Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Tajemniczy Spitfire (2007-08-28,15:50)

Ot i taka ciekawostka.Na jednym z forum została zamieszczona fotografia przedstawiająca nieuzbrojonego “srebrnego “ Spitfire z polską szachownicą w nietypowym rozmiarze oraz z oznaczeniem funkcyjnym Wing Commander.    
forum.keypublishing.co.uk/showthread.php?t=59739&highligh    

Monte ChristoDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 8, strona 1 z 1

(8) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-28, 15:50 :
Cytat:
Widzisz Wojtku, do mnie potrafisz się o źle postawiony przecinek przyczepić, a sam wypisujesz takie rzeczy...

Kiedyś, drogi Franku, od tego nagromadzonego wewnątrz Ciebie jadu i złośliwości po prostu eksplodujesz. Dobrze chociaż, że w Warszawie.
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-28, 13:24 :
Widzisz Wojtku, do mnie potrafisz się o źle postawiony przecinek przyczepić, a sam wypisujesz takie rzeczy...    
Historię tego Spitfire znam, ale z przykrością muszę odmówić wszelkich komentarzy ze względu na lojalność wobec autora opracowania na ten temat.    
Panie Grzegorzu, z tego co pamiętam żółte pasy pozostały na naszych Spitfire do rozwiązania SP, potem już się tym nie interesowałem.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-28, 11:21 :
Rzeczywiście większośc Mk.XVI ma czarny kołpak, ale nie wiąże się to z wersją, miejscem produkcji, ale bodaj od początku stycznia 1945 obowiązującym rozkazem dla 2TAF likwidującym jednocześnie pas przed usterzeniem i kolor kołpaka zmieniający ze Sky na czarny ( nie pamiętam, czy jednocześnie usunięto też żółte krawędzie natarcia?). Polacy dostali Mk.XVI chyba dopiero w lutym? Więc wszystkie powinny miec regulaminowe malowanie.
Grzegorz Cieliszak
(5) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-28, 02:41 :
Cytat:
Raz, czy możesz z całą pewnością stwierdzić, że jest on czarny, dwa, czy znasz przepisy odnośnie malowania samolotów RAF?

Nie i nie.    

A może Ty masz cokolwiek do powiedzenia na temat zdjęcia?    
Jeśli wiesz, że napisałem coś źle - to sprostuj. Bo jak na razie to zadałeś 3 nic nie wnoszące pytania...    

Zaproponowałem, że może jest to XVI bo (wyłączając samoloty 318 dywizjonu, PFT) na fotografiach polskich Spitfire'ów z ciemnym śmigłem widziałem tylko Sptfire'y XVI 131 skrzydła - których kołpaki/osłony piasty śmigła miały kolor czarny.
(4) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-28, 00:11 :
Chodzi Ci o kołpak śmigła? Raz, czy możesz z całą pewnością stwierdzić, że jest on czarny, dwa, czy znasz przepisy odnośnie malowania samolotów RAF?
Franek
(3) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-27, 22:40 :
Cytat:
A jaki jest związek między kolorem śmigła (u wszystkich Aliantów z reguły czarnym), a wersją samolotu?

A jakoś widywałem zawsze zdjęcia XVI z czarną osłoną piasty i jakoś kolor ten kojarzę bardziej z XVI niż z I, II, V czy IX, ale nie wiem czy to jakaś prawidłowość czy nie.
(2) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-27, 20:55 :
A jaki jest związek między kolorem śmigła (u wszystkich Aliantów z reguły czarnym), a wersją samolotu?
Franek
(1) Re: Tajemniczy Spitfire z dnia 2007-08-27, 02:27 :
Na fotce widać z lewej pilota 317 Dywizjonu Myśliwskiego "Wileńskiego" Sgt Krzysztofa Pawlika. Pawlik trafił do 131 Skrzydła Myśliwskiego dopiero po wojnie (przydział 7 maja 1945 r.), czyli w okresie gdy w całym skrzydle były Spity XVI.    

Na Spitfire'ach się w ogóle nie znam, ale czarne malowanie śmigła podpowiadałoby, że to raczej XVI a nie IX?    

Dziwne jest rozmiar szachownicy oraz jakoś niezdarnie domalowany do tego POLANDa...

znalezionych: 8, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców