Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Niebieska Eskadra (2007-11-15,16:34)

Wszystkich miłosników historii polskich skrzydeł pragnę zawiadomić z przykroscią, że generał pilot Tadeusz Andersz dołączył do Niebieskiej Eskadry.    
Był absolwentem XIII dęblińskiej promocji, brał udział w kampanii we Francji, był pilotem 315.DM, dowódcą Eskadry w tymże Dywizjonie, latał 61 Dywizjonie USAAF, dowodził 315.DM po smierci E.Horbaczewskiego, był ostatnim dowódcą 306.DM.    
Po wojnie służył w RAF, był aktywnym działaczem Stowarzyszenia Lotników Polskich. Jeszcze miesiąc temu goscił (wraz z innymi polskimi weteranami) na pokazach lotniczych w Duxford. Widzielismy się tydzień temu...był jak zawsze usmiechnięty.

piotrDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 9, strona 1 z 1

(9) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-11-15, 16:34 :
...ostatni lot z Northolt...

piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-11-14, 17:07 :
Jutro, w godzinach popołudniowych (14-15) udającego się w swój ostatni lot do Polski generała Andersza pożegna przelatujący nad lotniskiem Northolt Spitfire.
piotr
(7) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-11-14, 16:20 :
Wiem, że to namiastka, ale dzisiaj, już po śmierci bohatera podaję do sieci dla przypomnienia 20 minutowy fragment rozmowy, a właściwie monologu gen.pil. Tadeusza Andersza znajduje się w moich materiałach pod adresem internetowym:    

www.dailymotion.com/ZbigniewKowalewski/video/x3ftrp_shortairmen_events    

Filmu o zmarłym lotniku nikt w telewizji nie chce, więc musimy polegać tylko na własnych kanałach informacji.    

Ze smutkiem, filmowym i lotniczym pozdrowieniem,    

Zbigniew Kowalewski    

Zbigniew KowalewskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-11-06, 13:25 :
Wszystkich tych, którzy chcieliby pożegnać generała Tadeusza Andersza chcę poinformować, że 15 listopada o godz. 11 w kosciele A.Boboli w dzielnicy Hammersmith w Londynie odbędą się uroczystosci pogrzebowe. Następnie trumna odleci do Warszawy.    
16 listopda od 11 do 12.30 odbędą się uroczystosci w Katedrze Polowej a pogrzeb będzie miał miejsce na Starych Powązkach, w Al. Zasłużonych. Generał spocznie w grobie rodzinnym.
piotr
(5) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-11-03, 11:31 :
...jeszcze pod koniec sierpnia tego roku wziął udział w V Światowym Zjeździe Lotników Polskich w Warszawie, tu podczas "Apelu Pamięci" pod Pomnikiem na Polach Mokotowskich...

PiotrH
(4) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-10-31, 16:11 :
...i do końca aktywną.

piotr
(3) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-10-31, 15:09 :
Pogrzeb w Warszawie. Miejmy nadzieję, że Władze staną na wysokości zadania    
Tadzio Andersz, choć różne rzeczy opowiadał, był Niezapomnianą Postacią!    
KrzysztofDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-10-30, 19:48 :
Smutna wiadomość Panie Piotrze.    

"Mümler przydzielił mnie do Dywizjonu 315, tego samego, którego pilotów spotkałem w Embassy Club. Dowódcą dywizjonu był wtedy major Tadeusz Sawicz; on z kolei oddał mnie pod opiekę jednego z dowódców eskadr, porucznikowi Tadeuszowi Anderszowi. Tym dwu ludziom zawdzięczać miałem najcenniejsze lekcje na temat walk powietrznych. (...) Bardzo zaprzyjaźniłem się z Tadkiem Anderszem, nieco starszym ode mnie szczupłym, przystojnym lwowiakiem. Pochodził on z dobrze sytuowanej, inteligenckiej rodziny, którą porzucił uciekając z Polski".    

"Jakże ciężko było powiedzieć, żegnajcie, wszystkim drogim przyjaciołom z Dywizjonu 315, zwłaszcza Tadeuszowi Anderszowi. Spędziliśmy cały wieczór w barze, ale w końcu przyszedł na mnie czas. (...) Żaden z nas w tym czasie nie wiedział, że zrządzeniem losu przyjdzie nam w przyszłości raz jeszcze latać razem".    

Francis S. Gabreski "Gabby pilot myśliwski"
308_MiGolDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Niebieska Eskadra z dnia 2007-10-29, 18:36 :
[i]
Grześ

znalezionych: 9, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców