miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE (2020-08-13,12:59)

Witajcie.    
Przyznać muszę, że mam problem z założeniem tematu. Chodzi mi w jakim dziale go umieścić, W POGONI ZA LUFTWAFFE mamy swój "Nieustający konkurs...", w ROYAL AIR FORCE "Francusko - angielska...", w LUFTWAFFE "Kto zepsuł...". Chodzi o to, że pierwszoplanową "postacią" o której dyskutujemy jest sprzęt (samolot). Wiem, większość zdjęć oferowanych na stronach internetowych to właśnie samoloty, czołgi itd.     
Pozazdrościłem Kolegom którzy już prezentowali zdjęcia naszych lotników czy też nagrobki z ich mogił rozsianych po całym świecie i pomyślałem, że przecież wzorem Remigiusza który zainicjował wspaniałe w/w tematy powinniśmy na pierwszym miejscu postawić osoby bo to one tworzą historię. Spróbujmy może zarejestrować obiektywem aparatu fotograficznego takie osoby, sytuacje, miejsca które przedstawiają je za życia czy też jako miejsca ich spoczynku.    
Wybrałem ten dział aby znaleźli tu miejsce wszyscy, ci z Polski, jak i ci co walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej.    
Na początek chciałbym przedstawić zdjęcia trzech lotników, taki mały konkurs. Jak Koledzy myślą kogo one przedstawiają,    
pierwsze    

W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 2044, strona 170 z 205
«  -  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  -  »

(354) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-31, 18:05 :
Przemieszczając się dalej na południe dotarłem do Starachowic, miasta które nie udało mi się odwiedzić w poprzedniej wycieczce. Okazało się to dla mnie łaskawe bo nawiązałem kontakt z osobą bez której trudno by mi było znaleźć ten grób a chodziło mi o st.sierż.mech.lotn. Antoniego Polakowskiego

W.G[83.28.230.237]  [Odpowiedz]
(353) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-31, 17:30 :
Witam.    
W swych ostatnich wędrówkach celem których jest lokalizacja grobów naszych lotników oraz jeśli to możliwe kontakt z Krewnymi dochodzi jeszcze jeden problem, stan niektórych grobów. Zastanawiałem się nad tym do czyich sumień apelować - Władz samorządowych, Organizacji kombatanckich, Stowarzyszeń? Powstają Grupy Rekonstrukcyjne, może im by ktoś pomógł?    
Tymczasem trafiłem do Szydłowca gdzie pochowany jest ppor. obs. Podkowiński Wacław. Zginął wraz z dwoma innymi lotnikami w czasie lotu ćwiczebnego na samolocie PZL.37 "Łoś" dnia 5.06.1939 roku.

W.G[83.28.230.237]  [Odpowiedz]
(352) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-16, 23:35 :
Wracając do Dęblina postanowiłem - jak podpowiadał mi mój nos - zajechać do Wodzisławia. Wizyta w USC okazała się bardzo udana. Panie urzędniczki po wykonaniu telefonu i uzyskaniu zgody doprowadziły do kontaktu mej osoby z panią Jolantą. Po dłuższej rozmowie umówiłem się na następne spotkanie oraz odwiedziłem symboliczny grób por.pil. Franciszka Kozłowskiego z 316 DM który zginął 13.III.1943 r. zestrzelony w walce.

W.G[83.28.235.126]  [Odpowiedz]
(351) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-16, 23:11 :
Zbliżenie na tablicę    

W.G[83.28.235.126]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(350) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-16, 23:08 :
Witam.    
Kontynuując moją wycieczkę po ciężkich trudach dotarłem w końcu na cmentarz parafialny w Mysłowice-Brzezinka. Pochowany jest na nim ppor. rez. pil. Zbigniew Litwiński który zginął śmiercią lotnika w dniu 13.VIII.1935 roku startując na RWD-4 do lotu treningowego z katowickiego lotniska.

W.G[83.28.235.126]  [Odpowiedz]
(349) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-13, 12:56 :
Idąc wolno alejką w kierunku wyjścia i czytając epitafia nagrobne ku memu wielkiemu "zadowoleniu" natknąłem się na symboliczny grób Sgt Henryka Szope pilota DM 302. Będę musiał pomyśleć o sprostowaniu danych zawartych na nagrobnej tabliczce.    

W.G[83.6.117.139]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(348) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-13, 12:29 :
Ad.346 - Stanisław Blok, miejsce pamięci.    
Przepraszam Piotrze, po pierwsze dziękuję Ci bardzo za wstawienie zdjęcia i opis tego szczególnego miejsca.    
Ja natomiast - korzystając z gościnności Córci - postanowiłem oprócz Płoków odwiedzić i inne miejsca możliwe, że już zapomniane. Chrzanów, nie spodziewałem się, że pójdzie mi tak łatwo. Kilka słów z przypadkowo spotkaną osobą płci odmiennej pozwoliło mi na zlokalizowanie szukanego grobu, tak mniej więcej (-;    
Oczkowski Tadeusz - st.szer. strzel. samolotowy zginął 30.VI.1938 r. w czasie ćwiczebnego lotu. Pochowany został w rodzinnym mieście. Z uwagi na duże zadrzewienie terenu trudno go dokładnie zlokalizować.    

W.G[83.6.117.139]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(347) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-13, 10:35 :
Witaj Piotrze.    
Dziękuję za komplement i słowa otuchy. Do tej pory na szczęście spotykam w tych swoich wędrówkach i poszukiwaniach na zrozumienie ze strony tych których proszę o jakieś słowa wspomnień, pomocy. Zdarzają się też osoby mniej zainteresowane wspomnieniami o swoich krewnych czego nie bardzo mogę zrozumieć. Nie wszędzie kultywuje się pamięć o przodkach, smutne. Miło mi było gdy w miejscowości Płoki szukając grobu starszego majstra wojskowego Kasprzyk Ignacego, mali chłopcy pomagający przy porządkach wokół kościoła-sanktuarium Matki Bożej, patronki polskich rodzin robotniczych chętnie zaprowadzili mnie na jego grób.    

W.G[83.6.117.139]  [Odpowiedz]
(346) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-13, 01:52 :
Wiesławie    

Jestem pod wrażeniem Twojej pracy. To naprawdę świetna idea, by dokumentować w postaci fotografii miejsca wiecznego spoczynku naszych lotników. Czasem to najlepsza lub jedyna forma złożenia im hołdu.    
Postanowiłem i ja dołożyć swoją skromną cegiełkę zamieszczając zdjęcie miejsca, gdzie spoczywa jeden z naszych asów myśliwskich. Niektóre źródła nieprecyzyjnie podają, jakoby pochowany został na cmentarzu Easthampstead. Nie jest to do końca prawdą. Życzeniem Stanisława Bloka (którego biografię będzie można przeczytać jesienią w jednym z magazynów lotniczych) było bezimienne rozsypanie jego prochów na terenie ogrodów pamięci. Zgodnie z tradycją tego miejsca żaden ślad nie może sugerować / przypominać imienia zmarłego. Jedyną pamiątką jest zapis w księdze pamiątkowej, który zobaczyć można tylko w rocznicę śmierci tj. 17 września. Dla mnie zrobiono wyjątek.    

piotr
[86.179.5.83]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(345) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2011-07-12, 23:44 :
Do Dąbrowy Górniczej było jeszcze daleko a ja byłem dopiero w Skarżysku. Postanowiłem więc zajechać tylko do Sędziszowa gdzie doczekał końca wędrówki po tym padole Kemula Władysław - plut.mech. Dywizjonu Bombowego nr 300. Rozmowa z panią Emilią, żoną pana Władysława była ciekawa i owocna. Pan Władysław spisał swoje wojenne wspomnienia które zostały w małym nakładzie wydane. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Sędziszowie.

W.G[83.28.243.50]  [Odpowiedz]

znalezionych: 2044, strona 170 z 205
«  -  165  166  167  168  169  170  171  172  173  174  175  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców