Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Andrzej Prochnicki (316) (2008-07-29,18:33)

Bedac rok temu we Francji w okolicach Amiens i jezdzac po polach natrafilem na skromny pomniczek z naswiskiem Andre Prochnicki, zmarl smiercia tragiczna 17 maja 1943. Ostatnio kupielm ksiazke p. Cynka Polskie Lotnictwo Wojskowe w Czasie Drugiej Wojny Swiatowej, gdzie znalazlem informacje o A. Prochnickim, ale w ksiazce jest blednie podane miejsce jego zestrzelenia. Wedlug ksiazki zestrzelono go na kanalem, gdzie go potem szukal caly dywizjon. Natomiast prawdziwe miejsce zestrzelenia jest z pewnoscia nieopodal Amiens. Udalo mi sie ustalic, ze kilka lat temu miejscowa grupa poszukiwawcza wydobyla samolot A. Prochnickiego. Na miejscu jego zestrzelenia, ktore znajduje sie zaraz za pomnikiem, ciagle leza drobne fragmenty jego samolotu takie jak luski, znalezlisimy tez rekawice lotnicza, etc. Jest to teren dosyc odizolowany, wiec nie nikt sie tam specjalnie nie kreci. Nagrobek w miescju updku samolotu zasponsorowali miejscowi rolnicy (i napisali imie jako Andre). Zaciekawilem sie tym incydentem i jestem ciekawy, czy ktos ma zdjecie Andrzeja Prochnickiego. Moze gdzie jest jeszcze jego rodzina? Zainteresowanym sluze zdjeciami z miejsca jego zestrzelenia. Pozdrawiam, Rafal ([email protected])
kapDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 10, strona 1 z 1

(10) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 18:33 :

Cytat:
Niestety myślę, iż tamten numer tego czasopisma jest praktycznie nieosiągalny.

"MILITARIA - Kwartalnik historyczno - modelarski, czerwiec 1991, vol. 1, no. 1."    

Nie chcę się chwalić, ale mam go w sowich zbiorach.    

Artykuł Sławomira Kowalskiego "Pytanie na powojnę"     

W artykule też zdjęcia z dywizjonu 316 (z archiwum panów: Krzysztofa Chołoniewskiego, Benedykta Dąbrowskiego oraz Lechosława Musiałkowskiego), spis wszystkich samolotów (numery seryjne, oznaczenia dywizjonowe - zapewne z książki lotów bojowych), fotokopia raportu bojowego z dnia 17.05.1943 roku.    

Jest też zapis, że materiał został opracowany m. inn. na podstawie dokumentów znajdujących się w Archiwym Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 17:51 :
dzieki wielkie, juz znalazlem
RKDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 12:44 :

Witaj RK    

Możesz tez zajrzeć do tematu "Prośba do kolegów o bystrzejszym wzroku" - tam były eksponowane zdjęcia.    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(7) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 12:39 :

Witaj RK    

Możesz tez zajrzeć do tematu "Prośba do kolegów o bystrzejszym wzroku" - tam były eksponowane zdjęcia.    

W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(6) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 10:31 :
dzieki wielkie, to brzmi interesujaco. na pewno mozna ten numer jeszcze gdzies znalezc, zobacze co sie da zrobic.     
Pozdrawiam, RK
(5) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 10:31 :
dzieki wielkie, to brzmi interesujaco. na pewno mozna ten numer jeszcze gdzies znalezc, zobacze co sie da zrobic.     
Pozdrawiam, RK
(4) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-29, 08:53 :
Witam    
Fotografia tego pilota zamieszczona była dawno dawno temu w czasopiśmie Militaria. Prócz tego fragmenty z jego pamiętnika ("..niedowiarska atmosfera Northoltu...") oraz świetne ujęcia Bf 109 z jego fotokaemu (z kilkudziesięciu metrów...) Niestety myślę, iż tamten numer tego czasopisma jest praktycznie nieosiągalny.    
Pozdrawiam
mateoDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-28, 22:34 :
Wojtku, obawiam się że to nie jest to zdjęcie. Na fotce jest P/O Bartys. Zresztą jest to fragment zbiorówki 316.DM zrobionej podczas wizyty NW gen. Sosnkowskiego w październiku 1943 roku, prawie dwa miesiące po smierci Próchnickiego.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-28, 16:53 :
dzieki wielkie, pozdrawiam
rkDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Andrzej Prochnicki (316) z dnia 2008-07-28, 16:10 :
Zdjęcie Andrzeja Próchnickiego:

Wojtek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 10, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców