Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Kto zestrzelił halifaksa... (2013-09-07,10:36)

...sierż. pil. Leszka Owsianego? Gdzieś obiło mi się nazwisko niemieckiego pilota: Lt. Gustav Fransci - jako rzekomo odpowiedzialnego za zestrzelenie samolotu i zabicie wiszącego na spadochronie Stefana Bohanesa... Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów może napisać coś więcej na ten temat?
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 47, strona 2 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

(37) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-04, 20:31 :
Piotrze    
Czy nie rozumiesz, że nie chodzi o żaden temat, tylko o bezrefleksyjne publikowanie zdjęć poległego lotnika i o niestosowne dyskusje na temat okoliczności jego śmierci? Obcy nam człowiek poległ w dramatycznych okolicznościach, ale dla jego rodziny dalej jest bliską osobą. Dla tejże rodziny wcale nie musi być przyjemnością czytanie jakichś pseudonaukowych rozważań o wykrwawianiu się na spadochronie, itp. O to poszło, i tylko i wyłącznie o to.    
A Wojtek zachowuje się jak gówniarz, do tego źle wychowany.    
PS Zmarł Fajtl.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(36) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-04, 20:09 :
Panie Franku niech się Pan tak nie denerwuje. A swoją drogą jaką ma Pan pewność, że wzmiankowana przez Pana publikacja wyjaśni wszystko? Czy nie będzie tak jak z listą Kawalerów VM w lotnictwie ostatnio opublikowaną, która zawiera moim zdaniem wiele błędów i braków?
Zenek
(35) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-04, 13:23 :
Franku: by sprawy nie ciagnac w nieskonczonosc i by temat, od ktorego odbieglismy juz dosyc daleko nie zamienil sie w jarmarczna klotnie pytam:    
- co ma tutaj do roboty Grzesiu? Jego Forum to forum dyskusyjne a on interweniuje w przypadkach skrajnych tj. gdy ktoremus z uczestnikow jezyk wymyka sie spod kontroli. Tu sie to nie stalo. Nie widze Grzesia w roli inkwizytora czekajacego by skarcic ktoregos z dyskutantow za teze z ktora On sie osobiscie nie zgadza.    
Owszem moze mu byc przykro czytajac Twe slowa ze ''...takich zdjec nie nalezy publikowac byle gdzie...''.    
Zreszta to forum dyskusyjne i czy kazdy musi sie z kazdym zgadzac? Co by to bylo za forum?    
- wspominasz o przygotywaniu i to skrupulatnym tejze historii. Nikt nie watpi, ze tak sie stanie. Niemniej czy jest to wystarczajacym powodem by nikt inny nie mogl tego tematu podjac. Iluz to autorow napisalo prace na temat Battle of Britain? Nie chce bawic sie w zgadywanke ktora byla pierwsza, ale tego typu ksiazki ciagle sie beda ukazywac i pewnie zawsze znajdziesz tam cos nowego (rowniez to z czym sie nie zgodzisz).    
- jestem pewien ze Wojtek, oprocz faktu ze poruszyl temat na Forum szuka jeszcze na wlasna reke (skad wiadomo ze nie kontaktowal sie z Tomkiem?- to ich sprawa) i do pewnych ustalen dojdzie lub doszedl    
- nie widze bym specjalnie z tematu zszedl, gdyz bronie tylko caly czas mojej tezy by nie dawac 100% wiary archiwom     
- nie wiem czy to jest wlasciwa metoda udowadniania swych racji poprzez karcenie kogos. Dobrze wiesz Franku, ze pytanie Wojtka jest z cala pewnoscia zwiazane z historia nad ktora obecnie pracuje a nie elementem gry komputerowej. Kto pyta nie bladzi. A co jesli wlasnie jemu uda sie dotrzec do pewnych spraw, na ktore ktos w tej kwestii nie zwrocil uwagi? Forum Dyskusyjne - zwracam raz jeszcze uwage na nazwe...
piotr
(34) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 21:56 :
Cytat:
(...) całkowicie pomijając nawet dostępny w internecie materiał archiwalny!

Kłamiesz. To ja podałem linka do tej strony, na co Ty odpowiedziałeś kolejną uwagą w sprawie zdjęcia.     

Tak, napisz do Grzesia Sojdy, żeby zamknął wątek, bo to co pisze ten głupi Zmyślony jest niezgodne z Twoimi poglądami, przyzwyczyjaniami, sposobem myślenia.     

Wiesz co? Podziwiam Jacka Kutznera, który raz powiedział, że na forum się do Ciebie nie odezwie bo to nie ma absolutnie żadnego sensu i dotrzymał słowa... Chyba zrobię podobnie.
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(33) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 21:09 :
Piotrze    
Proszę Cię nie schodź z tematu. Poza Tobą i Tomkiem Rajkowskim nikt nie poruszył sprawy dotarcia do świadków i dokumentów, a dyskusja zeszła na nieudokumentowane dywagacje, całkowicie pomijając nawet dostępny w internecie materiał archiwalny! Co gorsza w dalszym ciągu tam zmierza i niniejszym informuję o swoim zamiarze zwrócenia Grzesiowi uwagi, na to co się dzieje w tym wątku.    
Prosiłbym też, żeby nie przypisywać mnie słów, których nie napisałem. Mój pierwszy post brzmiał:    
"Panowie, a może dosyć ssania brudnych paluchów? Na pewno były sporządzone odpowiednie dokumenty i trzeba teraz do nich dotrzeć. Ot co. Zresztą z tego co wiem, to historia ta jest opracowywana w najdrobniejszych szczegółach. Zobaczymy co z tego wyniknie.     
Ze zdjęcia nic nie wynika, natomiast wcale nie jestem pewien, czy internet jest dobrym miejscem na jego zamieszczanie. Nie chciałbym, żeby się wkrótce znalazło na jakiejś stronie dla degeneratów."    
Potem jeszcze było m.in. takie zdanie: "Jednakowoż konkluzja była jednoznaczna - takich zdjęć nie należy publikować byle gdzie, bo łatwo zejść do taniej sensacji i poziomu brukowca."
Franek
(32) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 19:41 :
Franku, po pierwsze jestem ogromnie daleki od oceniania dlaczego Wojtek zamiescil tu zdjecie poleglego Bohanesa. Smiem twierdzic i wiem, ze wiele osob sie ze mna zgodzi- iz ogromny wklad Wojtka w dokumentownie historii polskich skrzydel jest niekwestionowany. Dlatego tez trudno go posadzac o szukanie taniej sensacji. Zdjecia czasem bardziej przemawiaja do wyobrazni niz slowa a przeciez nikt nie kwestionuje celowosci publikacji zdjec ludzkiego cienia, jaki pozostal w Hiroszimie.    
Ja, powolujac sie na zdjecie z pogrzebu mialem na mysli to, na ktorym widac mieszkancow wsi zgromadzonych wokol trumny. Dlaczego? By nie patrzec co to zdjecie nam pokazuje, lecz co nam mowi. A mowi, ze grono osob ktore ze sprawa mialy kontakt jest (bylo) spore.    
Jak mozemy byc pewni, czy dokument o ktorym wspominasz bedzie mowil ta prawde - najprawdziwsza. Skoro z dokumentu anglojezycznego wynika jasno, ze Bohanes zostal zastrzelony. Co wobec tego z podziurawionym spadochronem. A jesli podziurawionym to czym? Pociskami czy odlamkami pociskow? Co sie z nim stalo? Jedna bowiem wersja mowi o zabraniu go wraz z pamiatkami przez Polakow, inna ze wzieli go Niemcy. Dwoch ze swiadkow, ktorych wypowiedzi sa przytaczane to AKowcy. Pomijam oczywiscie kwestie ubarwienia ich opowiesci o szczegoly, kto i w jakiej kolejnosci opuszczal samolot, bo tego wowczas wiedziec nie mogli. A.Swierkot mowi o tym, ze Bohanes zostal zestrzelony (nie zastrzelony), co pozwala roznie sprawe interpretowac. Czy naprawde sadzisz, ze tejemniczy A-team widzial wiecej niz ludzie, ktorzy pierwsi znalezli cialo?    
Ja tylko przestrzegam przed slepa wiara w dokumenty...pisanych wszak przez ludzi.    

piotr
(31) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 19:17 :
Cytat:
weźcie sobie zimny prysznic i zastanówcie się nad tym, co tu wypisujecie. Zachowujecie się jak gówniarze.

Cytat:
Odpowiedz mi spokojnie i szczerze, czy jest to taktowne i stosowne i czemu to służy?     

.....     
Artur
(30) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 19:01 :
Piotrze    
Problem polega na tym, że teraz nie zdobędziesz relacji ustnej sprzed ponad 60 lat! Natomiast co do takich późnych "relacji", to przerabialiśmy to już przy okazji Olszyn-Banicy, gdzie pełno było uwag o odnalezionych zwłokach kobiety, kosztownościach a nawet lustrze! Ba, był nawet meldunek partyzanta z 1944 r. opisujący miejsce upadku samolotu, a 50 lat później ten sam partyzant stwierdził, że wraku tam nigdy nie było, tylko parę części. Oczywiście meldunek akowskiego lekarza dokonującego jakby nie patrzeć fachowych oględzin, ma zupełnie inną wagę niż opinia przypadkowej osoby, która przelotnie widziała ciało. To chyba oczywiste?    
Ale to tylko tak na marginesie, problem leży gdzie indziej. W wątku nie padło żadne pytanie o świadków i ich relacje (poza Twoim)! Ba, nie przytoczono bardzo istotnych fragmentów świadczących o postrzelaniu czaszy spadochronu, a nie samego lotnika, a które to znajdują się na wzmiankowanej stronie, zaś posty Tomka Rajkowskiego od lat badającego te sprawy, zignorowano. Mamy za to dyskusje o tym czy lotnik mógł być ranny, czy mógł się wykrwawić, jak mógł otworzyć spadochron. Piotrze, czy według Ciebie jest to dyskusja o faktach i dążenie do poznania prawdy, czy snucie dywagacji? Do tego całość mamy bezrefleksyjnie okraszoną zdjęciem poległego lotnika. Odpowiedz mi spokojnie i szczerze, czy jest to taktowne i stosowne i czemu to służy?    
Natomiast jeżeli chcesz wiedzieć co się wtedy wydarzyło pod Bochnią, musisz poczekać. Jest osoba, która prowadzi badania na tym terenie, doszła do wielu świadectw i ma zamiar to wszystko opublikować. Oczywiście wymaga to czasu, ale sądzę, że warto spokojnie poczekać. Ja natomiast nie jestem upoważniony do ujawniania personaliów tejże osoby. Ma ona dostęp do internetu i jak uzna za stosowne, zrobi to sama.    

Do obu pozostałych dyskutantów, weźcie sobie zimny prysznic i zastanówcie się nad tym, co tu wypisujecie. Zachowujecie się jak gówniarze.
Franek
(29) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 13:00 :
Daj sobie spokój Wojtku.    

Franek już od dłuższego czasu traktuje forum jako swój prywatny folwark, skutecznie zniechęcając maluczkich do pisania tutaj czegokolwiek. Niezależnie co "naskrobiesz", Mentor i tak się przyp...szy do czegoś - teraz to było zdjęcie, innym razem będzie wojna o to, że przekręciłeś czyjeś nazwisko i obraziłeś tym samym rodzinę pilota (ba, a może całą Polskę); jeszcze innym razem, że cytujesz tylko książkę, no bo dokumenty.... A jak już nie będzie mógł się przyczepić do czegoś konkretnego, to będzie Ciebie łapał za pojedyncze słówka. Szkoda czasu...    

Franku - mam duże uznanie dla twojej pracy badawczej, ale zrozum do jasnej "Anieli", że nie tylko Ty interesujesz się w Polsce historią lotnictwa i masz na wszystko monopol. I nie odwarcaj kota ogonem, że tym razem chodzi tutaj o zdjęcie (to nie pierwszy, nie dziesiąty, ale chyba setny raz, kiedy znów gardłujesz tutaj na kogoś).     

Czasem "przypominasz" mi Rene Foncka - świetny jako pilot, a na ziemi zwyczajna "primabalerina".    

Jeżeli jesteś w stanie (i masz ochotę) pomóc Wojtkowi - to mu pomóż, jeśli nie - to ....... chyba się domyślasz.    

Artur P.
(28) Re: Kto zestrzelił halifaksa... z dnia 2006-10-03, 12:51 :
''Poczytalbys ksiazki....AK sporzadzalo raporty zawierajace m.in. protokoly ogledzin zwlok, opisujace odniesione obrazenia..."    
Masz zupelna racje Franku, co z tego jednak wynika? Raport , jesli zostal napisany, zostal spisany po ogledzinach zwlok po ich odnalezieniu, tj. nastepnego dnia. Dalej tylko potwierdza co widziano. Tyle, ze jest to papier a nie relacja ustna. Byc moze to taki wlasnie dokument pozwolil powiadomic Air Ministry a pozniej PSP o przyczynach zgonu Bohanesa. Tu sa brane pod uwage tylko dwie opcje - przyczyny smierci, dlatego oparcie sie na relacji naocznego swiadka nie powinno wniesc wielkiego zamieszania. Jesli widzial, to widzial to samo co AKowiec ogladajacy zwloki. Albo znaleziono slady po kulach albo po odlamkach metalu (jesli w tych warunkach zdolano uchwycic roznice). Widoczne slady na zdjeciu raczej moga byc efektym bezwladnego upadku na ziemie.Naprawde nie rozumiem czemu tak bardzo bezpodstawne mialoby byc szukanie od tej strony - naocznych swiadkow?    
Powolujesz sie Franku na ow nieszczesny log book i ORB. A czym sa te dwie rzeczy jak nie dokumentami. Dotycza tego samego czlowieka, tych samych lotow, tych samych dni. I jak sie roznia?! A nie pisali ich naoczni swiadkowie lotow P/O Ixinskiego.     
Dalej twierdze, ze po dokonaniu jakiegokolwiek przestepstwa pod uwage brana jest nie tylko opinia ofiary i sprawcy ale takze swiadkow.
piotr

znalezionych: 47, strona 2 z 5
«  -  1  2  3  4  5  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców