W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: 1.9.39 Gnyś (2008-12-11,13:53)

W związku z tym, że ostatnio byłem w Londynie, pobieżnie (bo to nie moja "działka") ) sprawdziłem dokumenty dotyczące pierwszego zwycięstwa w Armii "Kraków".    
Oto fragment odpisu z telegramu płk. Sznuka do Dowódcy Lotnictwa z godzin rannych 2 września dotyczący działań z dnia poprzedniego.    

Greg S.Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 165, strona 1 z 17
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(165) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-11, 13:53 :
Takie pytanie. Może to już było powiedziane. W której powojennej publikacji pojawiło się przydzielenie Gnysiowi tych 2 Do-17. Czy nie były to "Czarne krzyże..." Skalskiego (podpis pod zdjęciem?)
Adam
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(164) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 12:15 :
co to znaczy "owy bombowiec" panie Emmerling?
Mietek
(163) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 08:31 :
Cytat:
Wniosek boli wszakze, ale jest jednoznaczny.

Tak jest, Mariushku, nie trzeba było słuchać tak głośno płyty z hitlerowskimi marszami, to teraz główka by tak nie bolała. Chyba że to odnowiona kontuzja po zderzeniu ze słupkiem...    

A tak wogóle, Towarzyszu Partyjny (Parteigenose) Emmerling, proszę nie lać wody. Pisze Pan nie na temat.    
Do widzenia.    
forumowicz
(162) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 04:52 :
Cytat:
Dlaczego Niemcy nie napisali tak: ...po opuszczeniu Krakowa ostatni klucz 7.Staffel zostal zaatakowany przez samotnego mysliwca. Po krotkiej walce dwa Do 17 odlaczyly sie od pozostalego i poszly do ziemi. Wskutek kolejnego ataku mysliwca oba Dorniery zderzyly sie ze soba i roztrzaskaly o ziemie.

Odpowiedź jest prosta: Niemcy nie widzieli Gnysia, bo ostatni klucz został w tyle. I tyle.Reszta jest emerlingowską ideologią.
Forumowicz 4
(161) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 02:00 :
Kolejne bolesne pytania...    

1.Dlaczego Gnys nie napisal tak: ...po uciecze przed Ju 87 skierowalem sie na polnoc, po minieciu Krzeszowic zauwazylem nagle eskadre bombowcow. Przed Olkuszem dopadlem ostatni klucz i zaatakowalem. Dwa bombowce odlaczyly sie od pozostalego i poszly do ziemi. Po kolejnym ataku zniknely mi z oczu.    

2.Dlaczego Niemcy nie napisali tak: ...po opuszczeniu Krakowa ostatni klucz 7.Staffel zostal zaatakowany przez samotnego mysliwca. Po krotkiej walce dwa Do 17 odlaczyly sie od pozostalego i poszly do ziemi. Wskutek kolejnego ataku mysliwca oba Dorniery zderzyly sie ze soba i roztrzaskaly o ziemie.    

Wniosek boli wszakze, ale jest jednoznaczny.    
MariusDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(160) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 01:49 :
Grzegorz, to dlaczego mowa o 2 "Do 17", a potem o samotnym "He 111" ?    
W raporcie jest mowa o tym, ze bylo to podczas lotu powrotnego na lotnisko. Czyli owy bombowiec nie byl przyczyna zaprzestania walki z dwojka Dornierow.    

W pierwszych dniach wrzesnia nikt z III/2 nie zglaszal Dornierow majac na mysli Do 17. Ale Gnys przekonywal w raporcie z 1945 r. do tego, ze bylo inaczej! Wniosek boli wszakze, ale jest jednoznaczny.    
(159) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 01:19 :
Cytat:

Ciekawe, czyzby kolejny bombowiec chcial zaatakowac Gnysia ?!

Przeciwnie. Ja ten cytat rozumiem, że Gnyś widząc trzeci samolot, poniechał poszukiwania wcześniej ostrzelanych maszyn i zaatakował, lub choćby próbował zaatakować ten trzeci, ale szybko odstąpił z braku amunicji.     
Może więc odległości między maszynami były na tyle duże, że to co było wg Ciebie samotnym Dornierem, który odłączył się jeszcze przez zaatakowaniem Rakowic z grupy bombowców atakujących na końcu (ok. 7:00) , to był ten trzeci z klucza?     

W relacji u Cynka nie ma nic ile czasu minęło od walki z parą dornierów i spotkaniem tego trzeciego.    
Grzegorz CieliszakDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(158) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 01:18 :
Oberleutnant     

"W drodze powrotnej oddałem, krótką serię do przelatującego He 111, na dużej ode mnie odległości, pod kątem 90 stopni, ale z powodu braku amunicji zawróciłem do bazy".    

Będziesz pan robił "raban", bo brakowało mi amunicji...to nie znaczy, że nie było. Cytat urwał pan w pół zdania i co? Po latach pan Gnyś powiedział jedno zdanie, kiedy pamiętał, że miał mało amunicji.    

W Pilocie Wojennym nr 2/1999 n str. 34 jest zdjęcie tej pokrywy silnika z przestrzelinami, ale jest marnej jakości i skan nic tu nie pomoże. Zdjęcie jest zapewne ze zbiorów autora artykułu pana Andrzeja Morgały.
Ktoś mało ważny
(157) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 00:41 :
Zabawa w piaskownicy znowu wrze... No to dodajmy jeszcze jedna zabawke:    

Po drugim ataku dwa z nich zniknęły mi z pola widzenia. Musiałem wracać, bo brakowało mi amunicji – mówił kapitan Gnyś trzy lata temu w Żuradzie. – Widziałem na ziemi ogień, ale nie miałem czasu zastanawiać się, czy są to trafione przeze mnie samoloty, bo z tyłu nadlatywał kolejny bombowiec.    

Ciekawe, czyzby kolejny bombowiec chcial zaatakowac Gnysia ?! I jezeli Gnys nie mial juz amunicji, to czym strzelal do samotnego He 111, jak w raporcie z 1945 r. ?    
Znowu te przeklete pytania... A zabawa wrze... Przestrzeliny, eh co tam ze dziurki po srubkach, w naglej potrzebie niech beda ukosne...    
(156) Re: 1.9.39 Gnyś z dnia 2008-12-02, 00:24 :
nie! nie! nie! Nie robcie mi tego! a moje dzieci? Czym je nakarmie?

znalezionych: 165, strona 1 z 17
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców