Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Skalski St. by K. Ochabska (2018-01-24,17:43)

Witam!    
Ostatnio ukazała się impresja biograficzna Katarzyny Ochabskiej o Stanisławie Skalskim. Książka wydana jest sumptem autorki, liczy 385 stron i zawiera wiele zdjęć także przed- i powojennych. Szczególnie okres powojenny, opisany na podstawie wielu osobistych rozmów S. Skalskiego z autorką jest wyjątkowo interesujący.    
Polecam!
Rafał ZDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 33, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

(33) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2018-01-24, 17:43 :
Michelle, spróbuj może przez Zbigniewa Kowalewskiego. Mail w poście nr 24.
Rafal
[83.27.227.184]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(32) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2018-01-21, 15:17 :
Czy jest ktoś kto mógłby pomoc mi nawiązać kontakt z Mgr Ochabska? Pozdrawiam
Michelle W[109.145.74.248]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(31) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2016-02-07, 20:45 :
Fragmenty książki Piotra Lipińskiego "Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa", Wyd. Czarne, Wołowiec 2016:    
"Stanisław Skalski to jeden z legendarnych polskich lotników. Uczestniczył w bitwie o Anglię. Latając w brytyjskich dywizjonach, strącił dwadzieścia dwa niemieckie samoloty, dwukrotnie otrzymał order Virtuti Militari. Po II wojnie światowej, choć Anglicy proponowali mu obywatelstwo, postanowił wrócić do kraju. Wielu polskich żołnierzy walczących na Zachodzie obawiało się powrotu do kraju. Mimo że powojenny los na emigracji często nie był dla nich łaskawy, nierzadko musieli się imać podrzędnych zajęć, to jeszcze gorzej wyglądały perspektywy w komunistycznej Polsce. Mogli się spodziewać prześladowań, a nawet aresztowania i uwięzienia na długie lata.    
Stanisław Skalski wrócił do Polski w 1947 roku. Był to rok, kiedy komuniści sfałszowali wybory do Sejmu, a opozycyjny wicepremier Stanisław Mikołajczyk z obaw o aresztowanie uciekł na Zachód.    
Stanisław Skalski został w polskiej armii instruktorem do spraw pilotażu, ale już rok później, w 1948 roku, trafił do aresztu. Oskarżono go o szpiegostwo, a potem skazano na karę śmierci. Przeżył, choć nie napisał prośby o ułaskawienie.    
Podczas śledztwa zetknął się z Adamem Humerem.    
? Na przesłuchaniu u Humera ? opowiadał mi ? położyli mnie brzuchem na stołek, spodniami okręcili nogi, żebym nie kopał. Czułem, jakby mi nogi obcinali, słyszałem świst powietrza, więc tłukli chyba czymś metalowym.    
? Czym biliście Skalskiego? ? zapytałem Adama Humera.    
? Niczym ? odpowiedział. ? Mogło się zdarzyć, że parę razy go uderzyłem, ale tylko ręką.    
Mimo że się opierał, starałem się wciągać go w rozmowy o biciu. Jeżeli już mi się to udawało, unikał dosłownego określenia, mówił o ?przymusie fizycznym?.
Sławomir Hordejuk[89.70.225.142]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(30) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2015-12-31, 23:45 :
Dobry Wieczór!    
Czy i mnie ktoś pomógłby w nabyciu tej książki?    
Serdeczne noworoczne życzenia!    
A.R.
A.R
[87.206.174.105]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(29) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2014-07-01, 23:04 :
WItam     
    
Za pomoc dziękuje książkę nabyłem. Właśnie idzie pocztą, a z nią wracają emocje jak przy czytaniu " Cyrku Skalskiego"    
    
Pozdrawiam Paweł
Paweł Budzeń
[151.248.62.114]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(28) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2014-06-26, 18:06 :
Witam,    
    
Książkę można nabyć w lotniczym antykwariacie Roberta Gretzyngiera    
lotniczyantykwariat.istore.pl/pl/stanislaw-skalski.html    
    
Pozdrawiam
Krzysztof Kaczmarek[77.253.74.55]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(27) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2014-06-26, 09:54 :
Dzień dobry     
    
Wiem że wątek jest dość stary. Szukam możliwości nabycia tej książki. Czy to jeszcze możliwe?     
    
Pozdrawiam Paweł
Paweł Budzeń [151.248.62.114]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(26) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2011-10-27, 22:17 :
Witam,     
przymierzam się do pisania pracy licencjackiej o gen. Stanisławie Skalskim, i poszukuje jego biografii lub wspomnień współtowarzyszy. I tu się rodzi moja prośba, czy ma ktoś jakieś dostępne materiały w tym temacie, lub wskazówki jak dotrzeć do prac Ochabskiej i/lub Michalaka? Gdyż nie ukrywam że są to pozycje trudne dla mnie do znalezienia...    
Patrycja[89.73.62.54]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(25) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2008-01-23, 19:30 :
Witam serdecznie    
    
Chciałbym odświerzyć temat, książka Pania Katarzyny Ochabskiej o Naszym wspaniałym pilocie i człowieku, gen. Stanisławie Skalskim jest dostępna tylko u autorki i w podanym tutaj wydawnictwie? Dobrze zrozumiałem? Poszukuje jej od dłuższego czasu ale jakoś nigdzie nie mogę na nią trafić!!! Prosiłbym o jakieś info co do sposobu i dostępności jej nabycia. Moje gg 1981511.    
    
Pozdrawiam wszystkich znawców i fascynatów Polskich skrzydeł.    
    
Andrzej
Andrzej NowakDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(24) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-16, 00:47 :
Od czasu do czasu udaje mi się posłuchać , a nawet uczestniczyć w rozmowie pisarzy parających się awiacją, jako głównym tematem. Nie wiem, czy należy być w wywiadzie, żeby potem pisać scenariusze Jamesa Bonda. Czasem wydaje mi się, że lepiej jak wśród namaszczonych tuzów pojawi się skrytykowana biografia pisana kobiecą ręką. Mam, niestety do czynienia z pożal się Boże historykami, których na własny użytek nazywam histerykami. Ilość pretensji wygłaszanych pod adresem nielubianych autorów - konkurentów, zagłusza główny temat, jaki autor powinien przedstawić. Kronikarze są cenni, ale doceniając ich wysiłek wiem, że najbardziej rzetelny skorowidz dat i nazwisk , to jeszcze nie historia. Tutaj liczy się Iskra Boża, wyczucie stylu i autentyczny polot twórczy. Ochabska to ma! ... cokolwiek o jej książce mówią najbardziej szacowne, najmądrzejsze osoby i najbardziej zasłużone w środowisku autorytety. Od jednej z takich osób usłyszałem kiedyś, że to nie jest po prostu zajęcie dla kobiet. Myślę, że nikt już nie ma patentu na pisanie o lotnictwie i na szczęście skończyły się czasy desygnowania ludzi uprawnionych do zajmowania się określoną dziedziną awiacji, kawalerii, marynarki czy piechoty. Życzę sobie więcej tak niekompetentnych (to nie mój, lecz środowiskowy osąd) osób zainteresowanych tak bardzo lotnictwem, że jest w stanie porwać za sobą nie tylko garstkę zapaleńców, ale ludzi nie orientujących się w skali niegdysiejszej popularności dziejów polskich skrzydeł. Dzisiaj wszelkimi sposobami trzeba to wskrzesić aby nie zamarło w nas wspomnienie dawnej chwały wraz z kolejnym odejściem Rycerza przestworzy do Niebieskiej Eskadry.
Zbigniew KowalewskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 33, strona 1 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców