Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: w niewoli... (2010-06-29,23:29)

witam,     
poszukuję informacji na temat kilku załóg z 301 Dywizjonu Bombowego, choćby potwierdzenia, że niżej wymienieni lotnicy do końca wojny nie służyli już w żadnej jednostce PSP.    
    
21/22 października 1941 roku    
Pilot F/Sgt. Ludwik Cieślak, pilot Sgt. Mieczysław Borodej, nawigator F/O Jan Riedl, radiooperator Sgt. Antoni Stalewski, strzelec Sgt. Antoni Młodzik, strzelec Sgt. Andrzej Kleeberg.    
    
10/11 kwietnia 1942 roku    
Pilot P/O Jerzy Wasilewski, pilot Edmund Burszewski, nawigator S/Ldr Kazimierz Przykorski, radiooperator Sgt. Edward Mucha, strzelec Sgt. Marian Zawodny, strzelec Sgt. Leon Błach.    
    
28/29 sierpnia 1942 roku    
Pilot P/O Józef Tyszko, pilot F/O Władysław Gandor, nawigator F/O Stanisław Świda, radiooperator Sgt. Antoni Wasiak, strzelec F/O Edward Mucha, strzelec Sgt. Jan Uramowski.    
    
pozdrawiam,    
PiotrH
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 14, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

(4) Re: w niewoli... z dnia 2007-12-27, 01:48 :
Cytat:
21/22 października 1941 roku     
Pilot F/Sgt. Ludwik Cieślak, pilot Sgt. Mieczysław Borodej, nawigator F/O Jan Riedl, radiooperator Sgt. Antoni Stalewski, strzelec Sgt. Antoni Młodzik, strzelec Sgt. Andrzej Kleeberg.
    
    
Z załogi F/O Riedla tylko sierżantowi Borodejowi udało się później uciec z niewoli. Po pobycie w Dulag Luft (Oberrusel) i Stalag VIII-B (Lamsdorf) 18.03.1942 roku ucieka z obozu i przedostaje się do Lwowa. Jest w Okręgu AK Lwów - referentem d/s zrzutów (pseudonimy konspiracyjne "Wojciech", "Lis" i "Śruba". Konspiracyjny awans na stopień oficerski (kapitan ???). 26.07.1944 roku aresztowany przez NKWD, wyrok 20 lat obozu pracy przymusowej na Kołymie. Ciężko ranny podczas wybuchu w kopalni złota. Powrócił do Kraju dopiero w 1955 roku.    
Pozostali członkowie załogi F/O Riedla powrócili z niewoli do Wielkiej Brytanii po zakończeniu wojny    
    
    
    
    
    
    
Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: w niewoli... z dnia 2007-12-26, 22:32 :
dziękuję za informacje,    
    
Ostatnio wziąłem się za opracowanie strat operacyjnych 301 Dywizjonu i o ile z poległymi nie mam problemu z oczywistych powodów, to z niektórymi załogami "w niewoli..." sprawa nie jest już taka prosta. W dokumentach dyonu można znaleźć informacje w rodzaju "na dzień ... załogę uznano za zaginioną" ale nie mogę mieć pewności, że niektórym lotnikom nie udało się uniknąć niewoli i przedostać jakoś do Anglii. O ile potrafię ustalić, czy jeden z drugim służyli później ponownie w 301 Dywizjonie, czy 1586 Eskadrze, to nie mam pewności co do tego, czy nie służyli w innej jednostce.    
    
No i jak narazie wyszło mi, że wraz z internowanymi i "w niewoli" 301 Dywizjon Bombowy (licząc z załogami przydzielonymi do 138 Sqdn RAF włącznie) stracił ok. 50 załóg do listopada 1943 roku... (w tym internowanych załóg raptem trzy)
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: w niewoli... z dnia 2007-12-26, 21:44 :
Pan Andrzej (przy okazji syn slynnego generala) mieszka w Australii. O ile pamietam Piotrze, dawalem Ci jego namiary.    
Pozdrawiam
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: w niewoli... z dnia 2007-12-26, 12:18 :
Kleeberg Andrzej po powrocie z niewoli służył w (jak sam napisał) w ``Bazie Sił Powietrznych Dunholme-Lodge w latach 1945-46w stopniu chorążego.``
ZenekDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 14, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców