Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Porucznik Walenty Wasilewski (2008-02-28,22:39)

Szanowni,    
Walenty Wasilewski jako jedyny polski lotnik został odznaczony DFM and Bar. Jednak bardzo trudno o nim znaleźć (w dostępnych mi publikacjach i w necie) jakiekolwiek informacje. Jako kpr. strz. sam. latał we wrześniu 1939 w 212 EB. Pawlak pisze "Walenty Wasylewski vel Wasilewski, kpr. strz. sam/por. strz. W Anglii latał bojowo w okresie 1940-1945 m. in. w 301 DB. Brak bliższych danych. Również w pracy p. Cynka jest o nim zaledwie wzmianka. Na stronie internetowej o 301 DB jest wzmianka o tym, że był w załodze samolotu, który wylądował w Szwecji. Ale przecież na DFM i Bar musiał ciężko zapracować. Tego odznaczenia nie dawano tak ot sobie. Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje o jego służbie w PSP i za dane biograficzne.
staryDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

(1) Re: Porucznik Walenty Wasilewski z dnia 2008-02-28, 22:39 :
Być może pierwszy raz dostał DFMa za lot w nocy z 29/30 października 1942 roku, operacja Wrench, lot na bombardowanie siedziby Gestapo w Warszawie. W drodze powrotnej Halifax załogi Szrajer, Kłosowski, Król, Wasilewski, Mol, Sołtysiak został zaatakowany przez nocnego myśliwca i jak napisał pan Kajetan Bieniecki w Lotniczym wsparciu dla Armii Krajowej "Radiotelegrafista F/S Wasilewski nadawał do ostatniej chwili położenie i SOS, a przed wodowaniem na Morzu Północnym spiął klucz. (...) Po 90 minutach przybyła łódź ratunkowa Foresters Centenary i z lodowatej wody wyłowiono całą załogę z dinghy".    
    
Nie pamiętam już czy gdzieś o tym czytałem, czy mi się teraz zdaje, ale Wasilewski latał chyba później w 300DB (naprawdę mogę się mylić) i prawdopodobnie "bara" do DFMa otrzymał za czyn wojenny podczas służby właśnie w tej jednostce.    
    
Niestety, pomimo starań, nie udało mi się jak dotychczas nawiązać kontaktu z rodziną Walentego Wasilewskiego. Po wojnie nie wrócił do Polski, zmarł w wieku 80 lat 20 stycznia 1996 roku w Weston-Super-Mare Avon w Anglii.
PiotrHDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców