Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2014-04-28,08:56)

Myśl o założeniu takiego tematu nurtowała mnie już od dłuższego czasu. Niejako dla przeciwwagi dla tematu „Nieustający konkurs bez nagród …ale z satysfakcją” gdzie uczestnicy forum dopisują historię do zdjęć polskich samolotów zestrzelonych w wojnie obronnej 1939 roku postanowiłem założyć podobny temat ale dla strony naszych przeciwników. Tak, tak, lotnictwo niemieckie również traciło swoje samoloty w tej walce.     
Będę w tym temacie wstawiał (w miarę wolnego czasu i możliwości) zdjęcia, które można z dużym prawdopodobieństwem przypisać do okresu walk wrześniowych. Wbrew pozorom ukazuje się ich dość dużo, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wędrówki po ebay i innych stronach internetowych.     
Ostateczna decyzja nastąpiła po przeczytanym poście trochę niżej „Kto popsuł niemiaszkom samolocik” i dość sprawnie przeprowadzonej identyfikacji tamtego Me-109.    
Nie będę tu odkrywał Ameryki stwierdzając, że liczę na aktywność uczestniczącego w niektórych dyskusjach z pogranicza zmagań niemiecko – polskich – Pana Mariusa Emmerlinga i innych znawców tematyki Luftwaffe.     
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.     
Mam nadzieję, że Pan „gretza” nie pogniewa się za wykorzystanie tytułu do tej zabawy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 39 z 67
«  -  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  -  »

(283) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-09, 01:23 :
Załączam jeszcze raz Henschelka....

Łukasz
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(282) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-09, 01:22 :
Poniższy post o Hs 126 z AOK 3 dotyczy zdjęcia z postu 243.    

Plik nie załadował się na stronę, chociaż miałem komunikat, że "plik został pomyślnie załączony".
Łukasz
(281) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-09, 01:18 :
Witam    

ten Henschel Hs 126 pochodził prawdopobnie z eskadry sztabowej AOK 3 (dowództwa niemieckiej 3. Armii) i został zestrzelony, jak się wydaje 7 września 1939 roku przez km-y 4. szwadronu 17 Pułku Ułanów, który stał na postoju w Dąbiu. Z relacji ustnej świadka przekazanej mi przez pana Juliusza Molskiego, wiem, że jednosilnikowa maszyna niemiecka lądowała przymusowo koło Dąbia w dorzeczu Neru. Z relacji oficera z 7. Dywywizjonu Artylerii Konnej wiadomo, że załoga została wzięta do niewoli z mapami. Z relacji d-cy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii gen. Abrhama wiadomo, że jeden lotnik miał być przywieziony do sztabu tej jednostki. Podaje on jednak, że maszynę strąciła około południa bateria opl Wlkp. BK, a załoga miała być 5 osobowa - dwóch ludzi miało zginąć, dwóch rannych zmarło tuż po lądowaniu, a jednego dostarczono do sztabu. Gen. Abraham nie był na miejscu zestrzelenia niemiekciej maszyny, więc zapewne jego pzekaz zawiera pewne nieścisłości.

Łukasz ŁydżbaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(280) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-09, 00:13 :

Poppy,    

Dzięki za cytaty. Pierwsze co się nasuwa, to pytanie czy można zmieścić człowieka do kadłuba Bf109? W P11 latali po dwóch, Horbaczewski też zdaje się kogoś przewoził Mustangiem. Nie wiem jednak na ile to było możliwe w Bf109. Wspomnienia są jednak wspomnieniami a meldunek Nazarkiewicza był sporządzony od ręki i przywołuje zeznania Behrensa.     

Arek
(279) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-09, 00:02 :

Franku,    

Raz jeszcze dziękuję za zaangażowanie. Jednak Remigiusz wyraźnie napisał w jakim celu zakłada ten wątek. Chciałbym się tego trzymać.    

Wracając więc do tematu "kto zepsuł samolocik" - interesujące są te inne wersje na temat Behrensa o których wspomniałeś. Czy mógłbyś coś więcej napisać co konkretnie miałeś na myśli?    

Arek
(278) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-08, 10:35 :
Witam    

Dzięki Wam za szybką odpowiedź. Wiem o książce zza naszej południowej granicy i stąd pytam, tym bardziej że taką samą informację można znaleść w Monografii Bf 109 A. Skupiewskiego z Aj Presu. Choć tam chyba jako zwyciężca wymieniany był Borowski. Nie obrażając nikogo podejrzewam, że chyba ktoś przepisał od kogoś, ale nie wiem który Buch był pierwszy. Tak czy inaczej coś już wiem.     

Pozdrawiam
MateoDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(277) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-08, 09:25 :
O Fw. Wernerze Pfengelu wspomina autor książki "Messerschmitt Bf 109 Evropa 1939-1940", RUBICO, s.r.o. Olomouc, Miroslav Šnajdr. Na str. 20 tej pracy pisze, że został on zestrzelony 1 września w walce popołudniowej przez pchor. Radomskiego ze 113 eskadry i uratował życie skokiem spadochronowym. Był pilotem 3./JG 21. Zaraz za tym podaje o taranie pilota 113 eskadry (??!!) ppłk. Pamuły. Skąd te informacje pochodzą nie w sposób wyśledzić. Podaje jednak bogatą bibliografię.
staryDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(276) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-08, 09:13 :
Na 99% tak osoba nie byla pilotem I./JG21 we wrzesniu 1939.
Poppy
(275) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-08, 08:36 :
Witam    

Korzystając, że było nieco o JG 21 mam pytanie do znawców:    

Co wiecie o niejakim Pfengelu?    
Czy taka persona istniała?    
Czy latał w JG 21?    
Czy ew. mógł uczestniczyć w locie 1 września?     
Będę wdzięczny za oświecenie mnie.
MateoDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(274) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2009-01-06, 18:57 :
Cytat:
Dziękuję za zaangażowanie. Znam twoje poglądy na temat Mariusa Emmerlinga i Poppy’ego, dlatego wierzę że twoje intencje są szczere. Jednak ogólny przekaz twego postu mnie nie przekonuje.     

Nieco krytycznego tonu Poppy'ego w odpowiedzi na mój post nie odbieram jako przyczynku do awantury. W tym wątku jak na razie dominują wypowiedzi merytoryczne. Nie odpowiada mi natomiast poziom dyskusji, jaki widać w wątkach sąsiednich. Dlatego też proponuję aby oszczędzić temu wątkowi i nie kontynuować tematu, bo się zaraz kilku zawodników zaangażuje i będziemy mieli powtórkę z rozrywki.

Poppy jest jedną z osób odpowiedzialnych za "zagęszczenie atmosfery" na tym forum. To, co wypisuje on w tym wątku, to jedno, to co w innych wątkach i na innych forach pod różnymi pseudonimami, to drugie. Nie zapominaj, że Emmerling też zaczynał od takich drobnych uszczypliwości. Pamiętaj, być może jest to samolot Behrensa (duże prawdopodobieństwo) i być może sam lądował, ale nie zapominajmy, że są inne wersje i że zdjęcia są często fałszowane dla zwiększenia atrakcyjności. Stwierdzenie wygodnego dla siebie faktu w sposób arogancki i nie dopuszczający żadnej dyskusji, to jest właśnie Emmerling!
Franek

znalezionych: 663, strona 39 z 67
«  -  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców