Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2014-04-28,08:56)

Myśl o założeniu takiego tematu nurtowała mnie już od dłuższego czasu. Niejako dla przeciwwagi dla tematu „Nieustający konkurs bez nagród …ale z satysfakcją” gdzie uczestnicy forum dopisują historię do zdjęć polskich samolotów zestrzelonych w wojnie obronnej 1939 roku postanowiłem założyć podobny temat ale dla strony naszych przeciwników. Tak, tak, lotnictwo niemieckie również traciło swoje samoloty w tej walce.     
Będę w tym temacie wstawiał (w miarę wolnego czasu i możliwości) zdjęcia, które można z dużym prawdopodobieństwem przypisać do okresu walk wrześniowych. Wbrew pozorom ukazuje się ich dość dużo, trzeba tylko poświęcić trochę czasu na wędrówki po ebay i innych stronach internetowych.     
Ostateczna decyzja nastąpiła po przeczytanym poście trochę niżej „Kto popsuł niemiaszkom samolocik” i dość sprawnie przeprowadzonej identyfikacji tamtego Me-109.    
Nie będę tu odkrywał Ameryki stwierdzając, że liczę na aktywność uczestniczącego w niektórych dyskusjach z pogranicza zmagań niemiecko – polskich – Pana Mariusa Emmerlinga i innych znawców tematyki Luftwaffe.     
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.     
Mam nadzieję, że Pan „gretza” nie pogniewa się za wykorzystanie tytułu do tej zabawy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 50 z 67
«  -  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  -  »

(173) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-19, 00:28 :
    
Opis do zdjęcia HE-111 V4+DW    
    


Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(172) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-19, 00:20 :
    
Dotyczy postów 163, 164, 166 (samolot Heinkel He-111 V4+HA)    
    
Cytat:
Jak podał Poppy - zapewne na podstawie książki Mariusa - V4+HA został zestrzelony 6.IX.39 w locie na rozpoznanie i spadł ok. 25 km na wschód od Tomaszowa (Mazowieckiego - to mój dopisek) i jak pisze autor spłonął. Jak widać na zdjęciu cała tylna część pozostała.
    
    
Cytat:
"KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK"
    
    
V4+HA 06.09.39 własny myśliwiec z 3/ZG2.    
    
Znaczy, sami sobie zepsuli ... :)    
    
A skoro sami zepsuli, to wiedzieli, gdzie zepsuli i wysłali ekspedycję poszukiwawczą.    
    
Dla współczesnych "poszukiwaczy zaginionej ... " mała niespodzianka. Wykrywacze w dłoń i możemy udać się na poszukiwanie resztek samolotu. Może jeszcze coś zostało. Miejsce jest z grubsza znane ( - około 25 km na wschód od Tomaszowa Mazowieckiego), a dziś , dzięki zapobiegliwości lotnika z KG1 można podać dokładniejszą lokalizację pozostałości wraku. Bardziej dokładnego opisu nie znajdziecie ... Do przeszukania tylko kilka ha ! hehehe    
    
    
    
    


Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(171) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-14, 11:40 :
    
Witam.    
    
Ad.169    
Cytat:
W 50 %. Brakuje mi nazwisk dzielnej załogi :)
    
    
Czyżbyś nie posiadał odpowiedniej literatury? Wstydź się (-;    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(170) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-14, 11:40 :
    
Witam.    
    
Ad.169    
Cytat:
W 50 %. Brakuje mi nazwisk dzielnej załogi :)
    
    
Czyżbyś nie posiadał odpowiedniej literatury? Wstydź się (-;    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(169) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-14, 04:46 :
    
Cytat:
Myślę, że zadowoliłem Cię tą odpowiedzią.
    
    
W 50 %. Brakuje mi nazwisk dzielnej załogi :)    
    
    
Cytat:
twoja obecność Remigiuszu na Myśliwcach pozwala mi sądzić, że ciebie tam nie było w tym czasie, ale gdybyś nawet był na grzybkach to nic ci nie groziło
    
    
    
Niestety, operowałem wówczas w nieco innym rejonie, jak by opisał to autor zdjęcia "Abgeschossen bei Hohensalze .... " czyli dokładnie w przeciwnym kierunku. A nasza para myśliwców (szef sztabu (małżonka) na pozycji prowadzącego, ja z tyłu jako zamykający) mieliśmy pełne ręce roboty. Naszym łupem padła (między innymi) całą eskadra He-139 "Pilze" i wiele innych pomniejszych "myśliwców" osłony. Dużo by o tym opowiadać. Po udanym polowaniu powróciliśmy na macierzyste lądowisko w m. Osowa Góra (co za dziwny zbieg okoliczności, może to te same "Ossowice ?) bei Bromberg i lądowaliśmy bez przeszkód około godz. 14.00. :)

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(168) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-14, 02:51 :
Witam.    
    
ad.166 - He 111 V4+HA i V4+FA    
    
Nie wiem Remigiuszu na ile orientujesz się w tych oznaczeniach ale jedno Ci powiem, że obydwa samoloty były samolotami ze sztabu - świadczy o tym litera "A",1 pułku bombowego (KG 1) - kod literowo-cyfrowy "V4".    
    
Jak podał Poppy - zapewne na podstawie książki Mariusa - V4+HA został zestrzelony 6.IX.39 w locie na rozpoznanie i spadł ok. 25 km na wschód od Tomaszowa (Mazowieckiego - to mój dopisek) i jak pisze autor spłonął. Jak widać na zdjęciu cała tylna część pozostała.    
    
Cytat:
A ten drugi to raczej nie jest V4+FA bo ten został stracony na początku IX i nie spłonął.
    
    
No cóż autor albumu, lotnik KG 1 na pewno się pomylił tylko. Tylko o dziwo prawidłowo opisał miejsce zdarzenia .    
Zobacz sobie Remigiuszu gdzie leży miejscowość Mrocza, prosto na północ od Nakła nad Notecią.    
    
W tym dniu Eskadra Sztabowa miała między innymi zbombardować lotnisko Ossowice pod Bydgoszczą ( twoja obecność Remigiuszu na Myśliwcach pozwala mi sądzić, że ciebie tam nie było w tym czasie, ale gdybyś nawet był na grzybkach to nic ci nie groziło). Z powodu gęstej mgły zadania nie wykonano. Zbombardowano natomiast kolumny wojsk pod Bydgoszczą z kosiaka i właśnie po takim ataku He 111 H (V4+FA) musiał siadać, najpewniej po uszkodzeniu od odłamków własnych bomb jak Dorniery znad Krakowa i Krosna w dniu 1.IX.     
Może i jego uszkodzenia były tylko w 50% 2.IX. ale 13 -ego wyglądał tak jak na zdjęciu z postu 165. Pewnie zwarcie się gdzieś zrobiło i zatlił się, a może lotnicy zestresowani chcieli zapalić papierosa i niechcący go sfajczyli.    
Myślę, że zadowoliłem Cię tą odpowiedzią.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(167) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-14, 02:30 :
Witam.    
    
ad.166 - He 111 V4+HA i V4+FA    
    
Nie wiem Remigiuszu na ile orientujesz się w tych oznaczeniach ale jedno Ci powiem, że obydwa samoloty były samolotami ze sztabu - świadczy o tym litera "A",1 pułku bombowego (KG 1) - kod literowo-cyfrowy "V4".    
    
Jak podał Poppy - zapewne na podstawie książki Mariusa - V4+HA został zestrzelony 6.IX.39 w locie na rozpoznanie i spadł ok. 25 km na wschód od Tomaszowa (Mazowieckiego - to mój dopisek) i jak pisze autor spłonął. Jak widać na zdjęciu cała tylna część pozostała.    
    
Cytat:
A ten drugi to raczej nie jest V4+FA bo ten został stracony na początku IX i nie spłonął.
    
    
No cóż autor albumu, lotnik KG 1 na pewno się pomylił tylko. Tylko o dziwo prawidłowo opisał miejsce zdarzenia .    
Zobacz sobie Remigiuszu gdzie leży miejscowość Mrocza, prosto na północ od Nakła nad Notecią.    
    
W tym dniu Eskadra Sztabowa miała między innymi zbombardować lotnisko Ossowice pod Bydgoszczą ( twoja obecność Remigiuszu na Myśliwcach pozwala mi sądzić, że ciebie tam nie było w tym czasie, ale gdybyś nawet był na grzybkach to nic ci nie groziło). Z powodu gęstej mgły zadania nie wykonano. Zbombardowano natomiast kolumny wojsk pod Bydgoszczą z kosiaka i właśnie po takim ataku He 111 H (V4+FA) musiał siadać, najpewniej po uszkodzeniu od odłamków własnych bomb jak Dorniery znad Krakowa i Krosna w dniu 1.IX.     
Może i jego uszkodzenia były tylko w 50% 2.IX. ale 13 -ego wyglądał tak jak na zdjęciu z postu 165. Pewnie zwarcie się gdzieś zrobiło i zatlił się, a może lotnicy zestresowani chcieli zapalić papierosa i niechcący go sfajczyli.    
Myślę, że zadowoliłem Cię tą odpowiedzią.    
    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(166) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-13, 15:54 :
Witam,    
    
V4+HA 06.09.39 własny myśliwiec z 3/ZG2.    
A ten drugi to raczej nie jest V4+FA bo ten został stracony na początku IX i nie spłonął.    
    
Poppy
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(165) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-13, 14:27 :
Ostatnio na ebay pojawił się wielce interesujący album lotnika z jednostki Kampfgeshwader KG1. Cały albym poświęcony był wojnie obronnej 1939 roku. Wśród zdjęć wyselekcjonowałem te, pasujące do tematu "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK"    
    
Pierwsze zdjęcie, dokładnie opisane przez autora fotografii:     
"Abgeschossen bei Neckel, am 13.9 1/2 7.00" i kod samolotu podany jako "V4 + FA".    
    
Samolot jak widać na zdjęciu podczas przymusowego lądowania "zdjął" fragment dachu na budynku w tle.    
Sądzę, że chodzi o miejscowość Nakło (proszę mnie poprawić, jeśli jest inaczej), kilka kilometrów od miejscowości w której mieszkam (Bydgoszcz).    
    
    
    
Pytanie do "Experten" o przyczynę tych dwóch (?, znak zapytania, bo być może jest to ten sam samolot, tylko błąd w opisie autora fotografii jesli chodzi o kod V4 + RA i V4 + FA ???)

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(164) Re: "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 z dnia 2008-09-13, 14:14 :
    
Cytat:
Być może, jak w przypadku „Nieustającego konkursu … „ uda się dopisać historię do tych zdjęć.
    
    
Z albumu jaki ostatnio pojawił się na ebay wyszperałem kilka fotek pasujących do tematu "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939"     
    
    
    
Drugie ujęcie:    
Kadłub z widocznym oznaczeniem samolotu: "V4 + RA". Doskonale widoczne uszkodzenia kadłuba spowodowane zapewne ogniem myśliwców ...    
    
    


Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 663, strona 50 z 67
«  -  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców