Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Nazwy dywizjonów PSP (2008-01-20,19:05)

Witam, "Kto, kiedy, na mocy czego" regulował nazewnictwo polskich dywizjonów w Anglii? Czy to była oddolna inicjatywa personelu danej jednostki, może dowódcy dywizjonu, czy też naczelnego Wodza?     

Twierdzenie, że np. 301 Dywizjon Bombowy był "Ziemi Pomorskiej", gdyż większość jego lotników służyła wcześniej np. w 4PL Toruń wydaje mi się zlekka "nieprecyzyjne". Roman Rudkowski, owszem - 4PL Toruń, ale jego zastępca Floryanowicz już niekoniecznie. Podobnie Król, Wodzicki i wielu innych lotników, którzy byli "w pierwszym składzie" 301 Dyonu wcześniej nie miała zbyt wiele wspólnego z Pomorzem. Więc jak to było?     

pozdrawiam,    
Piotr
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 23, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(3) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-17, 14:30 :
To mogło wyglądać następująco:    
Po wejściu w życie rozkazu Naczelnego Wodza o sformowaniu w ramach Bomber lub Fighter Command kolejnej jednostki bojowej (dywizjonu) PSP o nadanym przez dowództwo RAF numerze i wyznaczeniu jej dowódcy, tenże dowódca próbował skupiać wokół siebie personel i pilotów, z którymi służył w kampanii wrześniowej.    
.    
Najczęściej dotyczyło to poszczególnych pułków lotniczych od 1 do 6, przynajmniej w odniesieniu do jednostek myśliwskich, które były kolejno formowane.    

Ale w kwestii tego, co było najpierw: nazwa dywizjonu (co sugerowałoby czynniki odgórne) czy wywodzący się z jednej jednostki personel (co z kolei wskazywałoby na większą rolę dowódcy nowo formującej się jednostki), to trudno cokolwiek powiedzieć...    

Być może należałoby sięgnąć do dokumentów, rozkazów powołujących do życia poszczególne jednostki i sprawdzić, czy widnieją już na nich nazwy, czy jeszcze tylko numery, i ewentualnie, kiedy po raz pierwszy owe nazwy się pojawiają w oficjalnych dokumentach.    

Natomiast w kwestii dywizjonów bombowych, to z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że były nadawane odgórnie wg klucza można powiedzieć "patriotycznego", na co zresztą wskazywałyby same nazwy: Ziemi Mazowieckiej, Śląskiej, Wielkopolskiej, Pomorskiej, a nawet Czerwieńskiej (dla początkowo rozpoznawczego dyw. 309)    

Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-17, 11:45 :

Witam Piotr.    

Z tego co czytałem to zrozumiałem, że tworzenie dywizjonów, nadawanie im nazw to sprawa odgórna.    
Natomiast personel próbowano dobierać w ten sposób aby stworzyć jakąś ciągłość, coś co by miało swój rodowód, z czegoś się wywodziło - z eskadr wrześniowych. Na podstawie literatuy widać, że te związki były bardzo silne a nawet tworzyły się takie dywizjonowe (lokalne) patriotyzmy a nawet antagonizmy.    
Pewnie będziesz chciał coś na poparcie. W tej chwili mam małe kłopoty z czasem ale postaram się coś znaleźć.    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Nazwy dywizjonów PSP z dnia 2008-01-17, 11:44 :

Witam Piotr.    

Z tego co czytałem to zrozumiałem, że tworzenie dywizjonów, nadawanie im nazw to sprawa odgórna.    
Natomiast personel próbowano dobierać w ten sposób aby stworzyć jakąś ciągłość, coś co by miało swój rodowód, z czegoś się wywodziło - z eskadr wrześniowych. Na podstawie literatuy widać, że te związki były bardzo silne a nawet tworzyły się takie dywizjonowe (lokalne) patriotyzmy a nawet antagonizmy.    
Pewnie będziesz chciał coś na poparcie. W tej chwili mam małe kłopoty z czasem ale postaram się coś znaleźć.    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 23, strona 3 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców