miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2022-10-05,22:41)

Stałem się historykiem z przypadku. Porządkując książki po zmarłej teściowej trafiłem na informację, że w Jeleniej Górze, gdzie mieszkam, zamordowano czterech pilotów w ramach obławy za uciekinierami z tzw. Wielkiej Ucieczki.    
Na kanwie tych spektakularnych wydarzeń nakręcono znany film (tzw. duży format).    
Bulwersuje mnie, że mieszkańcy Jeleniej Góry nie mają o tym żadnego pojęcia. Ja mieszkając tu od 57 lat dowiedziałem się przypadkowo. Z owej czwórki dwóch to Polacy:    
kpt. Pawluk Kazimierz    
por. Kiewnarski Antoni    
Okazuje się, że wśród 76 skutecznie zbiegłych, było łącznie 6-ciu Polaków, Amerykanów nie było (filmowa fikcja).    
por. Król Stanisław - Jego biografia jest zamieszczona     
por. Kolanowski Włodzimierz    
por. Mondszajn Jerzy ( Mondschein ?)    
por. Tobolski Paweł (lub Piotr)    
Jako Polacy zostali wymienieni na liście zamordowanych 50-ciu j e ń c ó w w procesie w Norymberdze, co stanowiło przełom tego procesu i złamanie buty Goeringa.    
Bulwersuje mnie ignorancja lokalnych "historyków" - modne jest poszukiwanie niemieckich ciekawostek w Jeleniej Górze np. Hanna Reitsch tu się urodziła. A o sprawiedliwych się nie wie.    
    
    
    
    

Lech ŚmiarowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 135, strona 5 z 14
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(95) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2014-06-07, 01:59 :
    
    
Ciągle brakuje czasu...    
Zamieszczam więc tylko link:    
www.jeleniagora.pl/content/pomnik-dla-pomordowanych-lotnik%C3%B3w    
    
Lata kołatania dały efekt.    
    
    
..
L Śmiarowski
[79.186.252.89]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(94) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-10-16, 13:19 :
Witam.    
Ewa Ostrowińska    
Cytat:
Gdyby były potrzebne jeszcze inne (sprzed wojny), to postaram się znaleźć.
    
www.polishwargraves.nl/poland/7013.htm    
Wiesiek
W.G[95.160.67.177]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(93) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-10-15, 22:31 :
    
Szanowny Panie Kubo-Zenku, miło że zaznaczył Pan swoje uważne przeczytanie ostatnich wpisów.    
    
Tak na tym forum jest, że raz kliknięty wpis nie da się poprawić. Inaczej niż np. na portalu Nasza Klasa, gdzie przez kilkanaście minut po wyświetleniu można jeszcze coś poprawić. Tak jest z pierwszym wpisem sprzed pięciu lat - jest niedopracowany stylistycznie, A. Kiewnarski występuje tam jako porucznik, tymczasem jeszcze przed wojną został kapitanem. Za wszelkie uwagi oczywiście dziękuję.    
    
Pisze Pan, że nic nie da się dodać. Akurat mam inne zdanie i postaram się je uzasadnić w następnych wypowiedziach.    
    
    
..
Lech Śmiarowski
[83.27.245.22]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(92) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-10-14, 01:40 :
Panie Lechu, i nic tu nie można dodać! Kawaler VM zwykle piszemy z i wiadomo jak ...    
Z pozdrowieniami    
Kuba    
    
    
    
Zenek[62.244.159.21]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(91) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-10-13, 23:45 :
Miło, że się Pani zdecydowała zareagować.    
Każda pomoc jest mile widziana. Dziękuję.    
    
Ostatnie zdanie: mój stryj. - Można rozumieć, iż jest Pani córką brata Kazimierza Pawluka?     
    
    
    
Lech Śmiarowski    
..
lech Śmiarowski
[178.180.130.219]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(90) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-09-01, 17:41 :
Przeczytałam, że poszukuje Pan zdjęcia Kazimierza Pawluk. Na razie mam jedno 'pod ręką'. Gdyby były potrzebne jeszcze inne (sprzed wojny), to postaram się znaleźć.    
Porucznik Kazimierz Pawluk    
Urodzony: 01 sierpnia 1906    
Narodowość: Polska    
Jednostka: 305 (Polski) Squadron, RAF    
    
Flying Officer Kazimierz Pawluk    
Born: 1st August 1906    
Nationality: Polish    
Unit: 305 (Polish) Squadron, RAF    
Service No: P.0740    
POW No.: 23    
Recaptured: Hirschberg — z: Kazimierz Pawluk-mój stryj

Ewa Ostrowińska[79.191.30.18]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(89) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-03-28, 00:24 :
Piotrze    
    
Najlepiej na podstawie raportu z przesłuchania po powrocie z niewoli (zarówno z NA jak i IPMS)
piotr
[86.160.209.253]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(88) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-03-28, 00:21 :
Witam,    
Czy można jakoś potwierdzić, ustalić okres pobytu lotnika w Stalagu 3 w Żaganiu? Interesuje mnie Michał Benoit, radiooperator z 301DB.    
    
pozdrawiam,    
Piotr    
PiotrH[31.11.223.29]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(87) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-03-24, 23:15 :
Jeśli ktoś zainteresowany Wielką Ucieczką będzie 10. kwietnia w Poznaniu, zapraszam na mój wykład "Urodzony w Bergen, pochowany w Poznaniu. Dzieje pewnego lotnika", gdzie ten temat będzie poruszany. Wykład w ramach Wykładów Otwartych Wydziału Neofilologii UAM, godz. 17.00 Collegium Novum, sala C3.
twl[83.8.136.110]  [Odpowiedz]
(86) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2013-03-21, 00:33 :
    
Dziękuję za szybką, natychmiastową wręcz odpowiedź.    
    
    
Nie spieszyłem się z reakcją, bo... Mamy czas. Wątek ma już 5 lat - akurat rocznica...    
Nie chcę nasycać wątku wpisami, które niewiele merytorycznie wnoszą. Poza tym, przykryłbym Pański wartościowy wpis swoim, bo ostatni jest najlepiej widoczny.    
    
Można przyjąć, że przenosiny urn były rutynowym działaniem Brytyjczyków, którzy już mieli cmentarz w Poznaniu przed wojną i tylko przybyło po kolejnej wojnie pochówków i obowiązków. Nie mniej, ciekawa byłaby korespondencja w tej sprawie między odpowiednimi administracjami.    
    
Dlaczego drążę temat?    
Doszukując się jakiegoś drugiego dna? Jakichś oznak niechęci, lekceważenia wobec tamtej strony? Bo widzę tą niechęć jeszcze dziś. Wielu osobom, działaczom społecznym w mieście przedstawiałem życiorys mjr. Antoniego Kiewnarskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, zamordowanego wbrew przyjętym przez Niemcy zasadom prowadzenia wojny. Wymienionego z nazwiska w dokumentach z Procesu Norymberskiego... I widziałem ten uśmiech pobłażania. I takie : - Noo taak... Nie wiedziałem, że tu takie rzeczy się działy. Nooo ciekawe, ciekawe... - I tyle zainteresowania.    
    
Kiewnarski był nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń młodych adeptów lotnictwa. Miał znakomite relacje z wychowankami. Mógł się zadekować w dyplomacji, a sam wybrał super niebezpieczną służbę, nawigatora bombowca. Poświęcił się.     
Jest to postać godna do wskazania młodzieży jako wzór. Jelenia Góra to nie Warszawa, gdzie w centrum co podwórko, placyk jest jakiś pomnik, tablica upamiętniająca heroiczne czyny, dowody walki. Tutaj, śmiem twierdzić, epizod wyłapywania uciekinierów z Żagania jest najbardziej spektakularny. Zdawkowe kiwnięcie głową to zbyt mało...     
    
Uciekinierzy, wśród nich major Antoni Kiewnarski winni być godnie uczczeni.     
    
    
...    
L. Śmiarowski
[83.10.138.18]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 135, strona 5 z 14
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców