, prawdopodobnie członków rodzin czeskich lotników".    

Czy ktoś z Szanownych Państwa wie więcej na temat tego wypadku, lub spotkał się z jego opisem w źródłach?    

Pozdrawiam
Jacek KutznerDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

(7) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-17, 20:32 :
No właśnie. Wcale nie zamierzałem wytykać coś p.Kutznerowi, lecz źródłu, które cytuje. Gdyby p.Kutzner nie zapytał i wykorzystał bezkrytycznie to (określone już) źródło, mogło dojść do zniekształceń prawdy historycznej. I chwała mu za to sprawdzanie ! Jednak mam obawę, że pewna część publicystów historii lotniczej może się opierać na podobnych, nie do końca sprawdzonych "źródłach".
staryDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-17, 18:11 :
Serdecznie dziękuje za wyjaśnienia! Pan Kutzner nie był na miejscu i nie widział co się stało, stąd też podał przyczynę (a właściwie opis wypadku) za określonym źródłem (LOT. A. 53/3-3A). A pytał właśnie po to, aby rzecz wyjaśnić i uściślić. I to jak widać się udało za co pan Kutzner jeszcze raz dziękuje i pozdrawia.     

(5) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-17, 17:37 :
Upłynęło już trochę czasu od pytania i jestem przekonany, że jego autor już zna odpowiedź. Jednak dla zaspokojenia ciekawości forumowiczów podaję ( skrótowo i bez cytacji) według Rajlicha cz.7 : Wellington Mk.IC T2564 (KX-T) należał do 311 czechosłowackiego dywizjonu bombowego i wykonywał przelot z własnego lotniska Talbenny (czas startu 14.40) do Northolt. Na jego pokładzie znajdowało się 10 lotników tego dyonu, którzy mieli stawić się do dowództwa Coastal Command, czterech ludzi obsługi naziemnej udających się do Londynu na urlop i jeden Belg - Station Transport Officer. O godzinie 16.05, podczas ostatniego manewru przed lądowaniem, doszło do upadku przez skrzydło z wysokości 200 - 300 stóp. Samolot spadł w Ruislip - 1 km na wschód od lotniska w Northolt na grupkę osób cywilnych. Przyczyna tragedii nie została wyjaśniona do końca. Pilot był doświadczonym lotnikiem - nalatanych 932 godzin, z czego 595 na Wellingtonach. Maszyna spłonęła a w jej zgliszczach zginęli: P/O František Bulis - pilot, F/Lt Václav Študent, Sgt.Josef Švec, Sgt.Jan Bláha, F/Lt Václav Haňka, P/O Antonín Bunzl, P/O Bedřich Gissübel, P/O Jaroslav Jebáček, F/Sgt František Doležal, Sgt Vladimír Rájecki, F/Sgt František Stoklásek, Cpl František Paclík, Sgt Josef Čech, Sgt Vilém Götzlinger oraz P/O Leemans (Belg). Na ziemi zginęły dwie kobiety (siostry) ze swymi małymi córkami : Lily Reay z córkami Ruth (4,5 lat) i Marion (1,5 lat) oraz Phyllis Street z córkami Phyllis Mollie (12 lat) i Beryl Flora (5 lat). Jak z tego wynika, wypowiedź nieznanej osoby, podana przez p.Kutznera, jest co najmniej nieścisła.
(4) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-02, 11:49 :
Do wypowiedzi "starego" dodam, że ukazał się siódmy tom serii "Na nebi hrdého Albionu" - tom ten to "Černá kronika československého letectva v RAF 1940-1945" - opisuje on wypadki, w których uczestniczyli czescy piloci, więc jest spora szansa, że znajdzie sie tam wzmianka na intersujący pana Jacka temat. Niestety nie posaiadam tej książki i nie znam nikogo, kto by ją miał. Istnieje możliwość zakupu jej przez internet - poniżej link do jednej z czeskich internetowych księgarni:    
www.knizniweb.cz/jnp/cz/ctenari/e_knihkupectvi/katalog/data-tituly-N-NA_-Na_nebi_hrdeho_Albionu___7__cast.html    

Poniżej link do fotki przedstawiającej okładke tej książki:    
www.knizniweb.cz/public/be/9d/5b/25/133481_32210_large.jpg    

MichałDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-02, 07:53 :
Szanowni Panowie!    
Dziękuje za zainteresowanie i wskazówki. To fragment mojego tekstu poświęconego zresztą zupełnie, czemu innemu. Oczywiście, że pozyskane informacje zostaną wykorzystane w publikacji choć w ograniczonym zakresie, bo nie dotyczy ona tego wypadku :)    
Pozdrawiam    
(2) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-01, 20:36 :
W Czechach został wydany sześciotomowy cykl " Na nebi hrého Albionu" ( Na niebie dumnego Albionu) autorstwa niekwestionowanego speca lotnictwa w okresie II w.ś. Jiřího Rajlicha. W podtytule napisano - Dziennik wojenny lotników czechosłowackich w służbie lotnictwa brytyjskiego 1940 - 1945. Mam pierwszy tom, który jest poświęcony 1940. Są w nim zaznaczone wszystkie, nawet i lekkie uszkodzenia czy poranienia. Jestem przekonany, że o tym wypadku będzie wzmianka w tomie trzecim ( rok 1942). U nas w księgarni chyba niedawno widziałem. Spróbuję coś wyszukać. Jednak terminu nie mogę obiecać.
(1) Re: Czeski wypadek w Northolt z dnia 2006-08-01, 19:34 :
Panie Jacku, czy mozna znac zrodlo tego tekstu? Czy odpowiedz zostanie wykorzystana w artykule, ksiazce itp?
adamDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 7, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców